Matura 2021. Egzaminy znów w szczególnym reżimie sanitarnym. Dystans, dezynfekcja, maseczki, osobne wejścia

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i maturalne. Jeśli chodzi o rygory sanitarne, będzie powtórka z ubiegłego roku. Na egzamin trzeba przyjść w maseczce. Szkoły przygotowują większą liczbę sal, by zachować wymagane odległości między stolikami. Młodzież będzie wchodzić o różnych godzinach i jak się da, osobnymi wejściami.

- Gdy przed rokiem przeprowadzaliśmy matury w szczególnym pandemicznym czasie i musieliśmy dostosować przebieg egzaminów do mnóstwa rygorów sanitarnych, nie przypuszczałem, że w tym roku zmierzymy się z tym samym wyzwaniem, a liczba zakażeń, zachorowań na COVID-19 i zgonów będzie jeszcze wyższa

- przyznaje Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie.

Zwraca uwagę, że młodzież przystępująca teraz do matur ma szczególnie pod górkę. Najpierw byli pierwszoklasistami, których dotknął strajk nauczycieli, przed rokiem odczuli, czym jest lockdown, a w tym już od października pozostają na nauce zdalnej w domach. Są pierwszym rocznikiem, który przez obostrzenia nie miał studniówki.

PRZED MATURĄ: Imiona i nazwiska postaci z lektur szkolnych. Czy na pewno pamiętasz je ze szkoły?

Pocieszające jest to, że zmniejszona została wobec nich lista wymagań na poszczególnych przedmiotach podczas matury. Część treści została wykreślona. Podobnie, jak ich koledzy przed rokiem, nie muszą też zdawać egzaminów ustnych. Chyba, że wybierają się na studia zagraniczne i jest taki wymóg, wtedy szkoła je organizuje.

Matura 2021: maseczki, odstępy i dezynfekcja

Jak zatem będą wyglądały "pandemiczne", rozpoczynające się 4 maja matury?

- Uczniowie muszą przyjść na nie w maseczkach - mówi dyrektor "drugiego". - Podczas egzaminu mogą je zdjąć, ale gdy chcą skorzystać z toalety, proszą o możliwość podejścia do komisji i skorzystania ze słowników, czy też podnoszą rękę, bo chcą, aby podszedł do nich ktoś z komisji lub gdy odkładają gotową pracę, muszą z powrotem zasłonić usta i nos.

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, maturzyści muszą zachować odpowiedni odstęp, czyi co najmniej 1,5 m. Jeśli chodzi o zachowanie odległości między ławkami - tutaj też jest bez zmian. To co najmniej 1,5 m w każdą stronę. To wymusza na szkołach organizację egzaminu w wielu salach.

QUIZ: Znasz się na historii Polski? A w jakim zaborze znajdowało się to miasto?

IV LO w Rzeszowie, zaraz, gdy tylko opublikowane zostały nowe wytyczne dotyczące organizacji egzaminów, zawiesiło na swojej stronie praktyczne informacje dla zdających.

- W tej nadzwyczajnej sytuacji przekazuję zasady zachowania podczas egzaminów. Do szkoły przychodzicie w maseczkach. Przed wejściem zachowujecie bezpieczną odległość od 1,5 m do 2 m i dezynfekujecie ręce. Przynosicie własne przybory: czarne długopisy, kalkulatory proste, linijki. cyrkle - instruuje Danuta Stępień, dyrektor IV LO w Rzeszowie. - Każdy uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną butelkę wody mineralnej 0,5 litra. Wszystkie rzeczy osobiste typu torebki, ubrania, przyniesione z domu kanapki, zostawiacie we wskazanych pomieszczeniach.

Po szkole maturzyści mogą się poruszać po wyznaczonych przez taśmy i linie szlakach. Podczas pisania można zdjąć maseczki.

- Korzystając ze słowników na języku polskim, czy lupy na geografii dezynfekujcie ręce przed i po użyciu pomocy - podaje dyrektor.

Matura z matematyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszow...

Po kilka wejść w jednej szkole

Uczeń zdający dwa egzaminy w jednym dniu może opuścić szkołę i wrócić przed kolejnym egzaminem. W "czwartym" uczniowie będą wchodzić do szkoły trzema wejściami, w zależności od tego, kto, gdzie zdaje (wykaz jest na stronie). Już od godz. 7.45.

W II LO w Rzeszowie matury zdawać będzie ponad 350 osób. Tu też przygotowane będą różne wejścia i zaplanowane godziny przybycia tak, by uniknąć tłoczenia się przy drzwiach.

- Podczas egzaminów z języka polskiego, czy matematyki będziemy mieli pewnie około 20 komisji - liczy dyrektor Andrzej Szymanek.

Do szkół w trakcie matur nie mogą wchodzić żadne osoby postronne. Oczywiście jest kategoryczny zakaz używania na maturze komórek, czy innych nośników elektronicznych. Maskotki zostają w domach lub plecakach złożonych w wyznaczonym miejscu, poza salą.

Nie możesz zakrywać nosa i ust? Zgłoś to do CKE

A co w sytuacji, w której zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa? CKE tłumaczy, że powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed egzaminem.

Wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać. Wyjątek stanowią egzaminy z języków, podczas których odtwarzane jest nagranie oraz sytuacje, w których sale egzaminacyjne są wietrzone, tak aby nie tworzyć przeciągów.

Nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że strach przed zakażeniem nieco u nich mniejszy, bo wielu pedagogów jest już zaszczepionych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie