Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodym, będzie jeszcze trudniej dostać pracę. Rewolucja w "umowach śmieciowych"?

Małgorzata Motor
- By zmniejszyć bezrobocie powinno się zmniejszyć koszty pracy, a nie je podwyższać - podkreśla Mateusz Płaziak, który dzięki umowom "śmieciowym” zaczął pracować.
- By zmniejszyć bezrobocie powinno się zmniejszyć koszty pracy, a nie je podwyższać - podkreśla Mateusz Płaziak, który dzięki umowom "śmieciowym” zaczął pracować. K.Kapica
Nieoficjalnie mówi się, że w piątek premier Donald Tusk ma zrezygnować z umów "śmieciowych", nakładając na pracodawcę obowiązek odprowadzania składki ZUS od wszystkich umów cywilno-prawnych.

- Dla nas to nie jest dobre rozwiązanie, bo na rękę dostaniemy mniejsze pieniądze. W moim przypadku, gdyby takie oskładkowanie obowiązywało wcześniej, to jednej umowy w ogóle bym nie podpisał, bo by mi się po prostu nie kalkulowało - twierdzi Mateusz Płaziak, student III roku, który czasami pracuje nawet na dwóch umowach-zlecenie równocześnie.

Nie będzie się opłacało

M. Płaziak dodaje, że jeżeli pracodawca będzie musiał ponosić wyższe koszty pracy, to przestanie zatrudniać studentów. - Prędzej zdecyduje się na specjalistę z doświadczeniem. A nam, młodym, jeszcze trudniej niż dotychczas będzie wejść na rynek pracy. Mimo wszystko umowy "śmieciowe" pomagają nam w wejściu na rynek pracy - podkreśla student.

Młodzi związkowcy z "Sierpnia 80", którzy w całym kraju organizowali manifestacje "STOP umowom śmieciowym!", również krytykują pomysł premiera.

- To działania, które przypominają ratowanie ludzkiego życia tabletkami, a nie respiratorem. Oskładkowanie umów śmieciowych nie rozwiązuje patologii. Może przynieść tylko jeden plus, i to niewielki - praca młodych ludzi będzie wliczana do emerytury - twierdzi Patryk Kosela, koordynator akcji.

Umowy śmieciowe pozbawiają bowiem wszelkich praw pracowniczych na czele z prawem do urlopu, wypoczynku, chorobowego czy odwołania się do sądu pracy. A problem ten dotyczy w szczególności młodych ludzi. Aż 65 proc. Polaków do 30. roku życia nie ma stałej umowy. Jeszcze więcej, bo aż 85 proc. osób poniżej 24 lat, nie dostaje etatu.

Pracują jak na etacie

- Nie sądzę, żeby pracodawcy zdecydowali się niebezpieczny manewr - rezygnację z młodych ludzi. Sami przecież nie zaczną roznosić ulotek i nie staną za kasą. Umowy śmieciowe są wynikiem ich cwaniactwa - podkreśla Kosela.

Dowodem na to są kontrole podkarpackich inspektorów pracy. Nie brakuje przypadków, kiedy pracodawca zastępuje umowę o pracę "śmieciową". I pomimo nagłówka "umowa o dzieło", "umowa-zlecenie" osoba zatrudniona wykonuje takie same obowiązki jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
- Od początku roku skontrolowaliśmy ok. 1,5 tys. umów cywilno-prawnych. Inspektorzy stwierdzili, że 280 przypadków powinna być umowami o pracę. Do dzisiaj 58 osób już dostało taką umowę. Pozostałe sprawy są w toku - wyjaśnia Wojciech Dyląg z PIP OIP w Rzeszowie.

Jeśli chodzi o zatrudnianie na umowy "śmieciowe" przodujemy wśród krajów Unii Europejskiej. Z danych Komisji Europejskiej za pierwszy kwartał wynika, że aż 26,6 proc. pracowników w Polsce pracuje na "śmieciówkach". A to daje nam niechlubne pierwsze miejsce. Średnia w Unii wyniosła - 13,1 proc.

Co czwarty na bezrobociu

Czy likwidacja umów "śmieciowych" sprawi, że pracodawcy zaczną zmieniać je umowy na umowy o pracę?

- Likwidacja tego typu umów paradoksalnie może przyczynić się do sytuacji, kiedy to pracodawcy w ogóle zrezygnują z zatrudniania młodych ludzi lub mocno będą się ograniczać - tłumaczy Tomasz Starzyk z Soliditet Polska, z grupy Bisnode.

A sytuacja młodych ludzi na podkarpackim rynku pracy już w tej chwili jest trudna. - Pod koniec sierpnia było ponad 32 tys. bezrobotnych do 25. roku życia, czyli prawie 23 proc. mireszkańców. W tym bezrobotnych do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki - ok. 7,5 tys., a tych, którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia - ponad 2,5 tys. - wylicza Monika Zając z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24