Nasze Dobre Podkarpackie. Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców. Wiele sukcesów i nagród

Materiał promocyjny Nasze Dobre Podkarpackie
Grupę Obrzędową tworzą byli członkowie Zespołu Regionalnego, który powstał w Trzcianie w roku 1969 z inicjatywy Marii i Józefa Dziedziców
Grupę Obrzędową tworzą byli członkowie Zespołu Regionalnego, który powstał w Trzcianie w roku 1969 z inicjatywy Marii i Józefa Dziedziców Archiwum Gmina Świlcza
Gmina Świlcza do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2023 zgłosiła Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców. Zespół ma na koncie wiele sukcesów, nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Grupę tworzą byli członkowie Zespołu Regionalnego, który powstał w Trzcianie w roku 1969 z inicjatywy Marii i Józefa Dziedziców. W 1978 roku zespół otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki miano „Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Województwa Rzeszowskiego”. W 1983 roku za całokształt pracy odznaczono go zaszczytną Nagrodą im. Oskara Kolberga. W latach swojej świetności zespół był znany przede wszystkim z widowiska „Wesele Trzciańskie”. Splot losowych wypadków sprawił, że w 1988 r. zawiesił działalność.

W roku 2003 r. reaktywowano grupę, a instruktorem i kierownikiem całości został Andrzej Świstara. Pierwszym przedstawieniem, które udało się odtworzyć przez Grupę Obrzędową oraz Zespół Pieśni i Tańca PUŁANIE na okoliczność oddania nowego Centrum Kultury w Trzcianie było właśnie „Wesele Trzciańskie”.

W trakcie swej działalności zespół prezentował się w Rymanowie Zdroju na kilku edycjach Wesela Podkarpackiego oraz na przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej.

W 2008 r. w Skansenie w Kolbuszowej TVP Rzeszów nagrała widowisko „Herody”, które wyemitowano 28 oraz 29 grudnia 2008 roku.

Na przestrzeni lat zespół wracał do pięknych widowisk regionu podkarpackiego, widowisk obrzędowych, prezentując nie tylko kunszt aktorski, ale również piękne przyśpiewki i tańce regionu rzeszowskiego.

Do sukcesów artystycznych grupy należy zaliczyć opracowanie i wykonanie widowisk tj.: Sobótki, Z Turoniem, Zwyczaje Noworoczne, W Karczmie u Żyda, Herody i wiele innych obrzędów z życia dawnej podkarpackiej wsi.

Pod koniec roku 2010 zrodziła się myśl, by do Grupy Obrzędowej dołączył zespół taneczny utworzony również na bazie byłych członków Zespołu Regionalnego. W tym okresie przyjęto nazwę „Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców”.

Grupa taneczna prezentowała się w Zakopanem, Dąbrowie Górniczej, Sanoku oraz Pruszczu Gdańskim w ramach współpracy gmin Świlcza-Pruszcz Gdański. Występowała w kilku edycjach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego organizowanego przez WDK w Rzeszowie oraz GCKSiR w Trzcianie.

Nagrody i odznaczenia m.in.:

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki - miano „Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Województwa Rzeszowskiego” (1978),
  • Nagroda im. Oskara Kolberga - za całokształt pracy (1983),
  • Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego - kategoria Pary Taneczne ( 2009),
  • II nagroda w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Idą, idą kolędnicy…” w Kolbuszowej (2010),
  • I Nagroda dla aktora za kreację Żyda w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Idą, idą kolędnicy…” w Kolbuszowej (2010),
  • Wyróżnienie w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego (2011).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24