Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK tłumaczy dlaczego autobus utknął pod wiaduktem

BG
Łukasz Pado
Czy autobus napędzany gazem mógł wybuchnąć? Ile potrwa naprawa?

Zasilany sprężonym gazem ziemnym autobus jechał z zajezdni MPK na Plac Wolności, skąd miał zacząć kurs linii "25". Ok. godz. 13 utknął pod jednokierunkowym wiaduktem, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów wyższych niż 2,9 metra.

- Kierowca jeździ na zmianę autobusami gazowymi i na olej napędowy. Te drugie są niższe i mieszczą się pod wiaduktem. Gazowce mają na dachu butle i nie wolno nimi tam wjeżdżać. Po prostu się zapomniał - mówi Marek Filip, prezes MPK.

Aby odblokować przejazd i wyciągnąć autobus, na miejsce trzeba było wezwać pogotowie techniczne z komputerem diagnostycznym. Dopiero po jego podpięciu udało się zdalnie, obustronnie opuścić zawieszenie mercedesa i kierowca mógł nim wrócić do bazy.

ZOBACZ ZDJĘCIA z zaklinowanym pod wiaduktem autobusem MPK

Naprawa autobusu, który w piątek utknął pod wiaduktem na ul. Żółkiewskiego potrwa około miesiąc.

Czy autobus mógł wybuchnąć? Zdaniem ekspertów w odróżnieniu od gazu LPG (wykorzystywanego w samochodach osobowych), gdzie ryzyko byłoby spore, w przypadku CNG nie ma takiej możliwości.

- Ewentualna dziura w zbiorniku szybko zatyka się powstającym wewnątrz korkiem lodowym. Dlatego w niektórych częściach świata celowo kupuje się samochody napędzane tym paliwem na wyposażenie policji. Nawet jeżeli zostaną ostrzelane nie wybuchną, bo ciśnienie znajdujące się w zbiorniku uniemożliwia wdarcie się płomieni do wnętrza - wyjaśnia Rafał Pazura z zespołu prasowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jak przekonuje prezes Filip, poza plastikową osłoną zbiorników autobus nie został poważnie uszkodzony.

ZOBACZ ZDJĘCIA z zaklinowanym pod wiaduktem autobusem MPK

Jak przekonuje prezes Filip, poza plastikową osłoną zbiorników autobus nie został poważnie uszkodzony.

- Zbiorniki wyglądają na całe, ale po takiej przygodzie musimy je zdemontować i wysłać do Krakowa, gdzie zostaną sprawdzone przez fachowców. Koszty zakupu nowej osłony pokryje nam ubezpieczyciel autobusu, a kierowcom po raz kolejnych przypomnieliśmy o ograniczeniach podczas jazdy autobusami na gaz - mówi prezes MPK. ​

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24