Matura 2012 z języka polskiego. Pytania i odpowiedzi -...

  Matura 2012 z języka polskiego. Pytania i odpowiedzi - poziom podstawowy

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Długi weekend maturzyści wykorzystali na powtórki.

  Długi weekend maturzyści wykorzystali na powtórki. ©Krzysztof Kapica

  Matura 2012 rozpoczyna się obowiązkowym, pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pytania i odpowiedzi z matur znajdziecie na naszym portalu.
  Długi weekend maturzyści wykorzystali na powtórki.

  Długi weekend maturzyści wykorzystali na powtórki. ©Krzysztof Kapica

  "Dżuma", "Lalka", "Zbrodnia i kara", "Ferdydurke", "Inny świat" - w trakcie matury 2012 z języka polskiego tegoroczni maturzyści spodziewają się pytań z tych lektur.

  Ania Franczyk, maturzystka z rzeszowskiego IV LO przy powtórkach szczególną uwagę poświeciła "Potopowi".

  - Dawno tej lektury nie było na maturze. Mówi się też o poezji Wisławy Szymborskiej, literaturze XX - lecia międzywojennego i współczesnej.

  Matura z języka polskiego.
  Jakie będą pytania?

  Inne typy na maturę z języka polskiego? "Dżuma", "Lalka", "Zbrodnia i kara", "Inny świat", "Tango", "Opowiadania" Borowskiego - te najczęściej wymienia. Dlaczego? Bo nie było ich w dotychczasowych zestawach.

  Autorzy pytań maturalnych za to często sięgali np. po "Granicę" i "Chłopów". Co wybrali na tegoroczny egzamin z języka polskiego, okaże się już o godz. 9.

  W piątek, 4 maja 2012, prawie 25 tys. podkarpackich maturzystów zdaje język polski tylko na poziomie podstawowym, który jest obowiązkowym, podobnie, jak matematyka i język obcy na poziomie podstawowym, a także ustny polski i obcy. Egzamin potrwa 170 minut.

  Poziom rozszerzony z matury z języka polskiego, który można było wybrać jako przedmiot dodatkowy przeniesiony jest na poniedziałek. Na Podkarpaciu pisać go będzie 1828 uczniów.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała o rozbiciu poziomów trudności na dwa dni, bo młodzież narzekała, że zdawanie dwóch części rano i po południu jest zbyt meczące i może wpłynąć na słabszy wynik. Podobnie jest z matematyką. Część podstawowa będzie we wtorek, a rozszerzona w środę.

  Jakie przedmioty wybierają maturzyści z Podkarpacia?

  Aby zaliczyć maturę z języka polskiego, wystarczy zdobyć 30 proc. punktów. Na zdanie nie mają wpływu wyniki z przedmiotów dodatkowych. Takich uczeń ma prawo wybrać maksymalnie sześć.

  Na Podkarpaciu najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi na maturze 2012 są: geografia (5491 uczniów), biologia (4989), wiedza o społeczeństwie (4573), a dalej chemia (2927) i fizyka (2264). Widać odwrót od historii, którą zdawać będzie 1352 maturzystów.

  Najrzadziej wybierane są: wiedza o tańcu (dziś po południu napisze ją zaledwie 4 uczniów), filozofia (13) i historia muzyki (24).

  Patrząc na dane, jakie dostaliśmy od krakowskiej OKE, widać, że wśród języków obcych zdawanych na maturze króluje u nas angielski (22 819). Drugim wybieranym jest niemiecki (2824), a trzecim okazuje się rosyjski (416). Dalej są: francuski (122), włoski (57), hiszpański (55) i ukraiński (13).

  Matury 2012 zakończą się 25 maja. Wyniki będą 29 czerwca.


  Powtórz do matury z matematyki

  Dla tegorocznych maturzystów mamy matematyczne korepetycje w formie video. Przygotował je Wiesław Ziaja z Gimnazjum Sportowego i V LO w Rzeszowie i Społecznego Liceum Doliny Strugu w Chmielniku. Matematyk od kilku lat prowadzi serwis http://www.e-zadania.pl/, w którym za darmo uczy matematyki.

  Sprawdź: Wideo kurs z matematyki dla maturzystów  Tuż po zakończeniu egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym nauczyciel rozwiąże zadania i omówi je, także w formie wideo.

  POBIERZ! arkusze z matury z języka polskiego 2012

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.nowiny24.pl

  ANGIELSKI NA SPOKOJNIE

  STUDNIÓWKI 2018

  Matura próbna 2017

  Wszystkie arkusze, porady, odpowiedzi

  Wszystkie arkusze, porady, odpowiedzi

  Najczęściej czytane