MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naszym firmom źle się wiedzie

[email protected] 17 867-22-24
Naszym firmom źle się wiedzieW kryzysie znajduje sie wiele firm budowlanych.
Naszym firmom źle się wiedzieW kryzysie znajduje sie wiele firm budowlanych. D. Danek
W bardzo złej i słabej kondycji finansowej jest obecnie już ponad połowa firm na Podkarpaciu - wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska.Gorzej jest tylko na Śląsku oraz województwach lubelskim i w zachodnio-pomorskim.

W ubiegłym roku ogłoszono upadłość 25 podkarpackich firm, prawie 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Jedną z ostatnich była Fabryka Maszyn w Leżajsku. Zarząd złożył wniosek o upadłość, bo firma utraciła płynność. Ma zaległości m.in. w ZUS i urzędzie skarbowym, pracownikom przestano wypłacać pensje. Dług urósł do 17 mln zł. Firma od prawie 40 lat specjalizuje się w produkcji betonomieszarek, wałów Cardana i wózków elektrycznych. Jak mówią pracownicy, najtrudniejszy był ubiegły rok, bo każdy miesiąc przynosił straty. Zamówień wprawdzie było dużo, ale brakowało pieniędzy na zakup materiału do produkcji.

Najgorzej - odzież i tekstylia
Okazuje się, że to właśnie firmy produkcyjne mają największe problemy. Z „Raportu Ryzyka Branżowego” Bisnode Polska wynika, że najgorzej radzą sobie te produkujące odzież i tekstylia.
W najlepszej sytuacji są firmy handlu detalicznego, duże sieci spożywcze i dyskonty. W tym sektorze ponad dwie trzecie jest w dobrej kondycji finansowej.
- Podkarpacie nigdy nie należało to potęg gospodarczych w Polsce, ale nie lepiej jest też w pozostałych województwach wschodnich - komentuje Tomasz Starzyk z Bisnode Polska. - Wynika to głównie z wciąż słabej infrastruktury tych województw w porównaniu do regionów bogatych. Nie ma dróg dojazdowych, obwodnic, słabo rozwinięta jest sieć kolejowa. Poza tym mieszkańcy nie należą do najbardziej zamożnych, co w bezpośredni sposób przekłada się na spadek sprzedaży i tym samym na mały przychód przedsiębiorstw usługowych, które są kołem zamachowym podkarpackiej gospodarki.

Gwóźdź do trumny
Czy w tym roku nie należy spodziewać się zmiany na lepsze? A może będzie jeszcze gorzej? - Możliwe są wahania kilkuprocentowe w jedną bądź drugą stronę. Raczej utrzyma się istniejący stan rzeczy. W tym przypadku może się to okazać gwoździem do trumny dla wielu podkarpackich przedsiębiorców – podkreśla ekonomista.
Kiepska sytuacja odbija się na załodze. W całym ubiegłym roku odczuli ją pracownicy w ponad 2 tysiącach firm. - W co trzeciej skontrolowanej przez nas firmie nie były wypłacane wynagrodzenia i inne świadczenia lub były one zaniżane. Zdarzały się też bezpodstawne potrącenia z wynagrodzeń - podkreśla Wojciech Dyląg z Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

Wiele firm wstrzymało realizację nowych projektów

O nowe miejsca pracy będzie więc trudno. Niektórzy eksperci przekonują jednak, że tak będzie tylko w ciągu najbliższych miesięcy. - Śledząc dynamikę rynku, spodziewamy się, że sytuacja ulegnie poprawie. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku - twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24