MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza w Polsce pielgrzymka rowerowa jedzie z Rzeszowa na Jasną Górę

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Pamiątkowe zdjęcie w maseczkach z 41 Pielgrzymki Rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę
Pamiątkowe zdjęcie w maseczkach z 41 Pielgrzymki Rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę Ryszard Szyszka
Z Rzeszowa w piątek (07 bm.) wyruszyła najstarsza w Polsce 41. już Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Przed godziną 13 ponad stu pielgrzymów dotarło już do Przecławia. Do Częstochowy planują dojechać w sobotę, ok. godziny 19., tak, aby wziąć udział w Apelu Jasnogórskim.

Rowerową pielgrzymkę do Częstochowy poprzedziła msza św. w kościele św. Huberta na osiedlu Miłocin w Rzeszowie o godz. 6,30 pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Po błogosławieństwie reprezentacja 104 pielgrzymów, w tym 27 pań, ruszyła na pierwszy etap (ok. 122 km) do Wiślicy.

- Wprawdzie robi się gorąco, ale jedzie się przyjemnie, wiatr mamy w plecy. Niedawno minęliśmy Łączki Kucharskie. Nastroje są dobre. Nie ma jeszcze godziny 13., a dojechaliśmy do Przecławia, więc wszystko idzie zgodnie z planem

– mówi Ryszard Szyszka, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Turystyczno–Sportowego NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, które jest organizatorem pielgrzymki.

Jadąc się na rowerach, pielgrzymi promują zdrowy tryb życia.

- W drodze na Jasną Górę każdy z nas wiezie podziękowania za dotychczasowe łaski, a także prośby osobiste, naszych rodzin, znajomych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, szczególnie kiedy ograniczyliśmy udział pielgrzymów ze względu na epidemię i związane z tym obostrzenia. dlatego nasza reprezentacja liczy 104 osoby, z czego 96 na rowerach – wyjaśnia Ryszard Szyszka.

Najstarszymi uczestnikami rowerowej pielgrzymki z Rzeszowa są 78-letni Mieczysław Długosz (był 13 razy) i Trojnar Jan - 74 lata, (był 22 razy).

Najmłodsi to: Oliwia Spaczyńska - 17 lat, jedzie 8 raz i jej brat Ksawery - 10 lat, jedzie po raz pierwszy. Kacper Jarmugiewicz - 14 lat jedzie drugi raz, Filip Grela i Jakub Zajchowski - po 16 lat i jadą po raz piąty. Bliźniacy: Jagoda i Mikołaj Wojnarowscy mają po 16 lat i jadą po raz pierwszy.

Wśród pielgrzymów są osoby z Dynowa, Przysietnicy, Błażowej, Gorlic, Strzyżowa, Ropczyc, Sędziszowa Młp, Kolbuszowej, Jeżowego, Raniżowa, Dębicy, Rzeszowa i okolic.

- Początek naszych pielgrzymek wziął się z podziękowania za wybór Kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Dokonał tego w 1979 r. samotnie mieszkaniec Słociny, obecnie dzielnicy Rzeszowa, były pracownik WSK ,,PZL–Rzeszów” i działacz „Solidarności” Marian Celek, który zmarł w ubiegłym roku – wspomina R. Szyszka.

Jutro II etap o długości ok. 155 km.

- Zamierzamy go zakończyć około godziny 19. na Jasnej Górze, a o godz. 21. chcemy uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Trzeciego dnia 9 sierpnia o godz. 6. będziemy uczestniczyć w mszy świętej dziękczynnej w Kaplicy Matki Bożej i Drodze Krzyżowej, po której nastąpi zakończenie pielgrzymki

– planują organizatorzy.


Zobacz zdjęcia z rzeszowskiej procesji w czasach koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku w Rzeszowie nie było tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami Śródmieścia.

Procesja Bożego Ciała w Rzeszowie. Wierni szli dookoła kated...

WIDEO: Księża idą w imieniu wiernych. Nowa formuła pielgrzymki na Jasną Górę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24