Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz plan uroczystości

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Uroczystości w Rzeszowie odbędą się przy odsłoniętym w 2013 roku pomniku Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WIN
Uroczystości w Rzeszowie odbędą się przy odsłoniętym w 2013 roku pomniku Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WIN K. Łokaj
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza komunistyczna i mimo grożących im represji nie złożyli broni, często płacąc za to najwyższą cenę.

1 marca oficjalne uroczystości odbędą się:

  • w Rzeszowie o godz. 11 przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych (skwer przy rondzie Żołnierzy Wyklętych);
  • w Krośnie o godz. 9 złożenie wiązanek przy Obelisku Pamięci Żołnierzy Wyklętych, cmentarz komunalny, ul. Wyszyńskiego;
  • w Przemyślu o godz. 8.15 przy tablicy przy ul. Krasińskiego 25, godz. 8.30 - złożenie kwiatów na grobach mjr. Władysława Koby na cmentarzu zasańskim oraz Alicji Wnorowskiej na cmentarzu głównym, godz. 9 złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej żołnierzom AK więzionym przez NKWD przy ul. Bakończyckiej 11, godz. 16 msza w kościele oo. karmelitów bosych w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, godz. 17 uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu wojskowym.
  • W Jarosławiu uroczystości zaplanowane są na 3 marca: godz. 10.30 (ul. Sienkiewicza 4) złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego UB w latach 1944--1956, godz. 11 (bazylika pw. MB Bolesnej) msza w intencji żołnierzy wyklętych, godz. 12 (ul. Cegielniana/ul. Jana Pawła II) uroczystości pod pomnikiem mjr. Władysława Koby.
  • Uroczystości w Krośnie 3 marca: godz. 12 msza w intencji ojczyzny i żołnierzy wyklętych, bazylika kolegiacka, godz. 13 uroczystość przy tablicy „W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego”, ul. Portiusa 4.

2 marca o godz. 18 odbędzie się koncert „Credo Wyklętych” w sali Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Dąbrowskiego 83 w Rzeszowie.

3 marca o godz. 11 dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, odsłoni w Dębicy pomnik Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” oraz żołnierzy niezłomnych z Odwodu SZP-ZWZ-AK Dębica.

12 marca o godz. 14 debata panelowa „Wracamy po swoich. Poszukiwanie i identyfikacja żołnierzy wyklętych” wokół książki Przemysława Bystrzyckiego „Labirynt” w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego. Jednym z uczestników będzie prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24