Mieszkańcy Krosna wybrali projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Ewa Gorczyca

Wideo

Udostępnij:
Budowa otwartej strefy aktywności z budową placu zabaw i ciągu pieszo – rowerowego na os. ks. Markiewicza oraz remont i modernizacja sali gimnastycznej w szkole podstawowej na os. Zawodzie - te projekty dostała najwięcej głosów w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krośnie.

Znane są już wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyły dwa: Budowa otwartej strefy aktywności z budową placu zabaw i ciągu pieszo – rowerowego w okolicy tzw kwadraciaka oraz "Zwiększamy aktywność fizyczną" czyli remont i modernizacja sali gimnastycznej w krośnieńskiej "ósemce".

Wśród przedsięwzięć dzielnicowych znalazły się m. in: wyposażenie strażaków – ochotników w sprzęt (Białobrzegi), rodzinne muzykowanie (Polanka) czy stworzenie przestrzeni do spotkań (Zawodzie) oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne – remonty dróg czy instalacja monitoringu.

- Zainteresowanie mieszkańców było duże – mówi Marcin Połomski – Skarbnik Miasta Krosna. Łącznie zagłosowało 3857 osób, które oddały 6 281 głosów: na projekty ogólnomiejskie oddano 3378 głosów a na dzielnicowe 2903.

Dwa zwycięskie projekty zdobyły ponad 500 głosów, które były minimalną ilością, decydującą o przekazaniu pomysłu do realizacji.

W dzielnicach i osiedlach próg ustalony był na 100 głosów. Konkurencję wygrało 7 projektów.

15 miast i gmin na Podkarpaciu będzie realizować w przyszłym roku projekty w ramach budżetów obywatelskich. Najwięcej pieniędzy, aż 7,65 mln zł wyda na nie Rzeszów. Gdzie jeszcze i na co zostaną wydane pieniądze z BO w regionie?Przegląd wszystkich miejscowości na kolejnych slajdachWszystko o budżetach obywatelskich w całej Polsce https://budzetalert.pl

Sprawdź, gdzie na Podkarpaciu są budżety obywatelskie [15 MI...

Ponadto, o realizacji niektórych, które mieściły się w puli środków danej jednostki pomocniczej a nie uzyskały wymaganej ilości punktów oraz takich, które przekroczyły pulę pieniędzy, która była do dyspozycji danego osiedla czy dzielnicy, zdecydował prezydent.

- Była to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w tej formule – mówi prezydent Krosna, Piotr Przytocki. - Zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy musieli nauczyć się nowej formy kreowania swojego otoczenia: miasta czy dzielnicy ale także zarządzania publicznymi pieniędzmi. Stąd też decyzja o dofinansowaniu kilku projektów, które odpadły w głosowaniu a zdobyły uznanie mieszkańców.

Do realizacji przekazano projekty ogólnomiejskie:

  • Zwiększamy aktywność fizyczną - remont hali w SP nr 8 (569 głosów)
  • -Budowa otwartej strefy aktywności z budową placu zabaw i ciągu pieszo – rowerowego (560 głosów)

Kolejne miejsca zajęły: Budowa Otwartej Strefy Aktywności na terenie Osiedla Turaszówka (304 głosy), Budowa ścieżki rowerowej przy ul. Grunwaldzkiej, nowa nawierzchnia na ul. Grunwaldzkiej (268 głosów), Zielone boisko - radosne dzieciaki (234 głosy) oraz Budowa Placu Zabaw z urządzeniami przystosowanymi do korzystania przez dzieci z dysfunkcją ruchową (193 głosy). Jednak te projekty nie będą realizowane. W ramach miliona złotych na projekty ogólnomiejskie zmieszczą się tylko dwie inwestycje, które dostały najwięcej głosów.

10. Plac zabaw przy ul. Glazera, pomiędzy budynkami nr 24 a nr 26. Oto najciekawsze naszym zdaniem inwestycje, które powstały w Przemyślu od początku istnienia budżetu obywatelskiego.Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/01bf8278-f5ff-9466-5c49-6d91c3f7d3f4,b4de494f-36d8-e476-1bf5-c1ad51841203,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Najciekawsze inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego w Pr...

Drugi milion zł w ramach budżetu obywatelskiego będzie przeznaczony na projekty w dzielnicach i osiedlach. Do realizacji wybrano następujące:

  • Wyposażenie strażaków - ratowników jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno - Białobrzegi w sprzęt ochrony indywidualnej (Białobrzegi, 303 głosy)
  • Organizacja ruchu przy tzw kwadraciaku na ul. Wojska Polskiego (os. Markiewicza, 279 głosów)
  • Rodzinne muzykowanie (Polanka, 237 głosów)
  • Remont łącznika Składowa-Batorego (wzdłuż sklepu Majster)wraz z rozwiązaniem ruchu samochodowego (os. Traugutta, 225 głosów)
  • Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Sportowej (działka nr 222) (os. Turaszówka, 192 głosy)
  • Poznajmy się lepiej - Aktywizacja lokalnej społeczności” (Zawodzie, 182 głosy)
  • Zakup i zamontowanie kamery monitoringu (os. Tysiąclecia, 159 głosów)

Prezydent zdecydował o przekazaniu do realizacji dodatkowo sześciu pomysłów. Są to: oświetlenie z monitoringiem parkingu Białobrzeska 133 (231 głosów), przebudowa sięgacza od ul. Prochownia (143 głosy), Aktywny Senior (os. Tysiąclecia, 111 głosów), Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego w dzielnicy Polanka (97 głosów), lokal dla Seniorów w ramach pomocy dla ludzi starszych (os. Grota Roweckiego, 87 głosów) oraz instalacja kamery monitoringu miejskiego przy ul. Piłsudskiego, na placu z pomnikiem Portiusa (71 głosów)

- Liczymy, że kolejna edycja budżetu obywatelskiego spotka się z uznaniem mieszkańców, a zrealizowane w ciągu 2019 roku przedsięwzięcia zachęcą ich nie tylko do głosowania ale także do dodawania pomysłów i poddawania ich ocenie – dodaje prezydent Przytocki.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie