Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na badanie piersi zgłasza się tylko co trzecia mieszkanka Podkarpacia

Urszula Sobol
Urszula Sobol
O bezpłatnej profilaktyce raka piersi rozmawiamy z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Na badanie zgłasza się zaledwie co trzecia mieszkanka Podkarpacia (30,5 procent). O 10 procent lepiej jest w województwach wielkopolskim i pomorskim, a aż o 14 procent w woj. lubuskim. Gorzej od nas 9o 2 proc.) wypada województwo małopolskie.
Rafał Śliż
Rafał Śliż Archiwum prywatne

Pod koniec 2020 roku Podkarpacki NFZ rozstrzygnął konkurs na profilaktyczne badania mammograficzne. Co to dokładnie dla kobiet oznacza?

Dzięki tym działaniom zwiększyła się liczba punktów, w których kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi.

Czyli?

Do istniejących już 19 punktów stacjonarnych i 4 mammobusów, dołączyło aż 5 placówek. Nowe placówki to mammograf stacjonarny w Centrum Medycznym MEDYK w Dębicy przy ul. Kwiatkowskiego 1, Fundacja SOS Życie w Mielcu przy ul. Tańskiego 2 i Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b. Z kolei mammobus mobilny to Mammo-Med. i Fundacja SOS Życie. Badania już się odbywają, a pełen wykaz badań profilaktycznych dostępny jest na Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 oraz na stronie: http://www.nfz-rzeszow.pl/cztery-pory-roku/. Na tej samej stronie dostępny jest również miesięczny harmonogram postoju mammobusów.

CZYTAJ TEŻ: Złap się za piersi w słusznej sprawie. Zobacz, jak i dlaczego warto badać się w domu

W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. Czy wszystkie panie będące w tym wieku mogą skorzystać z tego badania?

Aby kobiety bezpłatnie mogły skorzystać z badania muszą spełniać jedno z kryteriów, czyli nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy albo otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka. Tym ryzykiem może być rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki), mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Pacjentki te są już pod opieką w poradni specjalistycznej.


ZOBACZ TEŻ: Badajcie się, rak piersi nie poczeka na koniec pandemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24