Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ścieżce kariery

JUSTYNA WOŚ
DARIUSZ DELMANOWICZ
W Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu działa Biuro Karier. Jego zadaniem jest służyć studentom i absolwentom w kształtowaniu kariery zawodowej, w skutecznym poszukiwaniu pracy. - Jak to odbywa się w praktyce? - z tym pytaniem zwróciliśmy się do MARII PAWŁUCKIEJ, kierownika działu organizacyjno-kadrowego WSAiZ.

- Ta pomoc odbywa się na kilku płaszczyznach, poczynając od określenia zainteresowań, predyspozycji i aspiracji zawodowych studenta. Nawiązaliśmy współpracę z przemyskiem Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Odbyły się pierwsze warsztaty dla studentów III roku administracji. Doradcy zawodowi i psycholog uczyli, jak zbadać swoje możliwości. Jak określić swoją wiedzę i umiejętności, żeby robić to, co się lubi. A także przygotować dokumenty aplikacyjne - cv, list motywacyjny, autoprezentację. Oczywiście, podpowiadali także jak przełamać stres przed spotkaniem kwalifikacyjnym z pracodawcą.

- Rynek pracy jest jednak ciasny. W jaki sposób absolwent może dotrzeć pracodawcy?

- W tej chwili biuro tworzy bazę danych - z jednej strony absolwentów poszukujących pracy, z drugiej - pracodawców. Chęć takiej współpracy z nami wyraziły już różne firmy i instytucje.

- Można prosić o przykłady?

Biuro Karier WSAiZ w Przemyślu zostało powołane w marcu br. Uczelnia otrzymała grant z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na doposażenie w sprzęt, przeszkolenie kadry i materiały informacyjno-szkoleniowe. Cieszy się dużym powodzeniem u studentów. Teraz najwięcej pytań dotyczy praktyk, staży i pracy wakacyjnej w kraju i za granicą. Biuro czynne jest od wtorku do soboty w godz. 7.30 - 15.30. Tel/ fax 677-90-60. w.28.
e - mail: [email protected]
www.wsaiz.edu.pl

- Zaproszenie przyjęły m.in. Izba Celna, Urząd Skarbowy, Straż Graniczna, policja, banki. Do końca czerwca odbędą się spotkania nt. możliwości pracy, kwalifikacji, specjalizacji przyszłych pracowników. Współpracujemy z ogólnopolską siecią biur karier. Prowadzimy wymianę ofert, dostaliśmy np. propozycję pracy dorywczej z katowickiej firmy, która tutaj szukała osoby do prezentowania swoich wyrobów. Gromadzimy informacje o firmach nie tylko na polskim rynku pracy. Uwaga nasza skierowana jest też m.in. na Ukrainę i Niemcy, gdzie uczelnia ma kontakty, realizując projekty naukowe, związane z przyszłą granicą UE.

- Kiedy student powinien zaczynać poszukiwania pracy?

- Biuro karier służy studentom już od I roku studiów. Jest wtedy czas, żeby przejść z etapu nauki do etapu pracy i kształtowania swojej ścieżki kariery. Zdobywać dodatkowe kwalifikacje, robić kursy dokształcające. Odbywać praktyki i staże nie tylko w kraju. Mamy oferty pracy wakacyjnej m.in. w Anglii, w hotelach, restauracjach, co służy szlifowaniu języka, uczy samodzielności i nawiązywania kontaktów. Takie doświadczenia owocują później. Dają większe szanse na znalezienie udanej pracy zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24