Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NDP 2011: Podkarpackie skarby z Górna

Józef Lonczak
Fot. Archiwum  ZM Smak Górmo
Fot. Archiwum ZM Smak Górmo
"Podkarpackie Skarby" to konserwy w słojach o dawnych smakach. Zgłosiła je dobrze znany naszym Czytelnikom spółka Zakład Mięsny Smak Górno.

 

"Podkarpackie Skarby" to nowa linia 6 konserw w słoikach po 250 gramów. Są to:

  • Kiełbasianka z Górna,
  • Golonka z Górna,
  • Kiełbasa lekko czosnkowa,
  • Mięsiwo z Górna,
  • Pasztet domowy z Górna,
  • Pasztet swojski z Górna.

- Są to konserwy tradycyjne w słojach o smaku takim "jak drzewiej jadano", szczególnie kiełbasianka i golonka, produkt już znany naszym klientom, bo jest wspomnieniem wyrobów naszych mam i babć, które mięso po świniobiciu, w celu dłuższego przechowania dawały do słojów i zapiekały. W ten sposób powstawało pyszne mięsko wypieczone z dodatkiem tłuszczu i smakowitej galaretki, z wyczuwalną nutą ziela angielskiego i liścia laurowego – wyjaśnia Mieczysław Miazga, prezes ZM Smak Górno.

Warto wiedzieć, że trzy „skarby”: kiełbasianka, golonka, pasztet domowy są to produkty wpisane na „Listę produktów Tradycyjnych i regionalnych” prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To oznacza, że są to produkty wytwarzane na podstawie tradycyjnych metod i receptur stosowanych niezmiennie od 25 lat. Oczywiście są one produkowane tylko z dodatkiem naturalnych przypraw.

Głównymi zaletami naszych skarbów są wyjątkowy smak i zapach oraz dłuższy okres przydatności do spożycia, który w przypadku pasztetów wynosi 90 dni a pozostałych słoi - 180 dni – dodaje Teresa Pietrzyk, dyrektor d/s handlu Smak Górno.

Tylko naturalne przyprawy - Konserwy w słojach robi wielu producentów, ale są one często naszpikowane różnymi dodatkami chemicznymi, co wydłuża im zdecydowanie przydatność do spożycia aż do dwóch lat. Tymczasem nasze wyroby w słoikach wyróżnia wyjątkowy smak, tradycyjność, użycie naturalnych przypraw, co w połączeniu z procesem sterylizacji daje niezapomniany efekt smakowy, dlatego nasze produkty nie mają tak wydłużonego okresu przydatności do spożycia – tłumaczy T. Pietrzyk.

"Podkarpackie Skarby" opracowali technolodzy z Górna na bazie starych receptur, z zastosowaniem norm zakładowych. Udało nam się dowiedzieć, że ZM Smak Górno stawia na dalszy rozwój tej linii produktowej i zamierza rozszerzyć w niedługim czasie ofertę o dania obiadowe oparte także na dawnych recepturach i smakach.

Sukcesy rynkowe Okazuje się, że produkty z tej linii są już świetnie rozpoznawane przez klientów. - Zachęceni popularnością produktów w słojach w gramaturze 500 g, postanowiliśmy uruchomić produkcję najlepiej się sprzedających w opcji 250 g, bardziej ekonomicznej, łatwej do wyjęcia ze słoika i pokrojenia w plastry, i w nowej szacie graficznej, nawiązującej charakterem do produktów tradycyjnych – dodaje M. Miazga.

To była trafiona decyzja. Produkty te sprzedają się znakomicie. Można je spotkać w sklepach województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, a wkrótce będą dostępne w całej Polsce.

Konserwy z Górna nie tylko zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w ministerstwie, ale otrzymały już inne wyróżnienia.

Kiełbasianka i pasztet domowy z Górna w słoju mają znak i certyfikat "Jakość Tradycja - Podkarpackie" a wszystkie słoiki z linii "Podkarpackie Skarby" mają certyfikat "Produkty najwyższej jakości w Przemyśle Mięsnym" przyznany przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Nowoczesność i tradycja Nasi Czytelnicy znają i cenią wyroby wędliniarskie z Górna, gdyż kilkakrotnie sami poprzez głosowanie przyznawali im tytuł „Najpopularniejszy Produkt Czytelników Nowin”, a kapituła przyznawała tytuł „Nasze Dobre Podkarpackie – znak jakości Nowin”.

Oczywiście wyroby ZM Smak Górno zdobywają od lat nagrody i wyróżnienia na targach i konkursach, m.in. statuetki i godła AGRO POLSKA czy prestiżowe laury na targach POLAGRA w Poznaniu.

Warto przypomnieć, że oparta na tradycyjnych metodach produkcja żywności nie kłóci się z unijnymi normami. ZM w Górnie został dostosowany do ostrych wymagań sanitarno-weterynaryjnych. Wdrożono tam System Kontroli Jakości HACCP. Firma posiada też uprawnienia do sprzedaży swych wyrobów na unijnym rynku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24