MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Pewniaki na egzamin z języka polskiego? W czasach epidemii tylko "Dżuma" - mówią maturzyści

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Ostatnie przygotowania do matury 2020 w I LO w Rzeszowie. Już w poniedziałek egzamin z języka polskiego.
Ostatnie przygotowania do matury 2020 w I LO w Rzeszowie. Już w poniedziałek egzamin z języka polskiego. Krzysztof Kapica
Matura 2020 z języka polskiego już w najbliższy poniedziałek, 8.06.2020. Lektura na maturę z języka polskiego? W czasach epidemii tylko "Dżuma" - tak żartują maturzyści zapytani o tegoroczne typy tematów na egzamin z języka polskiego. Na liście lektur - pewniaków są też "Pan Tadeusz", "Lalka", "Dziady" i "Przedwiośnie".

Ostatnie dni przed maturą zdający z reguły spędzą jeszcze na powtórkach, ale znajdą też czas na spotkania z kolegami, spacer, czy rower. Wielu cieszy się, że egzaminy maturalne 2020 nie zostały przeniesione aż na sierpień, tylko na czerwiec, póki jeszcze nie zatarły się w pamięci omawiane z nauczycielami tematy.

Matura 2020 - język polski. Pytania i odpowiedzi z egzaminu, arkusze CKE. Czy sprawdzą się pewniaki z poziomu podstawowego?

Matura 2020 - język polski. Pewniaki wg. maturzystów

Justyna Tomaka, absolwentka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, spodziewa się, że na maturze z języka polskiego może pojawić się "Lalka" "Bolesława Prusa, skoro nie było jej w ubiegłym roku.

- Nie ukrywam, że byłabym szczęśliwa, gdyby faktycznie temat dotyczył tej lektury, bo jestem z niej bardzo dobrze przygotowana. Nie chciałabym natomiast "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, bo troszkę mniej uwagi poświęciłam tej powieści. Koledzy typują też z lektur "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

- mówi.

Matura 2020. Jakie będą tematy rozprawki na polskim?

Dryga część matury z języka polskiego to wypracowanie. Jakie tematy w 2020 roku pojawią się na rozprawce?

- Może ze względu na epidemię będzie coś związanego z izolacją, samotnością - zastanawia się Justyna, która cieszy się, że egzaminy maturalne z maja zostały przeniesione na czerwiec, a nie na przykład na sierpień, bo niektóre zagadnienia mogłoby już ulecieć z głowy. - W zasadzie mogłabym już w maju pisać, bo teraz tylko niepotrzebnie się stresuję.

W czwartek jeszcze powtarzała materiał. W weekend zamierza już tylko odpoczywać.

- Pewnie spotkam się ze znajomymi albo pojedziemy na rowery - mówi.

Rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się do egzaminu maturalnego.

Tak rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się ...

Lektury na maturę? "Pan Tadeusz", "Dziady", "Wesele"

Z obserwacji Oli Wiecheckiej, absolwentki I LO w Rzeszowie wynika, że najwięcej osób spodziewa się "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a na drugim miejscu typują "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Ewentualnie "Dziady". A "Lalka"?

- Trudno powiedzieć, bo pojawiała się dość często, ale chciałabym, gdyż najlepiej ją znam. Nie byłabym z kolei zbytnio zadowolona z "Wesela", ponieważ jest tam wiele cytatów, treści do zapamiętania

- mówi maturzystka z Rzeszowa.

A jakie motywy, zagadnienia mogą być do przeanalizowania? Miłość, dom, wolność, cierpienie, ojczyzna, przyjaźń, wyobcowanie, wieś, społeczeństwo, przyroda, praca, marzenia, fatum...?

- Raczej tematy zahaczające o patriotyzm, czy dotyczące trudnych sytuacji życiowych - głośno myśli.

Ola pytana o nastroje wśród maturzystów, którzy z powodu koronawirusa muszą zdawać egzaminy w nietypowych, niełatwych czasach i warunkach, mówi, że zdania są podzielone. Jedni cieszą się z przesuniętego terminu, bo zyskali więcej czasu na powtórki, a inni woleliby mieć już maturę za sobą. Jedni się denerwują, panikują jak to będzie, inni podchodzą zupełnie na luzie. Część jest bardziej zmobilizowana i uczy się non stop, a część pozamykała książki i zeszyty, więcej czasu spędza na zewnątrz.

- Aktualnie jeszcze powtarzam biologię, bo będę próbowała dostać się na medycynę lub pielęgniarstwo, natomiast w sobotę i niedzielę zrobię sobie wolne. Pewnie pójdę na rower lub na spacer, jeśli będzie ładna pogoda - mówi Aleksandra.


CKE ogłosiła szczegółowy harmonogram matur 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24