MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naturalnej wielkości kopia Całunu Turyńskiego jest do obejrzenia w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku [ZDJĘCIA]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Dzięki czemu możemy zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm dł. i 110 cm szerokości
Kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Dzięki czemu możemy zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm dł. i 110 cm szerokości Paweł Dubiel
Wierna kopia Całunu Turyńskiego, wykonana dla bazyliki oo. Bernardynów w Leżajsku, jest wystawiona przy ołtarzu Krzyża w nawie św. Franciszka. Można ją oglądać przez cały Wielki Post.

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, czyli od 18 lutego w bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku prezentowana jest kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Dzięki czemu wierni, odwiedzający świątynię, mogą zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm długości i 110 cm szerokości.

- Pomysł repliki Całunu Turyńskiego wyszedł od braci nowicjuszy - zaznacza ojciec Klaudiusz Baran, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. - Wielki Post jest szczególnym czasem rozważania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, więc Całun jest ilustracją tego, co Pan Jezus przeżywał. Całun stanowi tło do wielkopostnych przeżyć i rozważań.

Całun jest jednym z takich dowodów, który możemy dotknąć, zobaczyć, ale też pokazuje nam, jak wielki był ogrom męki Jezusa podczas jego biczowania czy ukrzyżowania.

- Pomyśleliśmy, że dobrym miejscem dla Całunu w naszej bazylice będzie ołtarz Krzyża w nawie św. Franciszka - opowiada o. Klaudiusz. - Wcześniej w tym miejscu stała szopka bożonarodzeniowa i kto u nas bywa, może zauważyć to przejście, bo jeszcze wcześniej przeżywaliśmy tajemnicę narodzenia Jezusa, a teraz przeżywamy Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie.

O. Klaudiusz zachęca do odwiedzenia leżajskiej bazyliki.

- Świątynia otwarta jest już od pierwszej mszy św. o godz. 6 rano do ostatniej o godz. 18 - mówi kustosz sanktuarium. - I w tym czasie można przychodzić, aby zobaczyć Całun, pomodlić się. W dni powszednie jest też całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą niedzielę Wielkiego Postu po mszy św. o godz. 15.30 rozpoczynają się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Nawiązuje ono do ran Jezusa, które widzimy też na Całunie. Po ich zakończeniu jest modlitwa przy Całunie i ucałowanie relikwii Krzyża Św.

Jak wyjaśnia o. Klaudiusz Baran, dla chrześcijan Całun Turyński jest wyjątkową relikwią oraz potwierdzeniem słów zapisanych w Ewangelii.

- Całun ukazuje ogrom cierpienia Pana Jezusa. Nazywany jest również Piątą Ewangelią, ponieważ dokładna jego analiza pokazuje zgodność z opisem ewangelicznych cierpień Pana Jezusa - dopowiada.

Zdaniem wierzących, właśnie w to płótno owinięty został Pan Jezus po swojej śmierci na krzyżu i w nim też został złożony do grobu.

- Umęczone ciało pozostawiło na lnianej tkaninie ślady odpowiadające umiejscowieniu ran z ewangelicznych opisów ukrzyżowania - opowiada o. Klaudiusz.

Oryginalny Całun Turyński znajduje się w bocznym ołtarzu katedry w Turynie we Włoszech w zamkniętej marmurowej skrzyni. Dla zwiedzających udostępniona jest jedynie jego kopia.

W bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku przy Całunie znajduje się plansza, która objaśnia historię i analizuje tę relikwię.

Kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Dzięki czemu możemy zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm dł. i 110 cm szerokości

Naturalnej wielkości kopia Całunu Turyńskiego jest do obejrz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24