Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minielektrownia wiatrowa w przedszkolu w Jaśle

Ewa Wawro
Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle oszczędza energię dzięki minielektrowni wiatrowej
Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle oszczędza energię dzięki minielektrowni wiatrowej Ewa Wawro
Miejskie Przedszkole nr 6 w Jaśle, przy ul. Kopernika, testuje minielektrownię wiatrową. Oszczędności już są, ale na oceny trzeba jeszcze poczekać.

Na dachu PM nr 6 zamontowany został wiatrak. Dziś już nikogo ten widok nie dziwi, ale początkowo budził duże zainteresowanie.

- Rodzice zareagowali bardzo pozytywnie, dzieci miały dużo radości obserwując kręcący się na wietrze wiatrak, pracownicy zastanawiali się, jak to będzie funkcjonować - mówi Marta Mosoń, dyr. Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle. - Ale myślę, że to ma przyszłość, bo przecież wykorzystanie energii wciąż wzrasta, a zaczyna brakować źródeł energii.

- Dzięki temu nasze przedszkole jest wyjątkowe - mówi pani Bożena, mama jednego z przedszkolaków. - To niekonwencjonalna metoda i pewnie miasto powinno iść w tym kierunku, ale chyba lepiej postawić ten wiatrak gdzieś z boku, nie na dachu, bo jak jest duży wiatr to robi sporo hałasu - dodaje kobieta.

Prąd z wiatraka grzeje wodę

Od ponad miesiąca turbina podłączona jest do dwóch bojlerów elektrycznych, które są zasilane energią wytworzoną przez siłę wiatru. Wiatrak zamontowany był jesienią ub.r., ale dopiero od ponad miesiąca prąd, który wytwarza wykorzystywany jest do ogrzewania wody.

Czy to się sprawdza?

- Na razie to zbyt krótki okres by oceniać, ale myślę, że tak, o konkretach będzie można jednak mówić najwcześniej za pół roku, jak porównamy obecne rachunki za prąd z tym wcześniejszymi - zaznacza Mosoń.

Potrzebny jeszcze jeden

Aby zapewnić ciepłą wodę w przedszkolu muszą być ogrzewane cztery bojlery. Do minilelektrowni wiatrowej podłączone są tylko dwa, a to oznacza, że miasto powinno wybudować jeszcze jedną minielektrownię wiatrową.

- Tak, ale wolelibyśmy wolnostojący wiatrak, bo są pewne niedogodności. To dla nas wszystkich nowość i myślę, że miasto testuje w ten sposób nowe rozwiązania, a początki zawsze bywają trudne - podkreśla pani dyrektor.

Wiatrak pomógł?

Projekt "Poprawa efektywności energetycznej poprzez termomodernizacje budynków oświatowych Miasta Jasła przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii", współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej. Całe zadnie kosztowało prawie 1, 6 ml zł, z czego blisko milion to pieniądze unijne.

- Głównym celem projektu była ochrona środowiska poprzez ograniczenie zużycia energii w budynkach publicznych w Jaśle - wyjaśnia Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ. Przedsięwzięciem objęto Przedszkola Miejskie nr 6,10,11,12,13 oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle.

Innowacyjnością, która pomogła w uzyskaniu dofinansowania był projekt elektrowni wiatrowej zamontowanej na dachu budynku PM nr 6 przy ul. Kopernika w Jaśle. Mini elektrownia składa się z turbiny wiatrowej 500 - 3,0kW przetwornika napięcia 24V/230 V oraz zestawu 4 akumulatorów. Kosztowała 195 tys. zł. Dzięki niej przedszkole zaoszczędzi ok. 6,48 GJ/rok.

To jednak nie wszystkie prace wykonane w tym przedszkolu W ramach termomodernizacji. Budynek został docieplony, wymieniono rynny i obróbki blacharskie, zaizolowano stropodach, zamontowano zawory termostatycznych na instalacjo oc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24