Miażdżyca dotyczy naczyń tętniczych, których funkcją jest doprowadzanie krwi nasyconej tlenem i składnikami odżywczymi do wszystkich komórek całego ciała. W wyniku niskiej aktywności fizycznej, stosowania „niezdrowej diety” bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, cukier i ubogiej w warzywa, owoce i błonnik, dochodzi do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, co przyczynia się do powstania zmian miażdżycowych.
Odkładające się po wewnętrznej i zewnętrznej stronie naczynia związki lipidowe, elementy tkanki łącznej oraz innych substancji powodują, że światło naczynia ulega stopniowemu zwężeniu. Narastająca blaszka miażdżycowa ulega powolnemu zwapnieniu, powodując niedotlenienie serca, mózgu i kończyn.
Konsekwencje nieleczonej miażdżycy są poważne. Choroba twardych tętnic może skutkować bólami wieńcowymi (dusznica bolesna), zawałem serca, udarem mózgu, a także zakrzepicą płuc, serca i kończyn dolnych. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie objawy mogą wskazywać na miażdżycę?
Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...
To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.
Dziękujemy za Twoje wsparcie!
Jasne, chcę odblokować