Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia żyją najdłużej w Polsce. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn [RAPORT GUS]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Średnia długość życia w Polsce w 2019 r. to 81,8 lat dla kobiet i 74,1 lat dla mężczyzn.Dane za 2019 rokŹRÓDŁO: Główny Urząd Statystyczny
Średnia długość życia w Polsce w 2019 r. to 81,8 lat dla kobiet i 74,1 lat dla mężczyzn.Dane za 2019 rokŹRÓDŁO: Główny Urząd Statystyczny Polska Press
Mieszkańcy województwa podkarpackiego żyją najdłużej w Polsce. Kobiety średnio 83,2 lata, mężczyźni 75,4 lata. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

83,2 lata - tyle w 2019 r. wynosiła średnia długość życia mieszkanki województwa podkarpackiego. Wśród panów wskaźnik ten był niższy - 75,4 lata. W obu przypadkach są to jednak rekordowe wyniki w skali kraju i najwyższe w ostatnich dekadach.

Średnia w Polsce w 2019 r. to 81,8 lat dla kobiet i 74,1 lat dla mężczyzn.

Na Podkarpaciu dłużej żyją mieszkańcy miast

W długości życia w kraju dorównuje nam tylko województwo podlaskie. Tylko u nas i właśnie w Podlaskim kobiety żyją średnio dłużej niż 83 lata. Z kolei mężczyźni tylko w Podkarpackiem przekraczają (średnio) granicę 75 lat.

Co ciekawe, w naszym regionie statystycznie dłużej żyją mieszkanki i mieszkańcy miast niż wsi. W przypadku mieszkanek miast "przeciętne trwanie życia" wynosi 83,5 lata, a u mieszkanek wiosek 82,9 lata. Wśród podkarpackich mężczyzn z miast średnio 74,7 lat, a z wiosek 76,3 lat. Podobnie jest w innych regionach kraju.

Sprawdziliśmy, w których miastach i gminach w podkarpackim mieszka najwięcej osób zameldowanych na stałe. Korzystaliśmy z danych Ministerstwa Cyfryzacji aktualnych na 20 stycznia 2020 roku.

TOP 25 miast i gmin w podkarpackim o największej liczbie mie...

Czy oznacza to, że wbrew stereotypom, życie w mieście jest lżejsze? Na pewno jest większy dostęp do lekarzy i mniej osób pracuje fizycznie.

- W ostatnich trzech dekadach obserwowano istotny postęp w wydłużaniu się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach

— informuje Główny Urząd Statystyczny.

Głównie dzieje się tak za sprawą rozwoju medycyny, zwalczaniu wielu chorób, które dawniej dziesiątkowały ludność.

Coraz więcej czasu spędzamy u lekarzy

Jeszcze w 1990 roku w województwie podkarpackim średnia długość życia kobiet wynosiła 76,4 lata, a mężczyzn 68 lat. Stale jednak nasz region był na czele długości życia. Dlaczego?

- U nas żyje się wolniej niż w regionach z dużymi aglomeracjami. Tak naprawdę to nawet Rzeszów jest dość spokojnym miastem, bez pośpiechu charakterystycznego dla Warszawy, Łodzi czy innych dużych miast. Faktycznie żyjemy coraz dłużej, ale też coraz większą część naszego czasu spędzamy u lekarzy. Żyjemy dłużej, ale dłużej też cierpimy. Coś za coś — twierdzi lekarz z Przemyśla.

Anonimowo, bo twierdzi, że są to tylko wyniki jego luźnych obserwacji, niepoparte badaniami.

- W Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w przekroju wojewódzkim. W 2019 r. rozpiętość między skrajnymi wartościami wskaźnika dla mężczyzn wynosiła 2,9 roku. Wśród kobiet zróżnicowanie jest mniejsze i wynosi 2,4 roku — analizuje GUS.

Jak Polska wypada na tle innych państw. W Europie kobiety najdłużej żyją w Hiszpanii, średnio 86,3 lat. Najkrócej w Serbii - 78,4 roku. Panowie najdłużej żyją w Szwajcarii - 81,9 lat, najkrócej na Litwie 70,9 lat.

Na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie za 2018 r. przygotowaliśmy zestawienie dotyczące liczby małżeństw zawieranych w powiatach województwa podkarpackiego, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Średni wskaźnik dla województwa to 5,1.POLECAMY: Zmiana zasad udzielania ślubów kościelnych

Małżeństwa na Podkarpaciu. W których powiatach zawieranych j...


WIDEO: "Nie hejtujcie Podkarpacia" - manifestacja na rzeszowskim Rynku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24