Niewykluczone, choć jak mówi Paweł Łukaszewicz rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, taka decyzja jeszcze nie zapadła.

Dowiedzieliśmy sie, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi projekt dotyczący możliwości zdalnego sprawowania służby kontroli lotniska.

- Remote Tower (red. zdalna wieża, wirtualna wieża) to sposób wykorzystujący zaawansowany system kamer i mikrofonów, w którym obraz i dźwięk z wybranego lotniska w Polsce jest przekazywany do miejsca fizycznego sprawowania kontroli ruchu lotniczego, oddalonego nawet o kilkaset kilometrów - tłumaczy Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej. - W bardzo zaawansowanej wersji systemu można sprawować służbę kontroli lotniska dla kilku lotnisk jednocześnie.

Rzecznik dodaje, że Remote Tower, podobnie jak każdy projekt realizowany przez PAŻP, musi spełniać wszystkie najwyższe standardy bezpieczeństwa.

- Służba kontroli ruchu lotniczego sprawowana zdalnie w żadnym stopniu nie wpłynie negatywnie na użytkowników przestrzeni i wypełni wszystkie funkcje, jakie zapewnia konwencjonalna wieża ruchu lotniczego - wyjaśnia Paweł Łukaszewicz.

Dodaje, że warunkiem pomyślnego wprowadzenia systemu Remote Tower w polskich służbach kontroli powietrznej jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej i systemu bezpieczeństwa danych.

Podpytujemy, czy jest szansa, że to własnie w Jasionce uruchomiony zostanie ten system.

- Na obecnym etapie prac projektowych prowadzonych w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie jest możliwe ostateczne wskazanie lokalizacji, jakie w przyszłości miałyby być obsługiwane z wykorzystaniem tego systemu - słyszymy od rzecznika. - Uruchomienie systemu planowane jest na przełomie 2021/2022 roku i będzie poprzedzone wielomiesięcznymi testami w różnych warunkach pogodowych.

CZYTAJ TEŻ: Rekordowy rok na lotnisku Jasionka k. Rzeszowa. Tak wielu pasażerów stąd jeszcze nie leciało

Przypomnijmy. Od 2013 r. w Jasionce działa nowa wieża kontroli lotów. Wysoka na 33 m, 6-kondygnacyjna, powstała na działce niedaleko terminalu, na wprost drogi kołowania i w pobliżu płyty postojowej.

Inwestycja PAŻP, współfinansowana przez Unię Europejską kosztowała prawie 20 mln zł. Samo wyposażenie czterech stanowisk kontrolerskich w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, sprzęt radiokomunikacyjny, teleinformatyczny i teletransmisyjny kosztowało ponad 2 mln zł.

Wieża o powierzchni 14 tys. m kw. zastąpiła starą, trzykrotnie niższą i dużo mniejszą, jeszcze z lat 70 - tych. Sala operacyjna, czyli serce wieży znajduje się na wysokości 26 m. Ma przeszklone ściany zapewniające widoczność 360 st.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia w samolocie - ćwiczenia służb na lotnisku w Jasionce

POPULARNE NA NOWINY24: