MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśne grzyby urosną w ogrodzie! Już możesz „posiać” borowiki, koźlarze, kurki i maślaki. Sprawdź, jak to zrobić i ile kosztuje grzybnia

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Największe szanse na wyhodowanie grzybów mamy w ogrodach leśnych i naturalnych, w których rosną drzewa. Najłatwiej zacząć od gotowej grzybni, którą bez problemu można kupić.
Największe szanse na wyhodowanie grzybów mamy w ogrodach leśnych i naturalnych, w których rosną drzewa. Najłatwiej zacząć od gotowej grzybni, którą bez problemu można kupić. pixabay.com
Niektóre leśne grzyby, jak borowiki, koźlarze, maślaki, kurki czy rydze, można uprawiać w ogrodach. Ułatwiają to gotowe grzybnie, które bez problemu można kupić. Piszemy, jak i kiedy „sadzić” grzyby, jakie warunki trzeba im stworzyć oraz ile kosztuje grzybnia.

Spis treści

Jakie grzyby można uprawiać?

Jest sporo gatunków z grzybów, które z powodzeniem można uprawiać nawet w domu. Należą do nich przede wszystkim pieczarki, ale także boczniaki i grzyby shitake. Najczęściej kupuje się je w tak zwanych balotach, czyli podłożu z grzybnią, które wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu i podlewać, by doczekać się udanych zbiorów. Te grzyby są też hodowane na skalę przemysłową. Jednak co z grzybami leśnymi? Mają one inny smak i aromat (zależny też od gatunku), a są też tacy, którzy twierdzą, że „pieczarka to nie grzyb”, podkreślając wyższość i szlachetność tych leśnych. Okazuje się, że uprawa również wielu gatunków leśnych jest możliwa, ale nieco trudniejsza. Jednak dla wielbicieli grzybów to gratka, a pozostali ogrodnicy mogą potraktować jako ciekawostkę. Będzie jednak trzeba się nieco postarać.

Gdzie rosną grzyby?

W najlepszej sytuacji są właściciele ogrodów leśnych, albo takich, w których rosną drzewa i krzewy. Wynika to z faktu, że grzyby najczęściej żyją w związku z korzeniami drzew, niekiedy bardzo określonych gatunków (to tzw. mikoryza). Ponadto potrzebują odpowiedniej gleby, która będzie próchnicza, najlepiej z zawartością przekompostowanych liści i igieł, czyli choć trochę podobna do tej, która występuje w naturalnym środowisku leśnych grzybów. Producenci grzybni zalecają też przemieszanie ziemi ogrodowej z odkwaszonym torfem. Dla większości gatunków miejsce powinno być przynajmniej lekko ocienione.

Chcesz mieć grzyby w ogrodzie? Grzybnia to podstawa

Jeśli marzy nam się wyhodowanie borowików, koźlarzy, pieprzników jadalnych (kurek), podgrzybków, czy maślaków w ogrodzie, musimy zacząć od grzybni. To podziemna i właściwie zasadnicza część grzyba. Grzybnia to „ciało” grzybów (tzw. plecha), która rozrasta się głównie pod ziemią. Choć może mieć imponujące rozmiary, jest delikatna, bo składa się z cienkich strzępek. To właśnie ona wchodzi w relacje z korzeniami drzew i wydaje owocniki. Czyli to, co po prostu nazywamy grzybami i co jest sensem grzybobrania.

Czy grzyby z grzybni na pewno urosną?

Niestety trzeba mieć świadomość, że grzybnia, nawet jeśli dobrze się rozwija, nie zawsze wydaje upragnione przez nas owocniki. Zależy to od bardzo wielu czynników, również takich, na które nie mamy wpływu (jak pogoda, w tym temperatura). Dodatkowo w lasach grzyby są częścią całego skomplikowanego ekosystemu, w którym bardzo wiele elementów oddziałuje na siebie. Dlatego nie ma 100% pewności, że grzyby posadzone na działce na pewno wyrosną, o czym uprzedzają producenci i sprzedawcy grzybni. Pamiętajmy, że nawet w lasach wielkość wysypu grzybów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych latach.

Ile trzeba czekać, aż wyrosną grzyby?

Chcąc uprawiać grzyby, trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bo pierwsze owocniki mogą pojawić się po dwóch-trzech latach, a nawet później. Wszystko zależy od tego, na ile są dobre warunki w naszym ogrodzie oraz czy panuje odpowiednia pogoda itp. dla tego, by grzybnia wydała owocniki.

Jak „sadzić” leśne grzyby w ogrodzie?

Uprawę leśnych grzybów umożliwia zakup grzybni. Powinna być do niej dołączana szczegółowa instrukcja uprawy danego gatunku. Ogólnie najczęściej trzeba wykopać niewielkie dołki, w najlepiej w pobliżu konkretnych gatunków drzew. Dobrze, aby to były w miarę młode drzewa (5-10 lat), których korzenie szybciej stworzą mikoryzę z grzybami. Odległość od drzewa zależy od jego wielkości – grzybnię umieszcza się na obrzeżach zasięgu korzeni (orientacyjnie – odpowiada to średnicy korony).

W dołkach należy umieścić w nich grzybnię, a następnie zasypać warstwą lekkiej, próchniczej gleby. Grzybnię należy obficie podlać, a potem także nawadniać w okresach, gdy brakuje opadów. Producenci grzybni radzą, by podlać ją wodą z cukrem (1 łyżka cukru na 10 l wody). Wytyczne mogą się różnić w zależności od gatunku grzybów oraz producenta i formy grzybni, jaką oferuje.

Kiedy „sadzić” grzyby?

Termin aplikacji grzybni zależy nieco od gatunku, ale robi się to od wiosny do jesieni (od marca/kwietnia do października/listopada).

Czy z kupionej grzybni mogą wyrosnąć inne grzyby?

Niektóre grzybnie zawierają też inne gatunki grzybów, dlatego, gdy pojawią się owocniki, trzeba zachować ostrożność, bo mogą się wyrosnąć nie tylko np. borowiki, które kupiliśmy, ale także grzyby niejadalne.

Ile kosztuje grzybnia leśnych grzybów?

Cena grzybni zależy głównie od jej typu i wielkości opakowania. Średnio koszt waha się od około 15 do nieco ponad 35 zł.

Gdzie kupić grzybnię?

Grzybnię leśnych grzybów znajdziemy w niektórych sklepach ogrodniczych. Bez problemu i w dużym wyborze kupimy ją też w Internecie.
Poza poszczególnymi gatunkami, takimi jak borowik szlachetny, są też oferowane grzyby kilku gatunków, czyli np. różne borowiki. Można też kupić grzybnię grzybów, które rosną w lasach liściastych lub iglastych. Takie mieszanki są nieco pewniejsze niż pojedynczy gatunek, bo jest większa szansa, że któremuś będą odpowiadać warunki w naszym ogrodzie; grzyby też lepiej rosną „w towarzystwie”, podobnie jak w lesie.

Jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie? Grzybnię tych gatunków można kupić

Oto najbardziej popularne leśne grzyby, które można posadzić w ogrodzie. Przy każdym z nich podajemy też drzewa, pod którymi najlepiej je sadzić:

  • borowik szlachetny – sosny, świerki, dęby, buki,
  • borowik usiatkowany – dęby, buki,
  • mleczaj rydz – sosny, świerki,
  • koźlarz czerwony – osiki, topole,
  • koźlarz babka – brzozy,
  • maślak zwyczajny – sosny, świerki, modrzewie,
  • podgrzybek brunatny – sosny, świerki,
  • kurka (pieprznik jadalny) – świerki (i piaszczysta gleba),
  • opieńka miodowa – w jej przypadku uprawa się różni, bo ten grzyb rośnie na pniach drzew. Grzybnia jest oferowana na kołkach. W pniu drzewa liściastego należy wywiercić otwory i umieścić w nich kołki. Uwaga! Ten grzyb osłabi drzewo, a z czasem może doprowadzić do jego obumarcia.
Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Leśne grzyby urosną w ogrodzie! Już możesz „posiać” borowiki, koźlarze, kurki i maślaki. Sprawdź, jak to zrobić i ile kosztuje grzybnia - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24