Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na otwarcie urzędów na oścież trzeba jeszcze poczekać

beta
Tomasz Hołod / Polska Press
Od środy urzędy mają pracować w większym zakresie, choć absolutnie nie oznacza to, że rezygnują z pracy zdalnej czy braku bezpośredniego kontaktu z klientem. Jak słyszymy, urzędy w podkarpackich dużych miastach nie muszą rozszerzać listy zadań, bo od początku epidemii bez problemu je wykonywały. Nikt nie odszedł z kwitkiem, gdy chciał załatwić dowód osobisty, odebrać prawo jazdy, czy zarejestrować samochód.

Zgodnie z rozporządzeniem od dziś urzędy mają wykonywać więcej zadań związanych z obsługą obywateli, niż dotąd. Dla wielu podkarpackich urzędów niczego to nie zmienia, bo i tak je wykonywały.

- Podejrzewam, że MSWiA doprecyzowało po prostu to, co jest niezbędną pomocą dla mieszkańców. Być może niektóre urzędy w Polsce nie załatwiały części spraw, ale my normalnie. Bo przecież nie ma takiej możliwości, żeby nie zarejestrować noworodka, nie uzyskać aktu zgonu, nie wyrobić dowodu osobistego itp.

- mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

Dodaje, że oczywiście rozporządzenie określające "zadania niezbędne" nie wiąże się z otwarciem na oścież urzędów.

- Dalej mamy organizować pracę maksymalnie unikając bezpośredniego kontaktu ludzi.

Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, przypomina, że miasto od początku epidemii zrezygnowało z obsługi twarzą w twarz, w galeriach handlowych zamknięte zostały punkty obsługi mieszkańców.

- Oczywiście urzędnicy pracują w miarę normalnie, choć część korzysta z urlopów i opieki nad dziećmi. Newralgiczne wydziały, jak spraw obywatelskich, architektury, komunikacji, czy Urząd Stanu Cywilnego tak zostały zorganizowane, by zapewnić obsługę mieszkańców na bieżąco. Na stronach podane są telefony. Sprawy można też załatwiać drogą elektroniczną. Jeśli niezbędny jest podpis i bezpośredni kontakt, mieszkaniec dzwoni, umawia się na konkretny dzień i godzinę.

Krośnieński urząd też normalnie przyjmuje petentów.

- Zatem i my nie mamy co rozszerzać - mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy UM w Krośnie. - Nie mieliśmy skróconych godzin pracy, a zdalna była prowadzona w niewielkiej liczbie. Urzędnicy na parterze prowadzą dyżury.

Można złożyć podanie, wniosek, odebrać dokumenty. Wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Strażnik miejski przy drzwiach mierzy temperaturę

- Wszystkie zadania wymienione są w poprawce przyjętej do rozporządzenia z 19 kwietnia zarówno przez Urząd Miejski w Przemyślu jak i podległe mu jednostki są nieprzerwanie realizowane - zapewnia Agata Czereba, rzecznik w UM w Przemyślu. - Niemniej jednak z uwagi na bezpieczeństwo zmieniliśmy zasady przyjmowania stron.

Przypomina, że przemyślan mających do załatwienia sprawy niewymagające obecności w urzędzie zachęcają do kontaktu telefonicznego. Posiadaczy profilu zaufanego - do korzystania z platformy ePUAP.

- Jest jednak gro osób, które mimo wszystko wolą załatwić sprawy bezpośrednio. Z myślą o nich wyznaczyliśmy specjalne strefy. Wszystkie wnioski, pisma, zgłoszenia przyjmowane są w biurze podawczym, na parterze przy Rynek 1.

USC przyjmuje pojedynczo i tylko w przypadku rejestracji narodzin i zgonu. Odpisy aktów, zaświadczeń, decyzji można otrzymać po zostawieniu w biurze podawczym odpowiedniego wniosku z numerem kontaktowym. Zaświadczenia do ślubu konkordatowego i cywilnego wydawane są tylko po uprzednim telefonie. Odbiór dowodów osobistych - z ważnego powodu, też po wcześniejszym umówieniu się. UM w Przemyślu pracuje w niezmienionych godzinach.


Flesz: Złodzieje nie próżnują. Uważaj na voice phishing!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24