Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPWiK w Rzeszowie: stale badamy jakość wody dostarczanej mieszkańcom

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Osuszalnia odpadów MPWiK w Rzeszowie
Osuszalnia odpadów MPWiK w Rzeszowie Krzysztof Łokaj
W czwartek (31 sierpnia) będą znane wyniki kolejnych próbek na obecność legionelli w ciepłej i zimnej wodzie, które mają wskazać źródło zakażenia legionellą. Do tej pory nie było obowiązku badania wody pod kątem tej bakterii.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny w komunikacie z 24 sierpnia br. zgodnie z prawem polskim i zgodnie z dyrektywą PE i Rady Unii Europejskiej firmy wodociągowo-kanalizacyjne nie mają obowiązku badania wody w zakresie obecności bakterii legionella.

O konieczności badań wody dostarczanej do użytku mówi rozporządzenie ministra zdrowia z 7 XII 2017 roku. Zapytaliśmy się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, które dostarcza mieszkańcom miasta i powiatu wodę do spożycia, jak często przeprowadza kontrole wody określone w tym rozporządzeniu.

Marek Kruczek z MPWiK zapewnia, że laboratorium centralne MPWiK przeprowadza wewnętrzne kontrole jakości wody zgodnie z ustalonym harmonogramem.

- Harmonogram opracowany został w oparciu o aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy. Parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne określające jakość wody oznaczane są w wodzie podawanej do sieci codziennie – mówi M. Kruczek.

Również na bieżąco kontrolowana jest sieć wodociągowa przez oznaczanie parametrów jakości wody w jej 34 punktach. Dwa razy w miesiącu Sanepid wydaje postanowienie w sprawie przydatności wody do spożycia.

Monitoring wymagań i parametrów zgodnie z częścią A załącznika nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 2017 r., określającego wymagania mikrobiologiczne wobec bakterii E.coli i z grupy coli wykonywany jest 52 razy w ciągu roku. Monitoring ten jest przeprowadzany na zmianę przez powiatowy sanepid i laboratorium MPWiK.

Monitoring przeglądowy wymagań i parametrów zgodnie z częścią B załącznika nr 2 do rozporządzenia, dotyczący takich pierwiastków, jak bor, chrom, ołów, selen, rtęć, nikiel, miedź, mangan, realizowany jest 8 razy na rok. Liczba badań wynika z ilości wyprodukowanej wody.

Marek Kruczek podkreśla, że badania jakości wody obejmują tym samym okresy suszy oraz intensywnych opadów.

Harmonogram monitoringu kontrolnego ustalany jest na koniec roku we współpracy z Sanepidem (ustala się m.in. punkty poboru próbek na terenie miasta Rzeszowa).

Dwa rodzaje wody, tzw. surowa (pobierana z Wisłoka) oraz woda wodociągowa (z dwóch ciągów technologicznych ZUW1 i ZUW2), badane są codziennie pod kątem stanu fizykochemicznego i mikrobiologicznego.

Wspomniane rozporządzenie ministra zdrowia zobowiązuje firmy wodociągowo-kanalizacyjne do przeprowadzania oceny ryzyka związanego m.in. ze stanem wodociągów. W MPWiK taka ocena ryzyka została opracowana przez Politechnikę Rzeszowską w latach 2019 i 2021.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24