Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy gończe za twórcami platformy FutureNet. W tle skrzypce Stradivarius i zespół Formuły 1

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Roman Z. to polski kierowca wyścigowy startujący w barwach Ferrari, jeszcze do niedawna sponsorował zespół Red Bull Racing.
Roman Z. to polski kierowca wyścigowy startujący w barwach Ferrari, jeszcze do niedawna sponsorował zespół Red Bull Racing. fot. rallyandrace.pl
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, przeciwko m. in. Romanowi Z. i obywatelowi Niemiec Stephanowi M. - twórcom platformy internetowej FutureNet, w ramach których prowadzona była działalność o charakterze piramidy finansowej.

Główni podejrzani: Roman Z. oraz Stephan M. w chwili obecnej poszukiwani są listami gończymi oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania. Są podejrzani o oszustwo na szkodę przeszło 20 tys. osób. Według śledczych z wrocławskiej prokuratury okręgowej stworzyli piramidę finansową FutureNet. Jest znana m.in. ze sponsorowania koszykarzy Śląska Wrocław. Roman Z. to polski kierowca wyścigowy startujący w ramach Ferrari Challenge. Prowadząc platformę FutureNet jeszcze do niedawna sponsorował zespół Formuły 1 Red Bull Racing.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, we wrocławskim śledztwie - doliczono się oszustwa na kilkadziesiąt milionów złotych. Ale sprawa FutureNetu badana jest też w Korei Południowej. Tam - jak donoszą media - oszacowano szkodę na 28 mln euro. Koreańskie władze zamroziły w tamtejszych bankach 123 mln dolarów należące do piramidy.

Zatrzymano 3 osoby

Ostatnio, w ramach realizowanych czynności, dokonano zatrzymania kolejnych 3 podejrzanych, którym przedstawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu w ramach platformy FutureNet.

- W stosunku do jednej z tych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, decyzją prokuratora wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Jak wynika z dotąd poczynionych ustaleń, nie mniej niż 20 tys. osób wpłaciło różnej wielkości kwoty tytułem zakupu matryc i adPacków na platformach FutureNet oraz FutureAdPro, zaś suma ich wpłat sięga w chwili obecnej blisko 90 mln zł - mówi nam Anna Placzek-Grzelak, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Przejęto zabytkowe skrzypiec Stradivarius

Jak dodaje Anna Placzek-Grzelak, w toku postępowania dokonano także licznych zabezpieczeń majątkowych w wysokości ponad 20 mln złotych. Służyć mają one przede wszystkim zabezpieczeniu roszczeń pokrzywdzonych i naprawieniu wyrządzonej szkody.

- Zabezpieczeniu w toku postępowania uległy m. in. zakupione przez spółkę należącą do podejrzanych skrzypce Antonio Stradivari s. 1685 Cremona "Polonia" - wyjawia rzeczniczka prokuratury.

Źródło: i.pl, prokuratura, Gazeta Wyborcza

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Listy gończe za twórcami platformy FutureNet. W tle skrzypce Stradivarius i zespół Formuły 1 - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24