Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu są jednak większe złoża gazu

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Wydobycie gazu w naszym regionie może się niedługo rozpocząć się na większą skalę.
Wydobycie gazu w naszym regionie może się niedługo rozpocząć się na większą skalę.
Prowadzone nowoczesnymi metodami badania potwierdziły właśnie istnienie w naszym regionie większych złóż gazu ziemnego niż dotychczas rozpoznane.

- Badania wykonane w powiatach sanockim i krośnieńskim potwierdziły przypuszczenia o sporych złożach ropy i gazu. Nie tylko w Bieszczadach, ale w Karpatach wydobycie tych surowców może niebawem rozpocząć się na znacznie większą niż dotąd skalę – powiedział dla Radia Rzeszów Józef Potera, dyrektor geologii Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oddział w Sanoku.

Gaz jest głębiej

Zatem jest nadzieja, że nasz region może być liczącym sie zagłębiem gazowymna geologicznej mapie kraju. Jednak nie nastąpi to tak szybko jak bysmy tego oczekiwali.

- W dwóch rejonach Iwonicz - Haczów i Kostarowce - Zachutyń wykonano badania sejsmiczne, które potwierdziły występowanie złóż w głębszych warstwach. I jeszcze w tym roku PGNiG chce rozpocząć realizację dwóch nowych odwiertów - dodaje dyr. Potera.

Warto dodać, że do tej pory w naszym regionie odkryto wiele złóż, ale nie wszystkie nadają się do przemysłowego zagospodarowania.

67 złóż gazowych

Aktualnie gaz ziemny wydobywany jest przez sanocki oddział PGNiG poprzez ok. 680 odwiertów, zlokalizowanych na 67 złożach, na obszarze wschodniej i południowej Polski.

Ze względu na możliwości techniczne można to robić tylko do głębokości  praktycznie 1200metrów. Jednak współczesne technologie pozwalają na przemysłową eksploatację i wykorzystanie znacznie głębszych złóż. Eksperci i geolodzy szacują, że do tej pory wykorzystywano pokłady ropy i gazu maksymalnie w 20 - 30 procentach. Dzięki nowym technologiom jest szansa, że teraz będzie się opłacało wydobywać gaz z głębszych pokładów.

Państwowy Instytut Geologiczny potwierdza, że na przedgórzu Karpat złoża gazu ziemnego występują w utworach jurajskich, kredowych i mioceńskich. Jest to najczęściej gaz wysokometanowy i niskoazotowy.

Udokumentowano 140 mld m sześc.

W 2008 r. stan wydobywalnych zasobów gazu ziemnego wynosił 140 561 mln m sześc. Nowo udokumentowane złoża: to m.in Góra Ropczycka (84,26 mln m sześc.) Grodzisko Dolne (142,33 mln m sześc.), Jeżowe NW (24,74 mln m sześc.), Wola Rokietnicka (109,53 mln m sześc.).

Zasoby zagospodarowanych złóż gazu ziemnego w Polsce na koniec 2008 r. wynosiły 109,35 mld m sześc., co stanowiło 77,8 proc. ogólnej ilości zasobów wydobywalnych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24