Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mielca: Wdychamy truciznę

Marlena Bogdan
- Chcemy, żeby nasze dzieci oddychały powietrzem, nie trucizną - apelują do władz mielczanie. Protest, który odbył się 11 grudnia, zorganizowały stowarzyszenie AERIS i Odrodzony Mielec
- Chcemy, żeby nasze dzieci oddychały powietrzem, nie trucizną - apelują do władz mielczanie. Protest, który odbył się 11 grudnia, zorganizowały stowarzyszenie AERIS i Odrodzony Mielec Marlena Bogdan
- Koniec z truciem - chcą mieszkańcy Mielca. - Nie jest źle - mówi władza.

- My chcemy żyć normalnie. Chcemy mieć czyste powietrze. Chcemy, żeby nasze dzieci były zdrowe - mówiły mielczanki, które 11 grudnia przyszły wesprzeć protest przeciwko zatruwaniu powietrza.

Kilkadziesiąt osób zebrało się o godz. 14.30 w okolicach głównego ronda na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Na twarz zebrani założyli maski symbolizujące ochronę przed zanieczyszczeniami, które mieleckie firmy emitują do powietrza. Za plecami przybyłych unosił się dym z kominów firmy Kronospan. Miejsce nie było wybrane przypadkowo. Mielczanie są przekonani, że to właśnie ta firma ma największy wpływ na stan środowiska w mieście.

Mielczanie: Jak żyć i oddychać?

- To nie jest protest przeciwko jednej firmie - mówi Grzegorz Maj, jeden z liderów ruchu społecznego AERIS - Mielecki Sztab Kryzysowy dla Czystego Powietrza. - Protestujemy przeciwko każdemu, kto zatruwa powietrze - dodaje. - To ciąg dalszy kampanii, którą prowadzimy przeciwko trucicielom. Cel mamy jeden - chcemy, żeby w Mielcu było czyste powietrze. Urzędnicy tłumaczą nam, że zrobili wszystko, co mogli, i nic więcej zrobić nie mogą. To wszystko to jest nic. My nie spoczniemy, dopóki nie osiągniemy celu - zapewnia.

- Jak my mamy mieszkać i funkcjonować w takim zatrutym środowisku? - pyta grupa mielczan. - Musimy protestować, skoro władza nie chce nam pomóc. Mamy nadzieję, że to coś zmieni - dodają.

Pyły szkodzą zdrowiu

Stan powietrza w Mielcu jest zły. Od lat wykazują to raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Z danych stacji moni- toringu wynika, że tylko w listopadzie 2015 roku dopuszczalna norma stężenie pyłu PM10 była przekroczona w Mielcu 11 razy. Przekraczane są też normy pyłu PM2,5.

Ich wdychanie jest groźne dla zdrowia. Może wpływać na przebieg chorób serca lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą też o złym wpływie na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu.

Władza: Nie jest źle

Nic więc dziwnego, że 20 tys. mielczan poparło petycję AERIS skierowaną do władzy, by ta zmusiła firmy do inwestowania w instalacje zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Chodzi tu szczególnie o Krono- span. Zakład ma cztery lata na zainstalowanie urządzeń ograniczających emisję szkodliwych substancji. Firma deklaruje, że zdąży do końca 2016 r.

Apele mielczan nie robią jednak wrażenia na władzach. Samorządowcy twierdzą, że nie jest tak źle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24