Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu i w Rzeszowie liczba wyrejestrowanych firm w styczniu wzrosła

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w naszym regionie, na koniec 2021 r., wyniosła 147,3 tys. i była o 4,7 proc. większa niż końcem 2020 r. Jednak w styczniu br., znacznie wzrosła liczba firm wyrejestrowanych.

Dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) za 2021 r. są dobre. Polacy zakładają coraz więcej firm. Jest lepiej niż w latach poprzednich. W ub.r. w całym kraju nasi rodacy złożyli blisko 300 tys. wniosków o założenie jednoosobowych firm.

  • Również dobrze wyglądają dane GUS z Podkarpacia na koniec grudnia 2021 r. W rejestrze REGON wpisanych było 196,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 4,3 proc. więcej niż w 2020 roku i więcej niż w listopadzie 2021 r. Z kolei zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, na koniec grudnia 2021 r., było 147,3 tys. o 4,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Tymczasem wg danych GUS w styczniu br., na Podkarpaciu zarejestrowano 1419 firm, a wyrejestrowano 1397. W Rzeszowie w styczniu br. zarejestrowano 240 firm, a wyrejestrowano 247. Jak podała „Rzeczpospolita” do 26 stycznia br. zamknięto ponad 23,5 tys. działalności gospodarczych, tj. o 32,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
W styczniu br.,  wzrosła liczba firm wyrejestrowanych. Jednak często na przełomie grudnia i stycznia zmienia się liczba firm. Wg GUS w grudniu 2020 r.
W styczniu br., wzrosła liczba firm wyrejestrowanych. Jednak często na przełomie grudnia i stycznia zmienia się liczba firm. Wg GUS w grudniu 2020 r. na Podkarpaciu było zarejestrowanych 188 360 podmiotów gospodarki narodowej, a grudniu 2021 r. już 196 532 firm

Czy te informacje o szybko wzrastającej liczbie zamykanych firm powinny niepokoić?

- Jest zbyt wcześnie, aby przejmować się danymi statystycznych za styczeń 2022 roku. Chociaż mogą być one nieco inne od oczekiwanych - odpowiada Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie.

- Po pierwsze, dane o zamknięciu 23,5 tys. firm w całym kraju są nieprecyzyjne i kiedy je rozłożymy na cały kraj, to wyglądają zupełnie inaczej. Po drugie, na początku roku od lat duża część firm znika, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Ktoś miał spółkę cywilną i np. zakłada spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ktoś inny zawiesza działalność, co nie znaczy, że znika z rynku - tłumaczy ekonomista.

- Po trzecie, wiele osób i firm zastanawia się nad zmianą rozliczania się z fiskusem i przejściem na ryczałt lub kartę podatkową. Są to zatem normalne fluktuacje na rynku podmiotów gospodarczych. O tym, czy naprawdę spadnie liczba firm, dowiemy się najwcześniej za kilka miesięcy. Są też komentarze, że firmy są zamykane w związku z Nowym Ładem, ale są one też przedwczesne - uważa dr K. Kaszuba.

- Z Nowym Ładem sprawa jest złożona. Jedni przedsiębiorcy nie odczuli tych zmian. Inni tak. Wiele rozwiązań wymaga poprawek, bo wprowadzono je zbyt pochopnie. Część już poprawiono, a inne dotyczące szczegółowych kwestii podatkowych wymagają nadal uregulowania - mówi Mieczysław Łagowski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24