Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tomografię dostaniesz się "od ręki"

Ewa Kurzyńska
Od dziś NFZ będzie zbierał dokładne dane o długości kolejek na badania tomograficzne. Świadczeniodawcy będą mieli obowiązek co miesiąc przygotować raporty z informacją na ten temat.
Od dziś NFZ będzie zbierał dokładne dane o długości kolejek na badania tomograficzne. Świadczeniodawcy będą mieli obowiązek co miesiąc przygotować raporty z informacją na ten temat. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Nasz region jest w krajowej czołówce pod względem ilość aparatów tomograficznych. Efekt? Na badanie, które pozwala wykryć wiele groźnych chorób, można dostać się nawet z dnia na dzień.

Podkarpacki NFZ podpisał w tym roku umowy z 27 pracowniami tomograficznymi. Dla porównania, w 2009 roku, kontraktów było o sześć mniej.

- Podkarpackie jest bardzo dobrze wyposażone w tomografy, dzięki czemu wyprzedzamy większość innych województw. Nasz atut to także duża liczba dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy zajmują się tego typu badaniami - mówi dr Antoni Samojedny, wojewódzki konsultant.

Z punktu widzenia pacjentów najważniejsze, że do przeszłości odeszły wielomiesięczne kolejki na tomografię, które były na porządku dziennym jeszcze kilka lat temu. Choć i teraz w niektórych ośrodkach, np. w szpitalach w Tarnobrzegu czy Nisku, na badanie planowe głowy trzeba czekać aż do czerwca. Ale już w Rzeszowie wolne terminy są "od ręki", np. w ośrodku chirurgii naczyniowej na Jałowego. Nie dłużej niż tydzień czeka się m.in. w szpitalu miejskim na Rycerskiej, w NZOZ Radiologica na Krakowskiej czy w Asklepiosie na ul. Rejtana i Placu Wolności. W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu pierwsze wolne terminy są na drugą połowę marca.

- Wśród pacjentów, którzy korzystają z badań planowych, mamy osoby spoza Rzeszowa. Pacjenci wolą przyjechać nawet z daleka, niż czekać u siebie na badanie kilka tygodni - przyznaje Grzegorz Materna, z-ca dyrektora ZOZ nr 1, którego częścią jest Szpital Miejski.

Za jedno badanie NFZ płaci od 150 do ponad 500 zł. Tomografia jest wykorzystywana do diagnozowania chorób, m.in. w obrębie głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Lekarz może "zajrzeć" do organizmu pacjenta bez użycia skalpela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24