MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze kierunki studiów w Rzeszowie

Beata Terczyńska
Najpopularniejsze kierunki studiów na rzeszowskich uczelniach państwowych.
Najpopularniejsze kierunki studiów na rzeszowskich uczelniach państwowych. Liliana Kosakowska
Sprawdziliśmy, które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem na dwóch, największych uczelniach na Podkarpaciu - Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej.

Uniwersytet Rzeszowski oferuje 39 kierunków studiów, w tym dwa nowe.

- To praca socjalna na wydziale socjologiczno - historycznym oraz dietetyka na wydziale medycznym. Na rynku pracy jest zapotrzebowanie na absolwentów takich kierunków - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik UR.

Na studia licencjackie uczelnia może przyjąć 3915 osób.

- Najbardziej oblegane kierunki to: filologia angielska, ekonomia, prawo i kierunki medyczne, jak fizjoterapia, czy pielęgniarstwo. Różne są na nie limity przyjęć - mówi rzecznik.

Pierwszy etap naboru powinien się zamknąć do 28 lipca. UR szykuje też drugą turę rekrutacji. Od 1 sierpnia do 20 września.

Na Politechnice więcej miejsc na pilotażu

Na Politechnice Rzeszowskiej rekrutacja elektroniczna potrwa do 15 lipca (oprócz kierunku architektura i urbanistyka, gdzie nabór już się zakończył). Uczelnia oferuje studentom 27 kierunków studiów prowadzonych na 6 wydziałach.

- Jeśli chodzi o zainteresowanie, to zasadniczo niewiele się zmienia, bowiem te oblegane kierunki to takie, które dają pracę, a więc głównie techniczne - mówi prof. Leszek Woźniak, prorektor ds. kształcenia w PRz. - Do najbardziej popularnych kierunków studiów można na pewno zaliczyć architekturę i urbanistykę, budownictwo, inżynierię środowiska, automatykę i robotykę, energetykę. Już widzę, że jest zainteresowanie nowym kierunkiem na wydziale zarządzania-bezpieczeństwo wewnętrzne.

Sporym wzięciem na Politechnice Rzeszowskiej cieszą się także: finanse i rachunkowość, logistyka, stosunki międzynarodowe oraz kierunki chemiczne, jak technologia chemiczna, czy biotechnologia i oczywiście, jak zawsze, szlagier politechniki, czyli lotnictwo.

Na pilotaż ma szansę dostać się 24 osoby, czyli więcej, niż w poprzednich latach.

- Ale lotnictwo to także jeszcze kilka atrakcyjnych specjalności, które wiążą się np. z budową silników lotniczych. Takich profesjonalistów lotnictwo potrzebuje - dodaje prorektor.

A co z ośmioma kierunkami zamawianymi, gdzie można brać stypendium 900 zł miesięcznie?

- One też w jakimś sensie przyciągają studentów, aczkolwiek na pewno stypendium nie jest głównym czynnikiem, lecz dodatkowym atutem. Wiadomo, że nie każdy może to stypendium dostać.

Na studia stacjonarne pierwszego stopnia, czyli licencjackie PRz zarejestrowała już ponad 4 tys. zgłoszeń. Na część kierunków nie będzie więc prowadzony nabór uzupełniający. Uczelnia obserwuje większe zainteresowanie studiami przez obcokrajowców. Są to głównie studenci z Ukrainy.

Prywatnie - za darmo

Dłuższe terminy rekrutacji na studia mają uczenie prywatne. Te także kusza nowymi kierunkami lub... darmowymi studiami.

- Mamy Motywacyjny System Bezpłatnych Miejsc, które zapewnia stypendium w wysokości 100 lub 50 proc. czesnego już od pierwszego semestru. Trzeba tylko dobrze napisać test kwalifikacyjny z wiedzy ogólnej - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ w Rzeszowie. - W ubiegłym roku ok. 70 proc. kandydatów zaliczyło go pozytywnie i rozpoczęło bezpłatne lub tylko częściowo płatne studia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24