Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można skutecznie walczyć z rakiem

Stanisław Siwak
Uczniowie Zespołu Szkól Ekonomicznych w Rzeszowie, pokazują jedną ze swych prac. Druga z prawej, nauczycielka Joanna Sikora, opiekun programu.
Uczniowie Zespołu Szkól Ekonomicznych w Rzeszowie, pokazują jedną ze swych prac. Druga z prawej, nauczycielka Joanna Sikora, opiekun programu. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Co roku na raka piersi choruje ponad 12 tysięcy kobiet. Wczesne wykrycie gwarantuje niemal 100 proc. skuteczność wyleczenia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. U mężczyzn występuje 100 razy rzadziej. Co roku na raka piersi choruje ponad 12 tysięcy kobiet. Codziennie ponad 30 Polek dowiaduje się, że zapadło na tą chorobę.

Prawie połowa z kobiet chorujących na raka piersi umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

- Jeśli wcześniej skorzystałyby z badań profilaktycznych, mogłyby żyć. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny niemal w 100 procentach - tłumaczy Agnieszka Wojtkowiak, z Odziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Co cię ostrzega

Znaki ostrzegawcze raka to: zmiany skórne, zaburzenia układu pokarmowego, trudności w oddawaniu moczu, krwioplucie, zmiana charakteru kaszlu, nieprawidłowe krwawienia, guz piersi lub powiększone węzły chłonne, chudniecie i osłabienie.

Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie uczestniczy w ogólnopolskim programie - "Mam haka na raka".

- Celem programu jest dotarcie poprzez młodych do osób dorosłych i nakłonienie ich do korzystania badań profilaktycznych - wyjaśnia Joanna Sikora, nauczycielka biologii, opiekun programu.

Do znaków ostrzegawczych należą:

Do znaków ostrzegawczych należą:

- zmiany skórne lub błon śluzowych;
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego;
- krwiomocz, krwioplucie;
- guz piersi, lub innej części ciała;
- ból, osłabienie, chudnięcie.

Zastrzyk potrzebnej wiedzy z zakresu chorób rakotwórczych, objawów choroby i sposobów przeciwdziałania groźnej uczniowie ZSE otrzymali w trakcie warsztatów z udziałem lekarzy specjalistów oraz studentów medycyny.

- Wielu ludzkim dramatom można zapobiec zgłaszając się do lekarza czy podejmując leczenie we wczesnym stadium choroby nowotworowej. To właśnie uświadamiamy jak największej ilości dorosłych - mówią uczniowie.

Na początku uczestnicy programu przekazywali swą wiedzę najbliższemu otoczeniu, czyli kolegom ze szkoły i ich rodzicom. Zorganizowali akcję plakatową i ulotową, przygotowali specjalne ankiety dla uczniów i rodziców. Jednocześnie prowadzą audycje w radiowęźle i gazetkę szkolną. Wykorzystują też do propagowania swej akcji stronę internetową szkoły.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

W Polsce działa wiele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz walki z rakiem. Oto adresy niektórych z nich:

Polski Komitet Zwalczania Raka, Oddział Podkarpacki, ul. Kopernika 21, 37-700 Przemyśl, tel. 016 678-69-81;

Polskie Towarzystwo Onkologiczne, 31-115 Kraków, ul. Garncarska 11, tel. 012 423-10-37;

Polskie Towarzystwo Hematologii i Onkologii Dziecięcej, ul. Chodźki 2, 20-093 Lublin, tel. 081 47-77-220;

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych, al. Ujazdowskie 22, 00- 478 Warszawa;

Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, ul roentgena 5, 02 - 781 Warszawa, tel. 022 644-00-55.

Wyszli też z akcją na zewnątrz, do najbliższych sąsiadów, czyli mieszkańców na Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie. Chcieli poprzez rozmowy z mieszkańcami i ulotki rozwieszane na klatkach schodowych uświadomić mieszańcom wagę i potrzebę walki z rakiem.

Objawy choroby

Uczniowie z rzeszowskiego ekonomika" propagują 10 przykazań, których stosowanie pozwala do minimum ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Chodzi zgłasza o ograniczanie: spożywania alkoholu, spożywania tłuszczów zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, produktów zbyt słonych i kwaśnych, wędzonych, peklowanych. A także unikanie nadwagi, codzienną dawkę ruchu, dostarczanie organizmowi witamin i mikroelementów; spożywanie produktów bogatych w błonnik, przechowywanie żywności lodówce, unikanie nadmiernego naświetlania promieniami słonecznymi. I co istotne - zgłoszenie się do lekarza natychmiast po wystąpieniu znaku ostrzegawczego.

Wszyscy uczestnicy programu powinni swój projekt kampanii społecznej przygotować i zamieścić na stronie: www.mamhakanaraka.pl. Prace będą oceniane w ogólnopolskim głosowaniu przez odwiedzających tą stronę. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany jako kampania ogólnopolska.

Piątka uczniów ZSE, uczestników Programu "Mam haka na raka" powtarza, że jeśli dzięki ich akcji profilaktycznej uratują życie albo zdrowie chociaż kilku kobiet, wówczas uznają, że warto było w niej uczestniczyć.

Zdaniem eksperta:

- Wczesne wykrycie raka piersi, podobnie jak raka szyjki macicy gwarantuje niemal 100 procentową skuteczność wyleczenia. Rak szyjki macicy w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów i jego rozpoznanie jest możliwe wyłącznie dzięki badaniom cytologicznym. - wyjaśnia Agnieszka Wojtkowiak, z Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24