Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano list intencyjny w sprawie wspierania rozwoju innowacyjnych technologii wodorowych w województwie podkarpackim

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
W piątek, 1 marca pod patronatem marszałka województwa Władysława Ortyla oraz burmistrza Sanoka Tomasza Matuszewskiego podpisano list intencyjny przez przedstawicieli podkarpackiego centrum innowacji Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, oraz spółki Hydro Sanok.

Jak zaznaczył Michał Tabisz, prezes PCI, transformacja energetyczna województwa podkarpackiego już się rozpoczęła i jest to proces nieuchronny.

- Mam nadzieję, że dzisiejszym listem intencyjnym rozpoczniemy realne działania, które pozwolą zbierać wiedzę w jednym miejscu i edukować — informował.

PCI ma na celu edukować młode pokolenie, uczniów, a także studentów.

Już w 2022 roku pojawił się dokument, który jasno wskazywał, że odchodzimy od rosyjskich surowców energetycznych. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla regionów, ale i dla całej Polski.

Wynikiem współpracy będzie także wspieranie działań zgodnych z celami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz kolejnych narodowych dokumentów strategicznych dotyczących energii. [...] Będziemy województwem, które poprzez energetykę będzie wzmacniało swoją konkurencyjność, efektywność energetyczną, a na sam koniec tworzyło nowe miejsca pracy — mówił prezes IPE im. Ignacego Łukasiewicza.

W Sanoku już trwają zaawansowane prace w zakresie wdrażania technologii wodorowych. Za kilkanaście dni zakończy się montaż kotła na biomasę, który służy do spalania ekologicznego biopaliwa stałego. To właśnie ten kocioł będzie podstawowym źródłem produkcji ciepła dla miasta.

Kolejny krok wiąże się z szeroko pojętym bezpieczeństwem mieszkańców, zieloną certyfikowaną strefą gospodarczą oraz montażem instalacji fotowoltaicznej. Inwestycje te, przyczynią się do modernizacji systemu ciepłowniczego, budowy nowych źródeł energii, a także wykorzystania wodoru w lokalnej komunikacji miejskiej — informował Krzysztof Jarosz, prezes Hydro Sanok.

Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka zaznaczył, że koszty energetyczne ciepłowni nie powinny wzrastać, bo to bezpośrednio odbija się na mieszkańcach, którzy następnie oceniają poprzez ten pryzmat pracę samorządu.

Dlatego też te działania, jakie realizujemy na terenie miasta, są ukierunkowane do zmniejszenia kosztów energetycznych, ciepłowniczych i emisji dwutlenku węgla — mówił burmistrz Sanoka

Podpisany dokument zobowiązuje strony do poszukiwania rozwiązań zwiększenia niezależności energetycznej poprzez rozwój technologii wodorowych oraz promocję energii odnawialnej w regionie.

Chcielibyśmy, żeby te praktyki były powielane w innych miastach, mam na myśli Dębicę, Rzeszów i inne miasta, które mają zanieczyszczone powietrze i to środowisko po prostu cierpi — zaznaczył marszałek, Władysław Ortyl.

Informował on również, że samorząd województwa ma wiele instrumentów, takich jak środki europejskie, własne zaangażowanie i aktywne lobbowanie na rzecz rozwoju doliny wodorowej, by wspierać rozwój właśnie takich inicjatyw na Podkarpaciu.

Podpisano list intencyjny w sprawie wspierania rozwoju innow...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24