Marsz Równości w Białymstoku. Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki: "Marsz sprzyja dyskryminacji innych" [18.07.2019]

Konrad Karkowski
Konrad Karkowski
20 lipca w Białymstoku ma odbyć się marsz środowisk związanych z LGBT. Wydarzenia wzbudza wiele kontrowersji. Głos w tej sprawie postanowił zabrać również metropolita białostocki - abp Tadeusz Wojda. "Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych" - czytamy w odezwie do białostoczan.

Metropolita Białostocki w związku z zaplanowanym na 20 lipca br. w Białymstoku marszem środowisk związanych z LGBT wydał odezwę do mieszkańców archidiecezji.

Oto cała treść oświadczenia:

Drodzy Archidiecezjanie,
Na 20 lipca br. zaplanowany jest w Białymstoku marsz środowisk związanych z LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów). Jest to inicjatywa obca naszej podlaskiej ziemi i społeczności, która jest mocno zakorzeniona w Bogu, zatroskana o dobro własnego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Jak można się było przekonać w innych polskich miastach, uczestnicy marszu swoją niecenzuralną postawą i strojem dawali gorszący przykład innym, korzystającym z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W czasie tych parad szydzono z wartości chrześcijańskich, profanowano święte symbole, wypowiadano bluźnierstwa przeciw Bogu i wulgaryzmy pod adresem ludzi wierzących. Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością.
Marsz równości w Białymstoku. Magistrat zablokował jedną z kontrmanifestacji. Jej organizatorom zabrakło czterech sekund (wideo)
Wobec takiej postawy mówimy stanowcze „nie” i powtarzamy za kard. Stefanem Wyszyńskim „Non possumus” – nie możemy się na to zgodzić! Nie możemy pozwolić, aby wyśmiewano wartości dla nas najświętsze i bezkarnie obrażano nasze uczucia religijne. Nie bądźmy, wobec tego faktu obojętni! Ewangelia uczy nas szacunku i miłości do każdego człowieka i to staramy się czynić, ale nie godzimy się na szydzenie z naszej wiary i deprawację najmłodszych. Kościół, rodziny chrześcijańskie i środowiska mają prawo do publicznej ochrony dziecka i wyrażania sprzeciwu wobec niebezpieczeństwa demoralizacji najmłodszych, co jest zagwarantowane w art. 72 ust 1 Konstytucji RP. (Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.)
Marsz równości w Białymstoku. Marcin Sawicki zaprasza na kontrmanifestację: Białystok dla rodziny
Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1995 r. przypominał nam, że czas próby polskich sumień trwa. Zajęcie jednoznacznej postawy wobec tego typu inicjatyw jest teraz próbą naszego sumienia. Bardzo proszę wszystkich wiernych, aby podjęli szczególną modlitwę w obronie chrześcijańskiej wizji człowieka, rodziny i najwyższego jej dobra, jakimi są dzieci. Proszę też o ofiarowanie cierpień osób chorych i dobrych postanowień w tej intencji. Informuję, że tego dnia - 20 lipca w archikatedrze białostockiej od 8.45 do 16.00 odbędzie się modlitewne czuwanie w tej intencji. Obok archikatedry o godz. 14.00 planowany jest „Piknik Rodzinny”, który mógłby stać się piękną manifestacją i publicznym świadectwem o naszym pozytywnym, radosnym rozumieniu rodziny opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.
Wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy stają w obronie wartości chrześcijańskich i dobra rodziny.
Z serca wszystkim udzielam błogosławieństwa
Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki

I Marsz Równości w Białymstoku będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w historii stolicy Podlasia. Przeciwnicy marszu chcą tego dnia zorganizować blisko 50 kontrmanifestacji.

Dziesięć lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek przez Białystok przejdzie Marsz Równości

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Wideo

Materiał oryginalny: Marsz Równości w Białymstoku. Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki: "Marsz sprzyja dyskryminacji innych" [18.07.2019] - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 103

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
2019-07-10T13:53:49 02:00, Gość:

czy ludzie chorzy na raka robia marsze rownosci Tak nie moze byc by promowac cos odrazajacego tak dla mnie to odraza trzeba to leczyc

Do wszystkich zainteresowanych , w tym prawników Pana Prezydenta Truskolaskiego

#32275 [„PiS wziął miliony” - billboardy kampanii PO robią furorę w Internecie [MEMY]. Internauci są bezlitośni!: post #32275] ~Gość~

Gość, dnia 11 Lip 2019 - 11:58 AM, napisał:

Oczywiście, że opiekun, skoro odmówił organizatorom robienie pikniku roidzinnego, a dał pozwolenie dla małp poprzebieranych i umalowanych..... Nie rozumiesz tego cryju tatusiu? to kiepsko z twoją łepetyną. A jak sie podlizujesz do Truskalaskiego hahaha. Jesteś malutki tchórz.

100% prawdy. Truskolaski jest podły."

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-arcybiskup-tadeusz-wojda-metropolita-bialostocki-marsz

Gość 2 dni temu, 20:49

Jak rozummiem to jeden i drugi Truskolascy będa 'wiedli' ten marsz pederastów, pedofili,transwestytów i zoofili. Białostoczanie bijcie brawa Truskolaskim, zasłużyli.... ale jaja"

"2019-07-07T19:12:28 02:00, Gość:

Internauci proponują brac w ręce widły i przeganiac zboczeńców"

Gość3 dni temu, 19:14

Ogarnia jedno, wielkie obrzydzenie. Truskolaski to opiekun pederastów, zoofili, transwestytów itd."

artykuł 212 kodeksu karnego, dotyczący zniesławienia.

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

G
Gość

czy ludzie chorzy na raka robia marsze rownosci Tak nie moze byc by promowac cos odrazajacego tak dla mnie to odraza trzeba to leczyc

G
Gość

Szanowny panie Arcybiskupie. Male sprostowanie. Litera T w skrotowcu LGBT oznacza osoby transplciowe a nie transwestytow. Transwestyta jest ktokolwiek, kto lubi sie przebierac w ubrania plci przeciwnej i moze nim byc kazdy, natomiast osoby transplciowe, to osoby, ktorych tozsamosc plciowa jest odmienna od tej, do której zostały przypisane w momencie urodzenia i jest to zjawisko o wiele rzadsze i o wiele bardziej skomplikowane, niz samo przebieranie sie.

G
Gość

Polski kościół to jedna wielka skamielina. Ludzie pazerni na forsę i władzę, łasi na profity i dobre układy z rządem a przy okazji lansują swoje chore średniowieczne wizje świata.

G
Gość

Darmozjad

n
niepatriota

Dzięki takim osobom jak biskup białostocki Polska uważana jest za jeden z najbardziej homofobicznych i ksenofobicznych krajów UE.

Nie wystawia to najlepszego świadectwa polskiemu kościołowi katolickiemu. Podkreślam "polskiego", bo dzisiaj niewiele ma on wspólnego z powszechnym kościołem rzymskokatolickim. O ile papież Franciszek, próbuje dostosować się do wymogów XXI wieku, o tyle polski kościół cofa się do jesieni średniowiecza.

https://kph.org.pl/rainbow-map-2018/

https://www.salon24.pl/u/madonna/944654,katoliku-homoseksualizm-nie-jest-grzechem

G
Gość
2019-07-08T01:10:34 02:00, Rudy Lisek:

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

2019-07-08T01:20:37 02:00, Gość:

trzeba bylo protestowac 20.06

sa ludzie ktorym ty promujesz zboczenie i zgorszenie

2019-07-08T01:29:55 02:00, Kama:

Co ty zboczeńcu porównujesz? Jesteście mniejszością i wrzodem na dupie społeczeństwa i tak zostanie. Takich jak ty, to trzeba izolować.

stwierdzam a nie porownuje - ze tacy idioci jak ty stanowia wieksze zagrozenie niz LGBT

T
T.

Ciekawe czy Podlaski ONR zrobi zadymę? Tęczowi bd ściągać z całej PL.

G
Gość

Wojda niech się lepiej zajmie księżmi pedofilami z własnej archidiecezji a potem niech zajmie się sumieniami innych. Wszyscy myśleli, że Franciszek przysłał do Białego mądrego gościa, a przysłał idiotę przyjającego ksenofobom rasistom i nacjonalistom...

c
cryo
2019-07-08T06:00:25 02:00, Gość:

Zboczeńców promował Adamowicz, teraz Rabiej z Trzaskowski, i to rozłazi sie na cały kraj. Truskolaski z Adamowicz zrobł wręcz człowieka świętego, to jakaś makabra, ale tak mają już ci z PO. Mam nadzieje, że jesienne wybory pozwolą na wyzwolenie się spod zboczeńców łażących po ulicach i ich opiekunów typu Rabieje, Śmieszki i Truskolascy

nooo Psichooj jaki ty ranny ptaszek ....czyli ty i 3cm Wacek szykujecie się dzisiaj do ponownego amoku? znowu wale będziesz kilkunastoma "ubywatelami" marzącymi o mordowaniu ludzi o odmiennych poglądach?

G
Gość

czy mi się wydaje czy arcybiskup podjudza do świętej wojny?

G
Gość
2019-07-08T01:10:34 02:00, Rudy Lisek:

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

trzeba bylo protestowac 20.06

sa ludzie ktorym ty promujesz zboczenie i zgorszenie

R
Rudy Lisek

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

G
Gość
2019-07-07T22:58:34 02:00, Robson:

Rany Julek, co się w tym Białym odpierdziela?! Kto daje pozwolenia dla tych wykolejeńców?!?

2019-07-07T23:17:28 02:00, Gość:

kto daje? kosciol katolicki daje

KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2019-07-07T23:25:34 02:00, Clockwork Orange:

Chyba coś ci się komuszku pomyliło. To lewacko- liberalni działacze dążą do jak najszerszej promocji tego tęczowego wynaturzenia i choroby. Ale nikt w Polsce na to nie pozwoli, NIGDY!

2019-07-07T23:27:46 02:00, Gość:

pozwol ze ci wyjasnie co znaczy KKK

Katechizm Kosciola Katolickiego

nazywasz ich lewakami czy liberalami?

2019-07-07T23:30:52 02:00, Clockwork Orange:

Niczego nie musisz mi tłumaczyć. A ty co, jehowy? To jest ich sposób działania, wyrwać coś z kontekstu i przerobić na swoją modłę. Bardzo dobrze, że Kościół daje im możliwość nawrócenia się i wyrwania z tej choroby, ale oni muszą sami tego chcieć!

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s20.htm

oto link - masz pelne pole do popisu, widac tam caly kontekst

smialo pisz co wyrwalem, co przerobilem

C
Clockwork Orange
2019-07-07T22:58:34 02:00, Robson:

Rany Julek, co się w tym Białym odpierdziela?! Kto daje pozwolenia dla tych wykolejeńców?!?

2019-07-07T23:17:28 02:00, Gość:

kto daje? kosciol katolicki daje

KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2019-07-07T23:25:34 02:00, Clockwork Orange:

Chyba coś ci się komuszku pomyliło. To lewacko- liberalni działacze dążą do jak najszerszej promocji tego tęczowego wynaturzenia i choroby. Ale nikt w Polsce na to nie pozwoli, NIGDY!

2019-07-07T23:27:46 02:00, Gość:

pozwol ze ci wyjasnie co znaczy KKK

Katechizm Kosciola Katolickiego

nazywasz ich lewakami czy liberalami?

Niczego nie musisz mi tłumaczyć. A ty co, jehowy? To jest ich sposób działania, wyrwać coś z kontekstu i przerobić na swoją modłę. Bardzo dobrze, że Kościół daje im możliwość nawrócenia się i wyrwania z tej choroby, ale oni muszą sami tego chcieć!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3