Miasto wydaje warunki zabudowy dla bloków na Zalesiu w Rzeszowie. Mieszkańcy Spacerowej znów protestują

afZaktualizowano 
Mieszkańcy ulicy Spacerowej w Rzeszowie nie chcą, aby deweloper wybudował wieżowce na osiedlu Zalesie (zdjęcie z protestu w 2018 roku).
Mieszkańcy ulicy Spacerowej w Rzeszowie nie chcą, aby deweloper wybudował wieżowce na osiedlu Zalesie (zdjęcie z protestu w 2018 roku). Krzysztof Łokaj
Mieszkańcy ul. Spacerowej na osiedlu Zalesie w Rzeszowie po raz kolejny interweniują i piszą list do prezydenta Tadeusza Ferenca. Nie chcą, aby deweloper na wzgórzach Zalesia wybudował wieżowce.

Obecnie toczą się cztery postępowania administracyjne dotyczące wydania warunków zabudowy dla kilku wieżowców, które miałyby stanąć na wzgórzu nad ul. Spacerową na rzeszowskim osiedlu Zalesie.

- Urząd Miasta Rzeszowa wydał już trzy decyzje o warunkach zabudowy, dwie z nich zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze i przekazane do ponownego rozpatrzenia - czytamy w piśmie, które Stowarzyszenie „Spacerówka“ nadesłało do redakcji Nowin.

Uchylone tzw. „WZ“ dotyczyły pięciu budynków wielorodzinnych o wysokości 16- 19 m (5 - 6 kondygnacji) oraz trzech budynków o wysokości do 26 m (8 kondygnacji).

Trzecia decyzja o warunkach zabudowy dotyczy czterech budynków o wysokości do 26 metrów i to właśnie ją członkowie „Spacerówki“ aktualnie zaskarżają do SKO.

- Jeden z inwestorów czuje się na tyle pewnie w „swoich poczynaniach”, że złożył kolejny wniosek o dodatkowy trzynasty blok na łące nad ul. Spacerową. Nie potrafimy zrozumieć, jak można pozwolić wybudować osiedle wysokich bloków bez zabezpieczenia interesów osób trzecich, właścicieli nieruchomości (niskich domów jednorodzinnych) już zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych inwestycji - napisali mieszkańcy w liście do Andrzeja Deca, przewodniczącego Rady Miasta.

Spacerowa to wąska ulica - niebezpieczna dla pieszych i kierowców

Mieszkańcy ul. Spacerowej w Rzeszowie przekonują, że wąska droga, która prowadzi do ich szeregówek już pęka w szwach, jest niebezpieczna dla pieszych i kierowców.

- Na wzgórzu nie ma odpowiedniej infrastruktury, szerokość drogi nie przekracza 3 metrów, droga nie ma chodnika ani oświetlenia. Piesi po zmroku chodzą z latarkami - mówią mieszkańcy. Dodają, że wzgórze, na którym mają powstać bloki, znajduje się w obrębie Pogórza Dynowskiego - regionu zagrożonego osuwiskami.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy osiedla Zalesie protestują przeciwko planom prezydenta Ferenca. Nie chcą obok domów "rzeszowskiego Manhattanu"

Mieszkańcy Zalesia obawiają się, że wieżowce odetną ich szeregówki od słońca, oraz, że pomiędzy blokami będzie zbierał się smog.

- Teren objęty wnioskiem o wydanie warunków zabudowy jest terenem przewietrzania miasta, ogromne gabaryty planowanych budowli niekorzystnie wpłyną na naturalne przepływy powietrza, tworząc zaporę i zatrzymując zanieczyszczenia na terenie miasta - czytamy w liście Zarządu Stowarzyszenie „Spacerówka“.

Mieszkańcy domagają się uchwalenia miejscowego planu

W liście, który trafił do prezydenta Rzeszowa, mieszkańcy os. Zalesie zwracają się z prośbą o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z wcześniejszymi planami na wzgórzu miał powstać park nauki rozrywki i mini ZOO. Miasto przygotowało koncepcję takiej inwestycji, ale pojawił się problem z działkami. Tereny, na których miały powstać tereny zielone, zostały kiedyś wywłaszczone pod budowę cmentarza komunalnego. Cel nie został zrealizowany, a tereny wróciły do dawnych właścicieli. Ci z kolei sprzedali je deweloperom, którzy na wzgórzach planują budowę bloków.

Rzecznik prezydenta Rzeszowa wyjaśnia, że urzędnicy rozpoczęli procedurę sporządzenia miejscowego planu. Uspokaja także, że od wydania warunków zabudowy do pozwolenia na budowę jest jeszcze długa droga.

- O warunki zabudowy może wystąpić każdy. Urząd miasta jest zobowiązany do tego, aby zainteresowanym wydać warunki zabudowy - wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W tzw. „WZ“ zawarte są wytyczne, które potencjalny inwestor musi spełnić, na przykład należy być właścicielem gruntu, zdobyć pozwolenia na dostęp do wszystkich sieci, zapewnić dojazd do inwestycji czy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych.

- To wszystko musi być zawarte w projekcie. Dopiero na jego podstawie zostanie wydane pozwolenie na budowę - informuje rzecznik. Chłodnicki dodaje jednak, że prezydent jest za tym, aby miasto się rozwijało i powstały kolejne bloki.


WIDEO: Mieszkańcy os. Zalesie w Rzeszowie nie chcą wieżowców. Nagranie w trakcie ulewy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
A
Adam

Kto mieszkał w tych betonowych "nowoczesnych" blokach to wie ze to budowlana fuszerka, gdzie zycie prowadzi sie wspolnie z sasiadami, bo slychac wszystko od jszczania w kiblu po poranny budzik. Powodzonka :)))

G
Gość

Racja,racja,cal

"t"
W dniu 12.02.2019 o 07:29, mieszkaniec Rzeszowa napisał:

Ferenc nie po raz pierwszy udowadnia że wcale nie liczy się z mieszkańcami. Z dewepolerami żyje bardzo dobrze i żadnemu nie odmówi. Dziwi mnie fakt dlaczego koło swojego domu nie pozwoli wybudować bloków. Na ale taki jest Ferenc i ktoś na niego głosował.

l
ll
W dniu 21.02.2019 o 14:40, konrad napisał:

Nie każdy Polak zadowoli się taką pensją jak Ukrainiec.

 

"Rząd" nsdapis sprawia, że będzie musiał zadowolić się niższą :)

k
konrad
W dniu 21.02.2019 o 13:03, Obywatel napisał:

Jakie bezrobocie człowieku ? Pracy jest pełno tylko ludziom się  robić nie chce przedsiębiorcy muszą zatrudniać przybyszów  z Ukrainy...

Nie każdy Polak zadowoli się taką pensją jak Ukrainiec.

O
Obywatel
W dniu 11.02.2019 o 23:34, murarz na emeryturze napisał:

Puste działki budowlane. A u nas najwyższe bezrobocie w Polsce i ludzie za pracą do Krakowa jadą.  Właśnie przez takich ludzi. 

Jakie bezrobocie człowieku ? Pracy jest pełno tylko ludziom się  robić nie chce przedsiębiorcy muszą zatrudniać przybyszów  z Ukrainy...

s
smutek

NAJGORSZY PREZYDENT MIASTA RZESZOWA

 

A URZEDNICY - KOSZMAR

 

PODATKI CO ROK W GORE

 

NIE CHCE SIĘ ZYĆ W RZESZOWIE

 

KIEDYŚ TO BYLO MIASTO DLA LUDZI

 

DZIS TO INTERESIARNIA

k
konrad
W dniu 13.02.2019 o 12:48, Gość napisał:

To nie chodzi o to,że nie chcemy żeby miasto się rozwijało, ale niech to będzie robione z głową. Jak jest niska zabudowa jednorodzinna to niech będzie nawet 200 budynków, ale szeregówek. Wysokie bloki powinny być tam gdzie są już wysokie bloki. Sam mieszkam na terenie gdzie developer będzie budował bloki między domami jednorodzinnymi. Już nie mówię o tym, że osoby, które kupują tu mieszkania nie meldują się w Rzeszowie więc o jakich wpływach dla miasta mówimy. 

Koło stadionu i WSK postawiono 2 wysokie budynki, czyli wg ciebie trzeba tam stawiać kolejne ? Gdzie? Stadion przenieść, rzekę, czy wsk ?

E
Elżbieta reCAPTCHA
W dniu 13.02.2019 o 12:48, Gość napisał:

To nie chodzi o to,że nie chcemy żeby miasto się rozwijało, ale niech to będzie robione z głową. Jak jest niska zabudowa jednorodzinna to niech będzie nawet 200 budynków, ale szeregówek. Wysokie bloki powinny być tam gdzie są już wysokie bloki. Sam mieszkam na terenie gdzie developer będzie budował bloki między domami jednorodzinnymi. Już nie mówię o tym, że osoby, które kupują tu mieszkania nie meldują się w Rzeszowie więc o jakich wpływach dla miasta mówimy. 

Prezydent jak mantrę powtarza,,,,,ze chce przyciągać ludzi młodych z Podkarpacia do Rz-wa..niech sprawdzi ile młodych małżeństw mieszka w nowo wybudowanym?tak kontrowersyjnym architektonicznie Hartbexie zwanym nie wiedzieć czemu?tylko dla reklamy..miłe dla ucha!/Apartamentach Zamkowych,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/które notabene zasłoniły Zamek he,he patrząc i idąc od Uniwersytetu..a władza/ p.Ustrobiński /deklarowała lata termu ,że Zamek ma być widoczny z ronda i co??/ugiął się przed Hartbexem,Hartbex chytry lis tak samo robi przy Rondzie/reklamuje się NOWOCZESNE Pobitno.ludzie protestowali przeciw wieżowcom,ale miasto się "ugięło"przed Hartbexem...dotychczasowych mieszkańców olało!!!!

W tych Apartamentach Zamkowych dzieci można policzyć na palcach obudwu rąk..sami studenci,przedstawiciele handlowi salony fryzj,kosmet,kantor,Zabka i 3 banki ..no i kilka prywatnych gab.lekarskich.

To samo będzie w tym molochu co to budują przy Wisłoku,lepiej by na Hotel wydali pozwolenie,ale znow ostatnie słowo należy do dewelopera..miasto na klęczkach na wszystko się zgadza..a niech wejdą jeszcze do Wisłoka i zbudują sobie prywatny most na Olszynki,bo tam będzie też beton!!/prywatny hotel...a zwykli mieszkańcy niech żyją w hałasie i smrodzie...dziękujemy za taką politykę.Najłatwiej spojrzeć z góry na plan na papierze i lekką ręką zakreślić nową drogę,jeszcze wpieprzyć kilka bloków,bo jest zaznaczony na planie skrawek zieleni itp.Panie i panowie odpowiedzialni za przestrzeń w Rz-wie:więcej wyobrażni,przydałoby się więcej spacerków pieszo a potm słuchć mieszkańców i podejmować ostrożnie decyzje,a nie klękac przed deweloperem i dziękować mu że zechciał budować molochy w Rz-wie!!!

Niech kupią w przyłaczonych wsiach np 20 ha i zbudują tam piękne  osiedla sypialnie a w Sródmieściu i nad Wisłokiem w okolicy mostów az prosi się o Parki.

Popatrzcie na Warszawę ..ile tam jest zieleni,parków.Nie betonujcie nam całego Rzeszowa!!!!!! :lol:  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :o

G
Gość

To nie chodzi o to,że nie chcemy żeby miasto się rozwijało, ale niech to będzie robione z głową. Jak jest niska zabudowa jednorodzinna to niech będzie nawet 200 budynków, ale szeregówek. Wysokie bloki powinny być tam gdzie są już wysokie bloki. Sam mieszkam na terenie gdzie developer będzie budował bloki między domami jednorodzinnymi. Już nie mówię o tym, że osoby, które kupują tu mieszkania nie meldują się w Rzeszowie więc o jakich wpływach dla miasta mówimy. 

k
konrad
W dniu 12.02.2019 o 17:29, Anna napisał:

Żal mi tych ludzi co tam mieszkają bo to już chyba ze dwa lata trwają przepychanki o te tereny. Szczerze im życzę żeby wygrali tą sprawę bo choć sama mieszkam w bloku to rozumiem co to znaczy być oszukanym. Kiedyś same wladze im gwarantowały żeby się tam budowali bo to będzie cicha piękna okolica z parkiem i domkami a teraz nagle ma tam stanąć kilkanaście wieżowców? Pewnie w większości wzieli kredyty do końca życia bo kto dziś za gotówke buduje a teraz to nawet tego nie sprzedadzą bo kto by kupił domek w sąsiedztwie wieżowców. To jest okropne jak sie w Polsce niszczy zwykłych ludzi a bogaty deweloper może robić co chce. I tak ludzie tracą majątki. Na zdjęciu młodzi ludzie, dzieci, pewnie się budowali z myślą żeby dzieciom poprawić a tu taki pech. Trzymajcie się ludzie i nie poddawajcie, może jednak znajdziecie swoją sprawiedliwość. Pozdrowienia ze Śródmieścia!

Ludziska których przodkowie orali ziemię,zamieszkali w domach z widokiem na teren rolniczy i zielony,czyli poniekąd wrócili do korzeni, a teraz ktoś chce im tą nostalgię zabrać. Skandal.
A
Anna

Żal mi tych ludzi co tam mieszkają bo to już chyba ze dwa lata trwają przepychanki o te tereny. Szczerze im życzę żeby wygrali tą sprawę bo choć sama mieszkam w bloku to rozumiem co to znaczy być oszukanym. Kiedyś same wladze im gwarantowały żeby się tam budowali bo to będzie cicha piękna okolica z parkiem i domkami a teraz nagle ma tam stanąć kilkanaście wieżowców? Pewnie w większości wzieli kredyty do końca życia bo kto dziś za gotówke buduje a teraz to nawet tego nie sprzedadzą bo kto by kupił domek w sąsiedztwie wieżowców. To jest okropne jak sie w Polsce niszczy zwykłych ludzi a bogaty deweloper może robić co chce. I tak ludzie tracą majątki. Na zdjęciu młodzi ludzie, dzieci, pewnie się budowali z myślą żeby dzieciom poprawić a tu taki pech. Trzymajcie się ludzie i nie poddawajcie, może jednak znajdziecie swoją sprawiedliwość. Pozdrowienia ze Śródmieścia!

o
olek
W dniu 12.02.2019 o 02:06, Elżbieta reCAPTCHA napisał:

Manhattan to miasto robi nad Wisłokiem,beton...beton..beton wzdłuż ścieżek spacerowych...bogaty deweloper uzyskuje pozwolenie?????na budowę molocha..zasłaniającego tzw.Trasę Zamkową /od Ronda przy Al.Niepodl.przez ul.Kopisto/przy tym molochu Wisłok wygląda jak brudny strumyk.Ciekawe,bo panie z biura dewelop.łamaną polszczyzną "ostrzegają",że zostało do kupienia juz mniej niż połowa mieszkań,,ciekawe kto wykupuje..nie do mieszkania a na wynajem...Ratusz daje zielone światło bogaczom,spekulantom nie młodym rodzinom.Jeszcze drogę ma zamiar deweloperowi wybudować od jednego mostu do drugiego,,a mieszkańcy Cegielnianej mogą sie dusić spalinami..ważny bogaty deweloper!!!!Taką politykę prowadzi miasto na czele z p.Prezydnntem T.F......Zapraszamy urzędników na ul.Cegieln./na piechotę..będzie ciekawie.... ostatnie zielone tereny przed Mostem"kolorowym zabierają pod ulice,a co...mieszkańcy Cegieln.będą wychodzic z klatki wprost pod koła jeżdzących w 2 str.samochodów...no chyba,ze P.Prezydent puści tamtędy kolejkę naziemną .. jak deweloper każe..czemu nie...Matki z dziećmi zamiast na spacer z wózkami na ścieżki rowerowe,bedą fundować  dzieciakom wjazdy i zjazdy windą w tych wysokościowcach,,zdrowsze powietrze w budynku niż nad Wisłokiem będzie.Tak zabetonujcie jeszcze tereny od mostu kolor." do Lwowskiego i się cieszcie,że jest coraz mniej zieleni.a po co przyłączacie kolejne wsie,jak betonujecie tereny ziel.nad Wisłokiem???/Tylko Was o te kolejne "duszyczki"chodzi i ststystyki,,,,że Rz-w się powiększył o...np.480 mieszkańców,bo wchłonął jakąś wieś..do kitu z taką polityką...najwyższy czas zacząć się liczyć z mieszkańcami,ich głosem..dość arogancji!!!!!   

Ale jak inwestor betonowego osiedla  sprezentował  albo sprzedał po zniżonej cenie lokal usługowy  córce decydenta który podnajmuje to jak nie będzie w tym miejscu drogi. Z MZD Rzeszów jak była kierowniczka na polecenie swojego byłego przełożnego naciskała zbyt nachalnie naciskała na inwestycję  to straciła w uzgodnieniu z naczelnikiem stołek przez restrukturyzacje.Ale nie ma co jej żałować bo tam więcej jest komuchów to wysłania na emeryturę albo na zielona trawkę.

T
Także ten
W dniu 12.02.2019 o 07:06, MieszkankaBloku napisał:

Trzeba było myśleć zanim kupiło się mieszkanie o tym, że w niedalekiej przyszłośći za oknem, na pięknej przestrzeni może powstać kolejny blok który zasłoni widok z okna. PRZEWIDYWANIE ludzie. Bardzo dobra cecha. Nie będzie później rozczarowań. I to tyczy się wszystkiego. Nie tylko zakupu mieszkania.

W momencie kupna na tym terenie obowiazywalo studium dopuszczajace tereny zielone to raz. Dwa Ferenc obiecywał tam park. Trzy, opracowania urzędu miasta wyraźnie wskazują, że w tym miejscu dopuszczalna jest jedynie niska i rzadka zabudowa jednorodzinna. Cztery są to tereny osuwiskowe. Pięć wszystkie dotychczasowe decyzje były wydawane niezgodnie z prawem. Jeszcze jakieś pytania?
I
Iga

Prezydent ma swojego ulubionego developera i zgodzi się na wszystko. Nie patrzy, że na osiedlu jest maleńka szkoła, nie ma przedszkola ani żłobka. Więcej bloków, więcej aut, więcej smogu. Tak prezydent dba o mieszkańców. Jego hasło to "miasto musi się rozwijać". Niech je rozwija na swoim ogródku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3