LŚ siatkarzy. Polska awansowała do półfinału

AIP
Bohaterem polskiej drużyny był Michał Kubiak (nr 13)
Bohaterem polskiej drużyny był Michał Kubiak (nr 13) FIVB
W swoim pierwszym meczu Final Six Ligi Światowej Polacy pokonali w Rio de Janeiro Włochów. To zwycięstwo dało im już awans do półfinału, bez względu na wynik ich dzisiejszego spotkania z Serbią.

Polska - Włochy 3:1

Sety: 25:15, 27:25, 20:25, 25:20.

Polska: Drzyzga, Nowakowski, Bieniek, Buszek, Kubiak, Zatorski (libero) oraz Konarski, Gacek (libero), Łomacz, Możdżonek, Mika.

Włochy: Vettori, Mengozzi, Giannelli, Lanza, Birarelli, Massari, Colaci (libero) oraz Anzani,Antonov, Saitta.

We włoskiej ekipie tuż przed turniejem finałowym doszło do trzęsienia ziemi, ze względów dyscyplinarnych wyrzucono z kadry 4 graczy, m.in. Ivana Zaytseva i Dragana Travicę. Mimo tego, osłabiony zespół pokonał Serbów 3:2, a w czwartek postraszył trochę Polaków. W I secie nasi siatkarze nie dali rywalom pograć, na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:2, na drugiej - 16:9 i pewnie zwyciężyli. W drugiej odsłonie tak różowo już nie było. W jej drugiej połowie Włosi odskoczyli na 2 punkty i mieli okazje do skończenia partii.

Zmarnowali jednak trzy setbole. Bohaterem końcówki był Michał Kubiak, który najpierw doprowadził do remisu 24:24, a później zdobył dwa punkty asami serwisowymi. Mimo tak pechowo przegranego seta, w trzecim Włosi się podnieśli, i to w pięknym stylu. Dość powiedzieć, że na drugiej przerwie technicznej prowadzili 9 "oczkami" (7:16).

W kolejnej trwała wyrównana walka. Kluczowe były trzy punkty zdobyty przy stanie 13:12 (atak Bartosz Kurka, as Piotra Nowakowskiego oraz blok Kubiaka). Polacy uciekli na 4 "oczka" i tej szansy nie zmarnowali. W całym spotkaniu bardzo dobrze grali blokiem, zdobyli w ten sposób aż 20 pkt (przy 11 rywali). Najskuteczniejsi w naszej drużynie byli: Kubiak (19 pkt) i Kurek (18). W zespole rywali wyróżnił się Filippo Lanza (14 pkt).

- Nie zagraliśmy tak dobrze jak dzień wcześniej. Rywale grali wysoką piłką, a środkowi wykonali dobrą robotę. W czwartym secie były szanse na odwrócenie losów rywalizacji, ale je przegapiliśmy - powiedział Luca Vettori. - To nie był nasz najlepszy mecz, to oczywiste, ale zakwalifikowaliśmy się do półfinału i to jest najważniejsze. Pierwsze mecze turniejów zawsze są trudne, wkradło się trochę nerwów. Sądzę, że w drugim spotkaniu będzie z tym lepiej, a na półfinał będziemy dobrze przygotowani - powiedział Kubiak.

W tabeli grupy J prowadzą Polacy (1 zwycięstwo/3 punkty), przed Włochami (1/2) i Serbią (0/1). W grupie I Brazylia pokonała 3:1 (28:26, 22:25, 25:22, 27:25). W tabeli prowadzą gospodarze (1 zwycięstwo, 3 punkty) przed Francją (1/3) i USA (0/0). Dziś mecze Francja - USA.