MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zapomniało o naszej ulicy - irytują się mieszkańcy Słociny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odkąd stadion “Junak” został unowocześniony, korzysta z niego duża grupa ludzi. Prowadzi do niego wąska ulica Stanisława Gliwy. - Dochodzi na niej do kuriozalnych sytuacji. Nierzadko bardzo niebezpiecznych. Również dla najmłodszych - mówi Rafał Kulig.

Rozbudowa ulicy Gliwy na osiedlu Słocina to bardzo potrzebna i długo wyczekiwana inwestycja. Kilka lat temu z pieniędzy Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wykonano boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo wybudowano kolejne, mniejsze. Teraz obiekt jest intensywnie użytkowany. Dzięki oświetleniu, treningi trwają tu do późnych godzin wieczornych. Nawet zimą.

Miasto zapomniało o naszej ulicy - irytują się mieszkańcy Słociny [ZDJĘCIA, WIDEO]
Fot. FB

- Jezdnia ma w najwęższej części zaledwie 2,7 m szerokości i nie jest przystosowana do wzmożonego ruchu drogowego. Droga nie jest oświetlona. A to stwarza zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i osób korzystających z boiska - mówi Rafał Kulig, radny osiedla Słocina.

Osoby wracające ze stadionu niejednokrotnie są słabo widoczne. Pomimo ograniczenia prędkości, część osób jeździ za szybko. Nie zachowują bezpiecznej odległości przy wymijaniu pieszych. W tym niestety również dzieci.

- Kiedyś jeden z kierowców mało nie zabił tutaj dziecka. Pędził jak wariat, a droga jest za wąska. Wezwaliśmy nawet policję - mówi mieszkaniec Gliwy. - Ważniejsze są parki kasetowe i ławeczki na placu Farnym – pisze pani Kinga w grupie Sąsiedzi Słocina.

- Po prostu dramat! A chcą jeszcze obok stadionu wybudować osiedle szeregówek. Cicha, spokojna uliczka zmieniła się w ostatnich latach w niebezpieczną. Chyba faktycznie musi się zdarzyć jakaś tragedia – pisze kolejny internauta.

- Nie czujemy się bezpiecznie. Boimy się o nasze dzieci chodzące tą drogą do szkoły. Wciąż dochodzi tutaj do kolizji aut, które nie mogą się minąć - skarżą się mieszkańcy.

Dlatego zaapelowali o interwencję w piśmie do Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa. Podpisało je niemal 90 osób. Rafał Kulig, sekretarz Rady Osiedla zwraca w nim uwagę na planowaną intensywną zabudowę działek znajdujących się przy Gliwy. Zostały już wydane warunki zabudowy dla 10 domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz 5 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. A prywatny inwestor planuje za stadionem “Junak” budowę kolejnych 150 domów w zabudowie szeregowej, z dojazdem od ul. Gliwy. To diametralnie pogorszy nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale również problem z zalaniem części gospodarstw przylegających do niej. Tak się zdarzało w ubiegłych latach.

Miasto zapomniało o naszej ulicy - irytują się mieszkańcy Słociny [ZDJĘCIA, WIDEO]
Fot. FB

W wyniku intensywnych opadów deszczu woda ze stadionu spływa bezpośrednio do rowu wzdłuż ulicy Gliwy, z którego przelewa się na niżej położone działki. Zalane zostały budynki gospodarcze, droga, a niektórym mieszkańcom woda zaczęła wlewać się do domów przez drzwi tarasowe. Choć rów został pogłębiony 3 lata temu, to wymaga kolejnych prac. Bo kolejne podtopienia są bardzo prawdopodobne.

- Bezpieczeństwo mieszkańców powinno być priorytetem, dlatego ponownie wnioskowaliśmy o wprowadzenie zmian budżetowych zabezpieczających środki finansowe na wykonanie rozbudowy ulicy Stanisława Gliwy oraz o pilne przystąpienie do realizacji inwestycji - mówi Rafał Kulig.

Rafał Kulig, radny osiedla Słocina
Rafał Kulig, radny osiedla Słocina

Niestety, władze Rzeszowa nie ujęły realizacji przebudowy ulicy Gliwy w budżecie miasta na 2024 rok.

-Na chwilę obecną w planach Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie nie ma inwestycji związanej z rozbudową powyższej ulicy – odpowiada w piśmie z 4 stycznia br. Andrzej Maciejko, dyrektor MZD.

Miasto zapomniało o naszej ulicy - irytują się mieszkańcy Sł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24