MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na sesji w Rzeszowie o planie ogólnym dla miasta i Rzeszowskiej Karcie Mieszkańca [ZDJĘCIA]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Luiza Lizut
Luiza Lizut
Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni skupili się na szczegółach sporządzenia Planu ogólnego miasta Rzeszowa. Jeśli miasto nie opracuje takiego dokumentu, to nie będzie mogło nikomu wydawać warunków zabudowy ani pozwoleń na budowę.

Obowiązek sporządzenia planu ogólnego gminy został wprowadzony ustawą z dnia 7 lipca 2023 r.

Plan ogólny gminy stanowił będzie podstawę do sporządzania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli takiego planu nie będzie posiadał dany samorząd to nie będzie on mógł wydawać WZ-tek ani sporządzać miejscowych planów na swoim terenie.

Początkiem procedury związanej z planem ogólnym jest uchwalenie studium uwarunkowań, którego poprzednia wersja - z uwagi na tereny zielone - wywołała bardzo wiele kontrowersji.

Robert Kultys z PiS zauważył, że mieszkańcy mają prawo martwić się o swoją własność i nie wszystkie skomplikowane przepisy mogą zrozumieć.

Dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa Barbara Pujdak zadeklarowała radnym, że jej podwładni zrobią wszystko, co w ich mocy, aby jak najlepiej przygotować dokument jednak czasu jest bardzo mało i należy jak najszybciej przystąpić do sporządzenia studium.

Radni jednogłośnie przyjęli przystąpienie do wspomnianego planu.

Na sesji przegłosowano także Rzeszowską Kartę Mieszkańca. Dzięki karcie mieszkańcy będą mogli korzystać z systemu zniżek.

- Nad wprowadzeniem Rzeszowskiej Karty Mieszkańca pracujemy korzystając z doświadczeń innych miast. Nie będzie to kolejna plastikowa karta tylko funkcjonalna aplikacja wprowadzająca szereg benefitów dla mieszkańców. Ma także zachęcać do meldunku w Rzeszowie, bo będzie dedykowana właśnie zameldowanym mieszkańcom – mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta.

Katalog zniżek oraz lista instytucji i firm, które będą je oferować, zostanie opracowany w ciągu kilkunastu najbliższych tygodni.

- Okres wakacyjny chcemy wykorzystać m.in. na rozmowy z przedsiębiorcami. Planujemy wystartować z programem już we wrześniu.- dodaje Marcin Stopa.

Karta mieszkańca będzie dostępna przede wszystkim z formie aplikacji. Będzie sukcesywnie integrowana z Rzeszowską Kartą Rodziny, Rzeszowską Kartą Miejską, Kartą Seniora, co pozwoli na lepszą organizację uprawnień mieszkańców.

Karta stanie się również rozwinięciem i odświeżeniem obecnie funkcjonującej już aplikacji mobilnej „Rzeszów To MY”, która pozwala m.in.: na łatwe przesłanie zgłoszeń dotyczących uszkodzeń w infrastrukturze miejskiej, zapoznanie się z aktualnościami dotyczącymi Rzeszowa, kalendarzem imprez, uzyskanie informacji o miejskiej edukacji, konsultacjach społecznych, podatkach, ostrzeżeniach czy utrudnieniach drogowych.

Na sesji w Rzeszowie o planie ogólnym dla miasta i Rzeszowsk...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24