Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bank Polski odkrywa także Podkarpacie

Józef Lonczak
Narodowy Bank Polski odkrywa także Podkarpacie
Narodowy Bank Polski odkrywa także Podkarpacie Krzysztof Łokaj
Rozmowa z BEATĄ RAPĄ, dyrektorem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie o emisji monet kolekcjonerskich związanych też z Podkarpaciem.

- NBP wyemitował nową monetę - 25 lat wolności – Skąd ten pomysł?
- Ma to związek z apelem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zaproponował wspólne obchodzenie świąt 25-lecia wyborów, od których symbolicznie zaczął się nasz marsz ku wolności. Jesteśmy też usatysfakcjonowani, bo prezydent Komorowski uczestniczył w promocji nowej monety zanim jeszcze trafiła do obiegu. W maju NBP rozpoczął emisję okolicznościowych 5-złotówek w standardzie obiegowym. Na monecie widzimy symbolicznie ułożone palce dłoni w literę „V" kojarzące się nam jednoznacznie z „Solidarnością" i gestem premiera Tadeusza Mazowieckiego. To oczywiście gest zwycięstwa.

- Czy NBP często upamiętnia ważne rocznice, czy to raczej wyjątek?
- To z pewnością nie jest wyjątek. W ostatnich latach NBP takich monet nawiązujących do historycznych wydarzeń wyemitował już kilkadziesiąt. Wystarczy wspomnieć tylko 150. rocznicę Powstania Styczniowego, 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, czy 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Natomiast moneta „25 lat wolności" inauguruje w NBP nową serię „Odkryj Polskę". Nowe 5-złotówki są bite w tzw. standardzie obiegowym, to znaczy, że ich masa i rozmiar są identyczne z obecnymi monetami 5-złotowymi. Zastąpią one okolicznościowe 2-złotówki ze stopu Nordic Gold. Nowe 5-złotówki mają rdzenie wykonane z miedzioniklu, a pierścień z brązalu. Następną monetą tej serii będzie „Zamek Królewski w Warszawie”. NBP będzie emitował dwa tematy okolicznościowych 5-złotówek rocznie.

- A czy Podkarpacie też ma szansę na upamiętnienie na monetach NBP?
- Zapewniam, że jako oddział NBP będziemy zabiegali o to, aby w ramach serii „Odkryj Polskę" takie miejsca lub wydarzenia związane z regionem Podkarpacia się znalazły. Do tej pory ukazały się monety Jarosław oraz Przemyśl z serii „Historyczne miasta w Polsce", Haczów - w ramach serii „Zabytki kultury materialnej". Warto dodać, że promocje monet serii „Zwierzęta świata" „Konik polski” odbyły się w Tuszymie koło Mielca, a monet „Żubr” w bieszczadzkich Lutowiskach. NBP wybił też monetę upamiętniającą Polaków ratujących Żydów – rodzina Ulmów, Kowalskich, Baranków. Jak widać przy emitowaniu monet NBP odkrywa także Podkarpacie i mam nadzieję, że w tej kwestii nie jest to ostatnie zdanie banku centralnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24