Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Stefański: Zapraszam na Podkarpacki Festiwal Organowy

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Dr hab. Marek Stefański, dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego
Dr hab. Marek Stefański, dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego Archiwum Nowin
Rozmowa z dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Który to już raz w miesiacach letnich zaprasza pan na festiwal muzyki organowej?

Nieprzerwanie już od 28 lat w Rzeszowie, a w tym roku także w trzech innych miejscowościach Podkarpacia, rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, kameralna, oratoryjna i słowo artystyczne. Muzyką najwyższej próby twórczej i wykonawczej wypełnią się świątynie stolicy województwa: katedra, bazylika Bernardynów, kościoły: św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP w Zalesiu i po raz pierwszy św. Rocha w Słocinie, gdzie w grudniu ubiegłego roku oddano do użytku nowe, wysokiej klasy koncertowej organy. Ponadto tradycyjnie do festiwalowego kalendarza włączone zostały dwa wielce znaczące zabytkowe obiekty sakralne Podkarpacia: Jarosławskie Opactwo i bazylika Jezuitów w Starej Wsi. Jako miejsce jednego z koncertów debiutuje w tym roku położony malowniczo wśród podkarpackich wzgórz i lasów kościół Wniebowzięcia NMP w Lutczy. Festiwal rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Koncerty będą odbywały się z cotygodniową częstotliwością. Na ich program złoży się piętnaście koncertów, z czego osiem odbędzie się w Rzeszowie, cztery w Jarosławiu, dwa w Starej Wsi i jeden w Lutczy.

W tym roku festiwal zyskał nową nazwę.

Skutkiem systematycznego poszerzania geograficznego obszaru realizacji naszego festiwalu, począwszy od tego roku dotychczasowa nazwa Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa wraz z cyklami towarzyszącymi w Jarosławiu i w Starej Wsi objęte zostały mianem Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Kto wystąpi podczas tegorocznego festiwalu?

Do udziału w tegorocznych koncertach, poza rodzimymi artystami, zostali zaproszeni wirtuozi organów z Niemiec, Włoch i Węgier. Wśród wykonawców znajdują się nazwiska powszechnie uznane w świecie muzycznym, jak też młodzi, debiutujący dopiero na forum koncertowym artyści. Spora liczba artystów wystąpi w Rzeszowie i na Podkarpaciu po raz pierwszy. Nie zabraknie w programie koncertów muzyki kameralnej: wokalnej i instrumentalnej z towarzyszeniem organów, dzieł oratoryjnych Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora, a także artystycznego słowa mówionego, przypominającego ciągle trwałe przesłania wybitnych Polaków: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego, w interpretacji znakomitego aktora Adama Woronowicza, dopełnionego improwizacjami organowymi. Podczas jednego z koncertów zabrzmi, co osobliwe i niecodzienne w przypadku festiwali muzyki klasycznej, autentyczna muzyka góralska prosto z serca Pienin - z Krościenka nad Dunajcem, w wykonaniu prawdziwej góralskiej kapeli.

Co szczególnie wyróżnia Podkarpacki Festiwal Organowy?

Różnorodność programowa koncertów, obfitość miejsc ich realizacji wraz z ich walorami geograficznymi, historycznymi, architektonicznymi i dekoracyjnymi rzeszowskich i podkarpackich świątyń, stanowią o interdyscyplinarnej wartości i unikatowości formuły Podkarpackiego Festiwalu Organowego w wymiarze ogólnopolskim. Ponadto niezmienna pozostaje dbałość o możliwie jak najwyższy poziom artystyczny wszystkich koncertów, gwarantująca, w połączeniu z obfitością oferty repertuarowej, rangę tego wydarzenia. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, przy udziale finansowym Gminy Miasto Rzeszów, Województwa Podkarpackiego, Powiatu Strzyżowskiego oraz przedsiębiorstwa Watkem.

Pozostaje nam tylko zaprosić do udziału szeroką publiczność.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, tym bardziej więc warto skorzystać z tak wartościowej pod względem artystycznym i edukacyjnym propozycji kulturowej na czas wakacyjnych miesięcy. Serdecznie zapraszam do udziału w festiwalowych koncertach, będących nie tylko okazją do obcowania ze sztuką wysoką, lecz też do muzycznej podróży śladem rzeszowskich i podkarpackich zabytków sztuki sakralnej, w jej wszechstronnych kulturowych odsłonach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24