Mieszkańcy Ropczyc będą płacić mniej za wywóz śmieci. Radni przyjęli projekt uchwały z nowymi stawkami za odbiór i utylizację odpadów

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
zdjęcie ilustarcyjne/pixabay
Udostępnij:
Radni Rady Miejskiej w Ropczycach przyjęli projekt uchwały z nowymi stawkami za odbiór i utylizację odpadów, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Mieszkańcy zapłacą miesięcznie o 2 zł mniej od osoby. Niezmieniony pozostanie sposób naliczania opłat – kwota będzie naliczana od ilości osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Nowe stawki za śmieci w Ropczycach

Mieszkańcy bloków zapłacą 20 zł od osoby za odpady segregowane i 48 zł za odpady niesegregowane. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych na terenie całej gminy, cena będzie zależała od ilości osób zamieszkujących razem:

  • gdy liczba osób będzie mniejsza lub równa pięć - przy selektywnej zbiórce odpadów zapłacimy 17,50 zł od osoby
  • gdy liczba osób będzie większa niż pięć – 16,50 zł od osoby.

W przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów, niezależnie od ilości osób, opłata będzie wynosiła 48 zł od osoby miesięcznie.

Obniżka opłat w gminie jest możliwa dzięki nadwyżkom powstałym podczas ostatnich dwóch lat. Zmiany stawek wynikają także ze zmniejszenia kosztów po stronie PUK (m.in. w wyniku zmiany wysypiska, na które są wywożone odpady; nie jest to już wysypisko w Kozodrzy, lecz dużo tańsze w Paszczynie). Na ostateczną cenę śmieci miała też wpływ aplikacja „wyłapująca” nieuczciwych mieszkańców, podających mniejszą ilość osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

Ponieważ system gospodarki odpadami w gminach powinien się bilansować (samorządy nie mogą na nim zarabiać), powstała nadwyżka za poprzedni okres zostanie wykorzystana do zmniejszenia opłat w roku przyszłym.

Kontenery na odpady zmieszane umiejscowione przy blokach będą opróżniane dwa razy w tygodniu (max. 3 razy, o ile zostaną w całości zapełnione), zaś od właścicieli domów jednorodzinnych worki z takimi odpadami będą odbierane raz na dwa tygodnie. Kontenery na odpady selektywne (papier, metal, szkło i plastik) będą opróżniane raz w miesiącu (lub po zapełnieniu), natomiast worki z tego typu odpadami – raz w miesiącu. Bioodpady będą odbierane raz w miesiącu (od kwietnia do października – raz na dwa tygodnie), kontenery przy blokach z bioodpadami będą opróżniane raz na dwa tygodnie (od kwietnia do października – raz na tydzień). Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli również oddać popiół (w II połowie stycznia i w II połowie kwietnia).

Utrzymana zostanie zniżka w wysokości 1 zł od osoby miesięcznie dla mieszkańców mających przydomowe kompostowniki, w których zagospodarowują wytwarzane odpady biodegradowalne. Samorządy mają prawo do kontrolowania kompostowania – przy nieprawidłowościach, mimo deklaracji, można stracić upust w opłacie śmieciowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie