Wniosek leżajskiego starostwa o przyznanie pieniędzy trafił na listę ponad stu inwestycji, które mogą liczyć na ministerialną pomoc.
- To niemały sukces dla nas, bo wszystkich wniosków było ok. 700 z całego kraju. Wprawdzie staraliśmy się o większą sumę, jednak ta przyznana wystarczy nam na zakup niezbędnych mebli - wyjaśnia Andrzej Chmura, pełnomocnik ds. muzeum w leżajskim starostwie.
Wystarczy na meble...
Pieniądze trafią na wyposażenie wszystkich czterech budynków Dworu Starościńskiego. Umeblowane będzie więc nie tylko Muzeum Ziemi Leżajskiej. Kasy starczy też na sprzęt do Centrum Informacji Kulturalnej, Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej oraz zaplecza magazynowego.
.. i komputery
Wypełnij ankietę
Chętnych do przekazania eksponatów z domowych zbiorów starostwo prosi o wypełnienie ankiety. Można ją pobrać ze strony internetowej www.starostwo.lezajsk.pl w zakładce Aktualności-Muzeum Ziemi Leżajskiej. Dodatkowych informacji udziela Andrzej Chmura, pełnomocnik ds. muzeum w Starostwie Powiatowym w pok. 103 i pod nr tel.017 240 45 01.
W sumie umeblowanych będzie 27 pomieszczeń, w tym 10 sal ekspozycyjnych, 2 sale narad, sala konferencyjna oraz pokoje biurowe i sekretariaty. Oprócz mebli i gablot do budynków trafi też sprzęt komputerowy, kamery, telewizory i projektory.
Umeblowanie będzie jednak możliwe dopiero po zakończeniu remontu. Robotnicy mają się z nimi uporać do końca października. Generalny remont przechodzą wszystkie cztery budynki dworku. Prace prowadzone są w oparciu o wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Udało się już wyremontować fundamenty, stropy, dachy oraz wybudować dwa parkingi. W tej chwili trwają już prace wykończeniowe
Historia kilku kultur
Pierwotny Dwór Starościński prawdopodobnie zbudowano w pierwszej połowie XVI wieku. Był drewniany i otoczony umocnieniami ziemno-drewnianymi z basztami i bramą wjazdową. W połowie XVII wieku zniszczyli go Kozacy i Węgrzy pod wodzą Jerzego Rakoczego II, księcia Siedmiogrodu. W 1664 r. odbudowano go jako dwór drewniano-murowany. Obecny murowany Dwór Starościński zbudowano w latach 1760-1770 dla Józefa Potockiego, starosty leżajskiego. W latach 30. władze miasta odkupiły go i przebudowały.
W muzuem będzie można podziwiać przedmioty ukazujące historyczną wielokulturowość miasta i ziemi leżajskiej. Turyści będą mieli okazję poznać historię, kulturę, tradycję, życie codzienne i świąteczne, czasy wojen, walk niepodległościowych, przemian społecznych i gospodarczych miasta i regionu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?