Lwowscy radni chcą odbudowy pomnika UPA na Chryszczatej. Grożą usunięciem Szczerbca

Dariusz DelmanowiczZaktualizowano 
Cmentarz Orląt Lwowskich.
Cmentarz Orląt Lwowskich. Fot. Dariusz Delmanowicz
Radni Rady Obwodowej we Lwowie zagrozili dzisiaj usunięciem rzeźby Szczerbca z tamtejszego Cmentarza Orląt Lwowskich.

W wypowiedzi dla mediów Ołeh Pankewycz, radny nacjonalistycznej partii "Swoboda", nazwał Szczerbiec militarnym i antyukraińskim symbolem nielegalnie znajdującym się na polskiej nekropolii.

Lwowscy deputowani domagają się od władz obwodowych, aby zinwentaryzowały pomniki i inne miejsca pamięci, zawierającej treści antyukraińskie i symbole militarne innych państw.

Stanowisko radnych jest reakcją na zniszczenie nielegalnego pomnika UPA na Chryszczatej w Bieszczadach. Żądają oni od prezydenta Wiktora Juszczenki oraz ukraińskiego MSZ stanowczego potępienia tego - ich zdaniem - barbarzyńskiego aktu.

Monument wybudowano bez zgody władz. Miał zostać rozebrany, ale wcześniej został zniszczony przez nieznanych sprawców.

polecane: FLESZ: Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane.

Wideo

Materiał oryginalny: Lwowscy radni chcą odbudowy pomnika UPA na Chryszczatej. Grożą usunięciem Szczerbca - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
j
jas
W dniu 01.09.2013 o 14:53, Gość napisał:

UPA to taka sama organizacja jak AK ...

Troszkę więcej wiedzy, a mniej fanatycznej ideologii!

zgłoś
G
Gość

UPA to taka sama organizacja jak AK tyle że ukraińska a nie polska. Nie wszystko dobre co polskie a złe co ukraińskie;)

zgłoś
b
bodek

A dodam yz\ me ne znosime i polskou i ukrainskou me jsem podkerpacKy kraj, i ty maż nas sanowat' inaczyi bedieś spaleny i wysrani>>>>

zgłoś
b
bodek

ukrainsy me was lubemi ale nie przeginayte, bo was ku*** potopime wy bidlo aziaticky wy maty nam tolky dawat dobrou vodku i niyc wiyncy inaczy wys spolymy śwyiniy ukraynsku!?!?!?!?

zgłoś
G
Gość
W dniu 31.08.2009 o 22:58, lemko CANADA napisał:

POMNIK NA CHRYSZCZATEJ MUSI ZOSTAC ODBUDOWANY NA KOSZT POLSKIEGO PODATNIKA W RAZIE SPRZECIWU ZE STRONY POLSKIEJ RAZ NA ZAWSZE ZNIKNIE SZCZERBIEC NA CMENTARZU LYCZAKOWSKIM PANTEON CHWALY POLSKICH OKUPANTOW NAJBARDZIEJ UKRAINSKIEGO MIASTA LWOWA SLAWA UKRAINIE HEROJAM SLAWA


feluś, nicków ci braknie, cymbale
zgłoś
M
MTH
W dniu 31.08.2009 o 22:58, lemko CANADA napisał:

POMNIK NA CHRYSZCZATEJ MUSI ZOSTAC ODBUDOWANY NA KOSZT POLSKIEGO PODATNIKA W RAZIE SPRZECIWU ZE STRONY POLSKIEJ RAZ NA ZAWSZE ZNIKNIE SZCZERBIEC NA CMENTARZU LYCZAKOWSKIM PANTEON CHWALY POLSKICH OKUPANTOW NAJBARDZIEJ UKRAINSKIEGO MIASTA LWOWA SLAWA UKRAINIE HEROJAM SLAWA


Cóż mogę powiedzieć - śmieć banderowski z ciebie lemko i tyle.
zgłoś
L
Lig

POLSCE I UKRAINIE PRZYJAŹN I ZGODA
OUN I UPA HAŃBA I POTĘPIENIE!

zgłoś
l
lemko CANADA

POMNIK NA CHRYSZCZATEJ MUSI ZOSTAC ODBUDOWANY NA KOSZT POLSKIEGO PODATNIKA W RAZIE SPRZECIWU ZE STRONY POLSKIEJ RAZ NA ZAWSZE ZNIKNIE SZCZERBIEC NA CMENTARZU LYCZAKOWSKIM PANTEON CHWALY POLSKICH OKUPANTOW NAJBARDZIEJ UKRAINSKIEGO MIASTA LWOWA SLAWA UKRAINIE HEROJAM SLAWA

zgłoś
b
ben

Na forum lubelskiego "Dziennika Wschodniego" ( Zamośc) natknąłem się dzisiaj na poniższy wpis "kresowiaka" ( komentarz do artykułu o uroczystościach w poświęconych popmordowanym 65 lat temu Polakom w hrubieszowskim - Prehoryłem ), będący fragmentem z monumentalnego dzieła E. i W. Siemaszków dotyczącego ludobójstwa Polaków na Wołyniu, dokonanego
przez tzw. UPA. Poniższa relacja mordu Polaków mieszkańców wołyńskiej wsi Władysławówka dokonana przez ukraińskich nacjonalistów jest naprawdę porażająca. Jednak nie wolno nam o tym zapominac - powinna to byc dla nas wszystkich przestroga na przyszłośc.

"
Pod koniec sierpnia z Władysławówki przybiegł zakrwawiony mężczyzna krzycząc, że Ukraińcy mordują w tej wsi Polaków. Świadek, W. Malinowski ukrył się ze swoją rodziną w lesie. Pomagał im sąsiad, Ukrainiec Józef Pawluk. Poszedł on do wsi Władysławówka sprawdzić, co się dzieje. Wrócił po około 3 godzinach i zdał relację.
Prowidnyk ich powiedział, że taka rzeź jednocześnie jest przeprowadzana na całej Ukrainie, że jest nakaz wybicia wszystkich lachiw - żeby nikt nie pozostał - komunistów i Żydów też. Powiedział (Józef Pawluk - przyp. S.Ż.), że we wsi Władysławówce wybili wszystkich, 40 rodzin - ogółem 250 osób, leżą martwi, trupy. Zapytany, jak to się stało, opowiedział, że rano napadli na kolonię, 50-ciu Ukraińców - UPA, uzbrojonych, otoczyło i "zdobyło" wieś, podczas "zdobywania" wsi zastrzelili kilku Polaków, którzy uciekali. Pozostali bezbronni i sterroryzowani zostali oddani Ukraińcom, którzy oczekiwali w rejonie wsi przed jej "zdobyciem". Była to zbieranina ludzi bez broni palnej, ze 150 osób, między nimi były nawet kobiety - wszyscy posiadali kosy, sierpy, siekiery, widły, noże, cepy, szpadle, grabie, kłonice, orczyki i inne narzędzia stosowane w rolnictwie. Tak, na dany znak przez uzbrojonych Ukraińców, rzucili się na Polaków. Rozpoczęła się straszna rzeź, w tym zamieszaniu pobili i swoich. O tym opowiedział mi ojciec - mówił Pawluk, a sam widziałem koniec tego mordu - najgorzej znęcali się nad ostatnimi Polakami - rozszarpywali ludzi, ciągnęli za ręce i nogi, a inni ręce te odżynali nożami, przebijali widłami, ćwiartowali siekierami, wieszali żywych i już zabitych, rozcinali kosami, wydłubywali oczy, obcinali uszy, nos, języki, piersi kobiet i tak ofiary puszczali. Inni łapali je i dalej męczyli, aż do zabicia. Przy końcu ofiara była otoczona grupą ryzunów - widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności - ciągnęli kiszki, a inni ofiarę trzymali; jak gwałcili kobiety, a później je zabijali, wbijali na kołki, stawiali żywe kobiety do góry nogami i siekierą rozcinali na dwie połowy, topili w studniach. Powiedział Pawluk, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali. (...) Po wybiciu ofiar wszyscy rzucili się na dobytek - rabowali wszystko, nawet jedni drugim zabierali, były bratobójcze bójki (...). Nie mogłem patrzeć się na dzieci z roztrzaskanymi głowami i mózgiem na ścianach, wszędzie trupy zmasakrowane, krew - aż czerwono...
W Augustowie ocalał świadek Kajetan Cis, ukryty w kopie zboża złożonej z dziesięciu snopków. Widział nieudaną próbę ucieczki rodziny Malinowskich, brata świadka, który spisał relację Ukraińca Pawluka. Rodzina ta liczyła 7 osób: rodziców, teściową i dzieci lat: 2. 3, 4 i 5. Rozjuszona banda, jeszcze okrwawiona i rozgrzana we Władysławówce - widłami, siekierami, sierpami i kosami - zabijała, maltretowała tę rodzinę; kobiety, żonę Malinowskiego i teściową, rozebrali do naga i gwałcili - chyba gwałcili już nieżywe kobiety, bo leżały bez ruchu i co raz jakiś ryzun kładł się na nie, były całe we krwi. Żywe dzieci podnosili na widłach do góry - straszny krzyk (...). Kilku ryzunów poznałem - mieszkali w przyległych wioskach, sąsiedzi.
W wiatraku koło wsi Augustów, wymordowali rodzinę Romanowskiego. Jego żona, z pochodzenia Niemka, zdołała ukryć się i obserwowała rzeź. Widziała z ukrycia, jak siekierami zabili ojca i dzieci: dwie córki w wieku 18 i 20 lat i dwóch synów w wieku 15 i 18 lat. Córki, przed zabiciem, zgwałcili na oczach matki. Ukraińców było około dziesięciu.
Powyższe relacje świadków pochodzą z książki W. i E. Siemaszków; "Ludobójstwo...", s. 1235 - 1238.
"

Musimy pamietac, że takich wsi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej były setki i o nich dzisiaj prawie nikt nikt nie pamięta. Trupy pomordowanych często leżą w niepoświeconej ziemi, pozbawione nawet brzozowego krzyża. My Polacy bijemy się w piersi za odwety w Pawłokomie i Sahryniu ( oczywiście niewinnnie pomordowanym ukraińskim cywilom należy się pamięc), ale jednoczesnie brak jest jakiejkowiek skruchy ze strony Ukraińców za wymordowanie przez OUN-UPA i SS-Galizien min. 150 tys. Polaków ( po stronie ukraińskiej jest natomiast maks. 10 tys. ofiar). Co więcej oni wręcz chełpią się zbrodnią i wynoszą na piedestał takich ludobójców i nazistów jak komendant UPA - Roman Szuchewycz ps. " Taras Czuprynka" ( rozkazujący - "Polaków wycinac w pień..." ), którego Juszczenko uznał oficjalnie za bohatera Ukrainy....

Dlaczego godzimy się na poniżanie pamięci o polskich ofiarach banderowskiego ludobójstwa ?
Dlaczego pan prezydent Lech Kaczyński nie był obecny rok temu na uroczystościach 65 rocznicy Rzezi Wołytńskiej?
Dlaczego marszałek sejmu - B. Komorowski także rok temu, zablokował uchwałę oddającą cześc pomordowanym Polakom?
Dlaczego , w wyniku prawdopodobnej ingerencji ambasadora Ukrainy ( czyżby nowy "wielki brat") polskie władze odwołują obecnośc swoich urzedników na konferencji Rzecznika Praw Obywatelskich poświęconej ludobójstu Polaków, dokonanego przez OUN-UIPA na Wołyniu i Podolu, a Uniwersytet Wrocławski odwołuje całkowicie podobną planowaną konferencję ?
Dlaczego Katolicki Uniwersystet Lubelski pomimo możliwości zmiany uhonorowania przedstawiciela Ukrainy ( w rocznicę 440-lecia Unii Lubelskiej) na inną osobę - uparł się przy kandydaturze gloryfikatora morderców Polaków - Juszczence skoro wiadomo, że jego zaplecze polityczne wygłasza skrajnie nacjonalistyczne, a jednocześnie antypolskie poglądy?
Dlaczego zwycięskie hasło z kampani parlamentarnej i prezydenckiej 2005 r. - tj. - " PRAWDA HISTORYCZNA " będące realizacją tzw. "polityki historycznej" - zupełnie nic nie znaczy dla "prawicowo-niepodległościowej" partii prezydenckiej ( tak naprawdę najwiecej dla Kresowian zrobił szef Rady Naczelnej PSL-u - Jarosław Kalinowski - przewodniczący komitetu organizacyjnego - 65 rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Ps.
Aby byc zgodnym z prawdą należy wspomniec o zamojskim pośle PiS-u Sławomirze Zawiślaku, który na niwie lokalnej walczy o odklamywanie prawdy na temat ludobójstwa Polaków dokonanego przez tzw. UPA, oraz o byłym przemyskim eurodeputowanym - Andrzeju Zapałowskim. I to jest ... koniec !

zgłoś
j
januszek104

UPA była organizacją mającą zbrodniczy charakter ,która wsławiła się ludobójstwem .Nie powinno sie jej stawiać żadnych pomników.My jako naród nie powinniśmy ulegać też żadnym szantażom ani grożbom ze strony radnych lwowskich.Którzy jak chcą stawiać pomniki to niech stawiają je u siebie.Powinniśmy pamietać o wszystkich którzy zginęli z rąk tych morderców .Co oni by powiedzieli na to, że pozwalamy na stawianie miejsc pamięci tych z których rąk zginęli ci nie winni ludzie ? Nie wolno pozwalać na stawianie tych pomników.

zgłoś
m
mentor

Sprzeciw lwowskiej rady budzi również pomnik we wsi Huta Pieniacka gdzie w 1944 roku oddział ukraińskiej brygady SS-Galizien wymordował około 1200 Polaków. Natomiast wykuty w kamieniu Szczerbiec od początku budził sprzeciw lwowskich władz, bowiem zgodnie z legendą został uszkodzony przez Chrobrego, gdy ten uderzył nim o Złotą Bramę w Kijowie w XI wieku. Uwiecznił to na swoim obrazie Jan Matejko. Dlatego przez ukraińskich nacjonalistów Szczerbiec jest uznawany za polski symbol militarny.

zgłoś
M
Miedziany

Członkowie OUN i UPA walczyli o Ukrainę FASZYSTOWSKĄ i stali w jednym szeregu z HITLETOWCAMI, dlatego jako faszyści i zbrodniarze powinni być wyraźnie potępieni.

zgłoś
G
Gość

Poplecznicy nacjonalizmu ukraińskiego to zwykła, prymitywna czerń. Jakby tylko mogli, kosy i siekiery poszłyby znów w ruch.

Antyupa

zgłoś
P
Platformers

Napiszcie do Donalda Tuska. Pan Premier zapewne chętnie wesprze publicznymi pieniędzmi budowę pomników upamiętniających OUN-UPA w każdej Podkarpackiej miejscowości. Dzięki Platformie język nienawiści został zastąpiony językiem miłości. Poza tym jako historyk napewno dobrze zna sprawę i w imię "pojednania dziejowego" napewno wesprze taką inicjatywę, licząc skromnie na wsparcie w Wyborach Prezydenckich w 2010 roku.

zgłoś
n
normalny

Najwyższy czas aby pokazać ukraińcom miejsce w szeregu, bo poprzez to głaskanie i zapraszanie do uni to się im w głowach poprzewracało. Chce swołocz być izolowana w świecie to niech się odda w opiekę Putinowi i zamknięmy granice i z głodu będą znowu zdychać. Stawianie pomników "bohaterom UPA" to jest to samo co postawienie pomnika dla Hitlera i Stalina. Wielkie brawa dla polskich patriotów, którzy nie czekali na nieudolne działania naszych władz i skutecznie rozebrali ten pomnik znak hańby. Ukraińcy zamieszkali w Polsce powinni wstydzić się swojej historii a nie ją przypominać. Jak nie pasuje tu życie to qwracać na Ukrainę.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3