Mała szansa na poszerzenie Krosna w tym roku. Wójtowie nie spieszą się z konsultacjami

Ewa Gorczyca
Prezydent Piotr Przytocki przekonuje, że na włączeniu obszaru do Krosna skorzystają także mieszkańcy powiatu
Prezydent Piotr Przytocki przekonuje, że na włączeniu obszaru do Krosna skorzystają także mieszkańcy powiatu Tomasz Jefimow
Udostępnij:
Do 31 marca władze Krosna mają czas na złożenie do wojewody kompletnego wniosku o zmianę granic administracyjnych. To nieprzekraczalny termin, by mógł być on rozpatrzony w tym roku. Prezydent Piotr Przytocki może tej walki z czasem nie wygrać.

14 lutego rozpoczęły się pierwsze w historii Krosna konsultacje społeczne. W 26 wyznaczonych punktach krośnianie mogą wypełniać ankietę, odpowiadając na pytanie, czy są za poszerzeniem granic administracyjnych Krosna o 147,97 ha. To tereny w miejscowościach Krościenko Wyżne oraz Targowiska i Łężany (dwie ostatnie stanowią obszar gm. Miejsce Piastowe).

Prawo do wieczystego użytkowania większości tych gruntów miasto kupiło w ub. roku od Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Teraz chce je włączyć w obszar Krosna.

Konsultacje potrwają do 7 marca. Na poniedziałek (19 lutego) planowane jest też spotkanie władz miasta z mieszkańcami (godz. 17, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza). Prezydent będzie tłumaczył swoje plany.

Konsultacje to niezbędny wymóg przed złożeniem wniosku. Ale wypowiedzieć się w tej sprawie prawo mają nie tylko krośnianie. Przepisy nakazują, by konsultacje odbyły się także w gminach, których zmiana granic dotyczy. Opinię powinna też wydać rada powiatu krośnieńskiego, bo poszerzenie Krosna (które ma status powiatu grodzkiego) wiąże się ze zmianą granic powiatu ziemskiego.

Konsultacje w gminach muszą zorganizować ich wójtowie.

- Zwróciliśmy się do samorządów z prośbą o zainicjowanie takich działań, w terminie, który umożliwi miastu złożenie kompletnego wniosku do wojewody - wyjaśnia wiceprezydent Tomasz Soliński.

Ewa Bukowiecka, rzeczniczka starosty krośnieńskiego, potwierdza, że pismo od prezydenta Krosna wpłynęło 23 stycznia. W piątek w powiecie odbywała się sesja, ale punkt dotyczący konsultacji nie znalazł się w jej programie.
- Wyrażenie opinii w tej sprawie poprzedzą konsultacje społeczne, które ogłosi zarząd powiatu krośnieńskiego - tłumaczy Ewa Bukowiecka. - Konsultacje zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej za pośrednictwem strony internetowej powiatu, w formie ankiety.

Starosta będzie chciał poznać zdanie mieszkańców Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego. Potem radni wydadzą opinię (nie muszą się jednak sugerować wynikiem konsultacji).

- Zgodnie z ustawowym terminem rada ma na to trzy miesiące, od daty wpływu pisma - zaznacza Ewa Bukowiecka.

Także trzy miesiące mają gminy. Jan Omachel, wójt Krościenka Wyżnego, konsultacji jeszcze nie ogłosił. Jak tłumaczy, musi być na to uchwała rady. A sesja planowana jest na koniec miesiąca.

- Mam przygotowany projekt uchwały w sprawie konsultacji, przedstawię go na komisjach. Zobaczymy, jaka będzie decyzja rady - mówi.

Wójt Krościenka Wyżnego tłumaczy, że cała procedura jeszcze potrwa. Uchwała musi być zaakceptowana przez nadzór prawny wojewody i opublikowana w dzienniku urzędowym, a w życie wchodzi po 2 tygodniach od publikacji.
- Dopiero wtedy możemy organizować konsultacje. Chcemy na nie poświęcić 3 tygodnie, więc na pewno nie zmieścimy się w terminie, na którym zależy prezydentowi Krosna.

Powodu do pośpiechu nie widzi także Marek Klara, wójt Miejsca Piastowego. - Nie wiem, na kiedy przewodniczący zwoła sesję - mówi. Dodaje, że gmina zrobi wszystko zgodnie z procedurą. - Mamy określony przepisami czas na przeprowadzenie konsultacji i wydanie opinii.

Bez opinii gmin miasto nie może złożyć wniosku. A wójtowie mówią, że termin marcowy jest nierealny. Wytykają, że w sprawie zmiany granic Krosno zachowało się nie fair, stawiając gminy przed faktem dokonanym.
Według starosty Jana Juszczaka, pomysł władz Krosna, by przekształcić teren dotychczas niezagospodarowany w strefę inwestycyjną, jest ciekawy i dobry. Natomiast nieakceptowalna jest forma, w jakiej to się odbywa. - Brak partnerskiego podejścia do zainteresowanych samorządów na pewno nie będzie budowało dobrego klimatu na przyszłość - uważa.

POLECAMY:

Studniówka przemyskich maturzystów w Łańcucie

Znani na balu w G2A Arena [FOTO]

Quiz wiedzy o zdrowiu. Czy wiesz co oznaczają te symptomy?

TOP 10 najlepszych komedii romantycznych na Walentynki 2018

Najpiękniejsze sportsmenki Pjongczang 2018. Zobacz te ZDJĘCIA!

Odkrycia archeologiczne na ulicy Kościuszki w Rzeszowie

zobacz też: Silny wiatr zerwał dach pływalni w Krośnie

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie