Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” - taki projekt zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie
Przełom lata i jesieni w dynowskiej bibliotece obfitował w wydarzenia związane z projektem „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” We wszystkich działaniach wzięło udział ponad 250 osób.

Pieszy rajd dla dzieci i młodzieży, warsztaty z rękodzieła dla seniorów, „Ciekawostki o Elizie Orzeszkowej” - te działania miały promować i wspierać czytelnictwo. W centrum uwagi była książka, ale zawsze w oryginalnej, innej odsłonie.

- Podczas zajęć edukacyjnych na „Zielonej klasie” dominowały przewodniki przyrodnicze, dzięki którym łatwiej można było
znaleźć nazwę drzewa, rośliny. A przez udział w „Leśnym kole fortuny” uczestnicy sprawdzali swoją ogólną wiedzę przyrodniczą - opisują Grażyna Paździorny i Anna Marszałek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie. - „Aktywny Senior” to cykl czterech warsztatów z rękodzieła dla uczestników dynowskiego Uniwersytetu Złotej Jesieni. W odświeżonym i wzbogaconym o nowe pozycje
z tej dziedziny księgozbiorze seniorzy szukali inspiracji do różnorodnych robótek ręcznych, ozdób. Każdy z nich, mierząc siły na zamiary, wykonał swoje małe arcydzieło wykorzystując wszelkie dostępne materiały. Powstały piękne koszyczki, ramki z gipsu, biżuteria, wianki plecione z papierowej wikliny itp.

Dodają, że członkowie Uniwersytetu Złotej Jesieni spróbowali swoich sił także na scenie podczas wydarzenia „Ciekawostki o Elizie Orzeszkowej”, gdzie przytaczali różne historyjki o tej znanej pisarce i interpretowali fragmenty „Nad Niemnem”.

- Całość wydarzenia, dopracowanie szczegółów to zasługa pani Krystyny Dżuły, która zajęła się sprawami organizacyjnymi. Było to niezwykłe wyzwanie, gdyż odbiorcy byli bardzo wymagający. Występujący swoje słowa kierowali do młodzieży dynowskich szkół średnich. Wydarzenie to miało charakter międzypokoleniowy, integracyjny a młodzież zaintrygowana scenografią, strojami seniorów dostosowanymi do epoki ze skupieniem chłonęła słowa płynące ze sceny. Było to tym przyjemniejsze, że kilka razy na scenie pojawiły się dzieci i młodzież ze Szkoły Muzycznej w Dynowie, które swoimi występami uświetniły tę uroczystość - mówią.

Projekt „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” to również podnoszenie kompetencji bibliotekarzy i przedstawicieli różnych instytucji tak, by osoby zaangażowane we wszelkie działania pro czytelnicze miały odpowiednie umiejętności i wiedzę. - Nowe technologie bardzo szybko się rozwijają, zmieniają i trzeba a wręcz należy „być na bieżąco”. Zorganizowane zostały dwa szkolenia z tej dziedziny.

Były to szkolenia: „Biblioteka dla obywatela” oraz „Nowoczesne technologie w służbie czytelnika” prowadzone przez Wojciecha Hamerlę, nauczyciela informatyki z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Podczas szkolenia informatyk poruszył również kwestie sztucznej inteligencji.

Karolina Suska to edukatorka, trenerka, tutorka. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury i Szkoły Trenerów w Dynowie dla bibliotekarzy i partnerów przeprowadziła szkolenie „Trening kreatywności nieszablonowego myślenia”. Szczególną uwagę zwróciła na samoocenę pań oraz motywację do pracy co ma ogromny wpływ rozwijanie problemów oraz szukanie innowacyjnych rozwiązań. Podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym, gdyż przez 10 lat zarządzała instytucją kultury
zwracając przy tym szczególną uwagę, że w pracy bibliotekarza ogromne znaczenie ma zaangażowanie i chęci szukania nowych rozwiązań!

Jakie znaczenie ma samodzielne czytanie książek w każdym wieku? W jaki sposób codzienna lektura rozwija inteligencję emocjonalną oraz umiejętności dobrej i skutecznej komunikacji w rozwoju osobistym i w funkcjonowaniu w grupie na każdym etapie życia? Odpowiedzi na te pytania mogli otrzymać uczestnicy szkoleń z Wandą Matras-Mastalerz, doktorem nauk
humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii i bajkoterapii.

Udział bibliotekarzy i przedstawicieli różnych dynowskich instytucji w szkoleniach „Czytanie lokatą, która procentuje” czy też „Srebrny dobrostan - międzypokoleniowa transmisja wartości” uzmysłowił uczestnikom, jak przy pomocy literackich drogowskazów
wypracować skuteczne metody radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zachwianiach równowagi psychicznej, budować poczucie wartości, poszukiwać własnych dróg i motywować się do osiągania celów.

W 2023 roku we wszystkich działaniach „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” wzięło udział ponad 250 osób.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24