Leśnik z Bieszczadów ukończył morderczy ultramaraton. Obiegł Mont Blanc w 30 godzin [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
arch. Łukasza Dziubana
Nie lada wyczyn wpisał na swoje konto Łukasz Dziuban, leśniczy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Ukończył morderczy Ultra Trail du Mont Blanc - bieg wokół masywu Mont Blanc.

To jeden z najtrudniejszych ultra maratonów na świecie. Jego dystans wynosi 171 kilometrów.

Bieg odbywa się tradycyjnie we wrześniu. Meta i start są we francuskim Chamonix. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 2600 biegaczy ale bieg ukończyło tylko 1800 z nich.

Łukasz Dziuban zameldował się na mecie jako 130 w klasyfikacji ogólnej. Wśród startujących Polaków był czwarty. - Wielki problem miałem na setnym kilometrze, gdy do pokonania została góra Grand Col Ferret, położona na granicy włosko-szwajcarskiej, "siadła mi psycha", jak mawia młodzież, dopadł mnie kryzys, ale wiedziałem, że muszę go oszukać – wspomina leśniczy- maratończyk.

Tłumaczył sobie, że to tylko taka górka, jak dwa razy Połonina Caryńska, którą wielokrotnie pokonywał na treningach.

- Udało się! Gdy zbiegłem w dolinę zostało mi tylko 45 km i kilka kolejnych gór, które pokonałem marszobiegiem - opowiada.

Dotarł na metę po 30 godzinach i 20 minutach biegu, bez przerwy na sen. Okazją do odpoczynku był jedynie szybki posiłek regeneracyjny.

Wsparcia Łukaszowi w biegowym przedsięwzięciu udzielili: Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Klub Biegających Leśników oraz NSZZ Solidarność.