Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze lokaty w marcu 2024. Podwyżek brak, a cięcia coraz większe. Gdzie 7 proc. na lokacie? Mowa o trzech bankach

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Oprocentowanie na poziomie 7 proc. zdarza się coraz rzadziej. Są jeszcze oferty bez dodatkowych wymagań.
Oprocentowanie na poziomie 7 proc. zdarza się coraz rzadziej. Są jeszcze oferty bez dodatkowych wymagań. 123rf.com/ellaa44
Marzec 2024 to nadal trend spadkowy w oprocentowaniu lokat bankowych. Tak banki przygotowują się na zbliżające się obniżki stóp procentowych. Gdzie najlepsze lokaty w marcu 2024? Ile musi wynosić oprocentowanie, aby zyskać więcej, niż zżera inflacja?

Spis treści

Średnie oprocentowanie lokat ciągle spada

Inflacja w styczniu 2024 roku wyniosła 3,9 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od wielu miesięcy nasze oszczędności na lokatach wypracowały faktyczny zysk. Prognozy wskazują, że inflacja w marcu br. może spaść nawet do 2,5 proc., a jej relatywnie niski poziom utrzyma się do połowy 2024 roku. W tym czasie warto szukać najlepszych lokat bankowych i zarabiać, ale czy jest to realne? Lokaty na poziomie 4 proc. to obecnie zbyt mało, żeby wygrywać w walce z inflacją. Szukamy zatem lokat na minimum 5 proc.

Średnie oprocentowanie lokat w lutym 2024 roku wyniosło 5,34 proc., co według danych HREIT oznacza kolejny z rzędu ich spadek o 0,12 proc. w porównaniu ze styczniem br. Tak naprawdę oprocentowanie lokat spada już od ponad roku, bo pierwsze tego typu dane pamiętamy jeszcze z grudnia 2022 roku.

Gdzie najlepsze lokaty bankowe w marcu 2024?

Obecnie problemem bywa nie samo oprocentowanie lokat, ale ilość warunków, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z ich atrakcyjności. Zacznijmy jednak od oprocentowania. Według danych HREIT 1 marca najwyższe oprocentowanie lokat proponują 3 banki:

  • Nest Bank: 7,1 proc. w skali roku przez 6 miesięcy (Lokata Witaj)
  • Nest Bank: 7,1 proc. w skali roku przez 90 dni (Nest Konto Oszczędnościowe)
  • VeloBank: 7 proc. w skali roku przez 2 miesiące (Lokata Mobilna Na Start)
  • VeloBank: 7 proc. w skali roku przez 3 miesiące (elastyczne Konto Oszczędnościowe)
  • Bank Pekao: 7 proc. w skali roku przez 152 dni (Konto Oszczędnościowe)

Nest Bank wymaga posiadania konta osobistego, aby skorzystać z ponad 7 proc. na lokacie. Konto takie musi notować wpływy, wyznaczone jest minimalne saldo i określona kwota do wydania kartą płatniczą. Podobne wymagania kieruje do swoich klientów Bank Pekao. Z kolei Velo Bank wymaga zgód marketingowych i posiadania aplikacji mobilnej.

Oprocentowanie powyżej lub równe 6 proc. znaleźć można także na lokatach w Banku Millenium, ING Banku Śląskim czy Citi Banku Handlowym.

W których bankach lokaty bez dodatkowych wymogów?

Nadal są jednak banki, które nie oczekują od nas spełnienia całej listy wymagań. Stabilne 5,25 proc. w skali roku przez 3 miesiące oferuje Bank BFF. Lokata na 5,1 proc. na 3 lub 6 miesięcy to także oferta Inbanku. Dodatkowych warunków do otrzymania 5 proc. w skali roku do 17 kwietnia nie prezentuje także Santander Consumer Bank. Tutaj oferta dotyczy środków do 50 tys. zł. Ten sam bank dla nowych środków proponuje także lokatę na 3, 4 lub 6 miesięcy.

Minimalny, ale jednak zysk. Lokaty na 5 procent w polskich bankach

Lokaty na poziomie 5 proc. po odjęciu podatku dadzą zysk o około 1 procent niższy od pierwotnego. Zysk z lokaty będzie zatem minimalnie wyższy od obecnej inflacji, jednak dzięki takiej lokacie pieniądze przynajmniej nie stracą.

Lokatę na 5 proc. oferuje obecnie:

  • BNP Paribas
  • Bank Millenium
  • Alior Bank
  • Santander Bank Polska
  • BOŚ

Wszystkie wymienione w zestawieniu banki są bezpieczne i podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Najlepsze lokaty w marcu 2024. Podwyżek brak, a cięcia coraz większe. Gdzie 7 proc. na lokacie? Mowa o trzech bankach - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24