MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce tnie koszty eksploatacji

Oprac. si
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce  tnie koszty eksploatacjiNa lotnisku w Jasionce
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce tnie koszty eksploatacjiNa lotnisku w Jasionce Fot. Archiwum
Na jednym z budynków lotniska w podrzeszowskiej Jasionce zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne. Montaż instalacji kosztował 15 mln zł, z czego połowę dopłaciła UE. Dzięki tej ekologicznej inwestycji spółka zarządzająca lotniskiem zaoszczędzi rocznie 80 tys zł.System fotowoltaiczny, który pokrywa ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni budynku, może pracować nawet w pochmurne dni. Lotnisko najbardziej ekologiczne

W ocenie rzecznika prasowego podrzeszowskiego portu, Łukasza Sikory, instalacja fotowoltaiczna na lotnisku należy do z najnowocześniejszych w Europie.  Dzięki niej podrzeszowskie lotnisko stanie się jednym z najbardziej ekologicznych w wymiarze pozyskiwania i wykorzystania energii słonecznej.
W ramach inwestycji, oprócz systemu fotowoltaicznego, zmodernizowano również wewnętrzną sieć elektryczną oraz wdrożono System Zarządzania Energią. Panele fotowoltaiczne umieszczono nie tylko na dachu budynku, ale również zamontowano je na niemal całej elewacji obiektu. Natomiast na oknach zamontowano żaluzje fotowoltaiczne. Budynek po tej zmianie wygląda dość futurystycznie.
Najważniejszym zadaniem systemu fotowoltaicznego jest pozyskanie energii elektrycznej z energii słonecznej przy użyciu technologii krzemowej z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych.

Inwestor z Niemiec zbuduje farmę fotowoltaiczną pod Rzeszowem
Farma słoneczna zamiast wiatrowej ma powstać w Kamionce w gminie Krzeszów. Przetwarzałaby ona promienie słoneczne na energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Może to być największa taka inwestycja w kraju.
Okazuje się, że inwestor z Niemiec chce wybudować na prywatnej około 100 hektarowej działce kompleks kilku farm fotowoltaicznych każda o mocy ok. 10 megawatów. Do tego dojdą  m.in. przyłącza do linii energetycznych i stacje transformatorowe. Wszczęto już postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej. Budowa może ruszyć jeszcze w tym roku.
Pierwotnie w Kamionce miała stanąć farma wiatrowa, ale mieszkańcy zaprotestowali przeciwko budowie ogromnych wiatraków. Gmina Krzeszów może zyskać na tej inwestycji około pół miliona złotych rocznie dzięki wpływom z podatku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24