Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mowa dziecka kształtuje się latami

Oprac. Ewa Kurzyńska
W rozwoju mowy małego dziecka pomoże czytanie szkrabowi prostych wierszyków, bajeczek. Każdego dnia warto na to poświęcić przynajmniej 20 minut.
W rozwoju mowy małego dziecka pomoże czytanie szkrabowi prostych wierszyków, bajeczek. Każdego dnia warto na to poświęcić przynajmniej 20 minut. Krystyna Baranowska
Każde dziecko, które dopiero uczy się mówić, przekręca głoski, skraca wyrazy, przestawia kolejność sylab. W ten sposób maluch upraszcza trudną wymowę języka ojczystego. To proces naturalny i nosi nazwę swoistej mowy dziecięcej.

Prawidłowa wymowa kształtuje się w oparciu o wzorce słuchowe, czyli mowę otoczenia, jaką słyszy dziecko. W mózgu dziecka tworzą się tzw. wzorce artykulacyjne - sposób wypowiadania poszczególnych dźwięków mowy. Ale niedoskonały jeszcze aparat mowy powoduje, że dziecko czasami wypowiada, zwłaszcza trudne głoski, w sposób dla osób dorosłych zadziwiający.

Dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na prawidłową wymowę u dziecka już od najmłodszych lat, kiedy możliwość korygowania jest duża, a dziecko ma czas na wypracowanie właściwych nawyków.

"Wsiadam na lowel, zlobie tsy kółka i zalaz wlacam" - jeśli takim zdaniem zwraca się do nas czterolatek nie powinniśmy zanadto martwić się jego problemami z wymową. Zmysł ten kształtuje się, bowiem z czasem i wymowa z wiekiem ulega samoistnej poprawie. Jednak istnieją pewne wady, które powinny zaniepokoić rodziców już na samym początku rozwoju mowy, ponieważ ich konsekwencje mogą być poważne i o wiele trudniejsze do skorygowania w późniejszych latach.

- W teorii, o wadach mówimy wtedy, gdy wymowa odbiega od normy fonetycznej, począwszy od niewielkich nieprawidłowości, aż po wady uniemożliwiające kontakt z otoczeniem. Należy pamiętać, że do wad wymowy nie zaliczamy cech dziecięcego sposobu mówienia - wyjaśnia dr Justyna Leszka, logopeda i Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. - Trzeba jednak dokładnie wiedzieć i kontrolować, do kiedy dziecko może jeszcze mówić niewyraźnie, a kiedy już nie powinno - dodaje.

Kiedy do logopedy?

W sytuacjach, kiedy intuicja podpowiada rodzicom, że coś jest "nie tak", należy bezwzględnie zasięgnąć porady logopedy, niezależnie od tego czy dziecko ma 1,5 roku czy 5 lat.

- Jeśli nasze obawy okażą się "na wyrost", usłyszymy fachową opinię na ten temat i ewentualne wskazówki, co należy obserwować. Ale jeśli okaże się, że pociecha ma trudności czy zaburzenia w rozwoju mowy, wczesne rozpoczęcie terapii może się okazać kluczowe dla całego późniejszego rozwoju - podkreśla dr Justyna Leszka.

Podczas wizyty logopeda doradzi nam, czy powinniśmy poczekać i pozwolić dziecku kształtować zmysł mowy samodzielnie, czy pociecha potrzebuje już pomocy. Należy jednak pamiętać, że bez fachowej wiedzy nie można ingerować w rozwój mowy dziecka! Zamiast pomóc możemy bowiem zaszkodzić. W jaki sposób? Np. wymagając tego, co jest jeszcze za trudne, lub zaniedbując i lekceważąc poważny problem.

Pamiętajmy też, że podstawowym środowiskiem kształtowania mowy dziecka jest rodzina. Jeżeli osoby dorosłe z otoczenia malucha nieustannie będą mówiły w sposób niepoprawny czy zdrobniały, to dziecko bez wątpienia przejmie od nich te cechy.

Po pierwszych urodzinach dziecko powinno wypowiadać swoje pierwsze słowa - ok. 5 do 10. W wieku dwóch lat tych słów powinno być już, co najmniej 50 i powinny pojawiać się złożenia dwuwyrazowe typu "tata brum brum", "mama am" itd.

W wieku lat trzech oczekujemy od dziecka już zróżnicowanego i licznego słownictwa oraz wypowiedzi w postaci zdań prostych. Następny etap to kształtowanie się wymowy - nie martwmy się, jeżeli czterolatek nie wymawia r, ale na pewno powodem do wizyty u logopedy powinna być sytuacja, gdy ten sam czterolatek mówi "łoda" zamiast woda lub "totet" zamiast kotek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24