Ostatnie dni przed maturą zdający z reguły spędzą jeszcze na powtórkach, ale znajdą też czas na spotkania z kolegami, spacer, czy rower. Wielu cieszy się, że egzaminy maturalne 2020 nie zostały przeniesione aż na sierpień, tylko na czerwiec, póki jeszcze nie zatarły się w pamięci omawiane z nauczycielami tematy.
Matura 2020 - język polski. Pewniaki wg. maturzystów
Justyna Tomaka, absolwentka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, spodziewa się, że na maturze z języka polskiego może pojawić się "Lalka" "Bolesława Prusa, skoro nie było jej w ubiegłym roku.
- Nie ukrywam, że byłabym szczęśliwa, gdyby faktycznie temat dotyczył tej lektury, bo jestem z niej bardzo dobrze przygotowana. Nie chciałabym natomiast "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, bo troszkę mniej uwagi poświęciłam tej powieści. Koledzy typują też z lektur "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
- mówi.
Matura 2020. Jakie będą tematy rozprawki na polskim?
Dryga część matury z języka polskiego to wypracowanie. Jakie tematy w 2020 roku pojawią się na rozprawce?
- Może ze względu na epidemię będzie coś związanego z izolacją, samotnością - zastanawia się Justyna, która cieszy się, że egzaminy maturalne z maja zostały przeniesione na czerwiec, a nie na przykład na sierpień, bo niektóre zagadnienia mogłoby już ulecieć z głowy. - W zasadzie mogłabym już w maju pisać, bo teraz tylko niepotrzebnie się stresuję.
W czwartek jeszcze powtarzała materiał. W weekend zamierza już tylko odpoczywać.
- Pewnie spotkam się ze znajomymi albo pojedziemy na rowery - mówi.
Tak rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się ...
Lektury na maturę? "Pan Tadeusz", "Dziady", "Wesele"
Z obserwacji Oli Wiecheckiej, absolwentki I LO w Rzeszowie wynika, że najwięcej osób spodziewa się "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a na drugim miejscu typują "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Ewentualnie "Dziady". A "Lalka"?
- Trudno powiedzieć, bo pojawiała się dość często, ale chciałabym, gdyż najlepiej ją znam. Nie byłabym z kolei zbytnio zadowolona z "Wesela", ponieważ jest tam wiele cytatów, treści do zapamiętania
- mówi maturzystka z Rzeszowa.
A jakie motywy, zagadnienia mogą być do przeanalizowania? Miłość, dom, wolność, cierpienie, ojczyzna, przyjaźń, wyobcowanie, wieś, społeczeństwo, przyroda, praca, marzenia, fatum...?
- Raczej tematy zahaczające o patriotyzm, czy dotyczące trudnych sytuacji życiowych - głośno myśli.
Ola pytana o nastroje wśród maturzystów, którzy z powodu koronawirusa muszą zdawać egzaminy w nietypowych, niełatwych czasach i warunkach, mówi, że zdania są podzielone. Jedni cieszą się z przesuniętego terminu, bo zyskali więcej czasu na powtórki, a inni woleliby mieć już maturę za sobą. Jedni się denerwują, panikują jak to będzie, inni podchodzą zupełnie na luzie. Część jest bardziej zmobilizowana i uczy się non stop, a część pozamykała książki i zeszyty, więcej czasu spędza na zewnątrz.
- Aktualnie jeszcze powtarzam biologię, bo będę próbowała dostać się na medycynę lub pielęgniarstwo, natomiast w sobotę i niedzielę zrobię sobie wolne. Pewnie pójdę na rower lub na spacer, jeśli będzie ładna pogoda - mówi Aleksandra.
CKE ogłosiła szczegółowy harmonogram matur 2020
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?