Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

New York Times: NATO podzielone na dwa obozy. Kraje wschodniej flanki chcą "rzucić Rosję na kolana"

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
NATO uważa, że ​​wojna jest daleka od zakończenia i że Rosjanie będą próbowali uzyskać kontrolę nad terenami na wschodzie Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne.
NATO uważa, że ​​wojna jest daleka od zakończenia i że Rosjanie będą próbowali uzyskać kontrolę nad terenami na wschodzie Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. facebook.com/MinistryofDefence.UA
Poszczególne kraje NATO nie zgadzają się co do tego, jakie środki należy podejmować przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę i dokonane tam zbrodnie wojenne. Kraje Europy Środkowej, w szczególności Polska i kraje bałtyckie, opowiadają się za całkowitym zerwaniem relacji z Moskwą. Inne kraje Sojuszu uważają z kolei, że Rosji nie da się łatwo ujarzmić i że wynik wojny będzie prawdopodobnie nieciekawy.

Biorąc pod uwagę, że wojna na Ukrainie może być długa i krwawa, państwa NATO są podzielone co do tego, jak reagować na kolejne etapy konfliktu i co przyniesie okres powojenny - donosi amerykański dziennik "The New York Times".

Poszczególne kraje NATO nie zgadzają się co do tego, jakie środki należy podejmować przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę i dokonane tam zbrodnie wojenne. Kraje Europy Środkowej, w szczególności Polska i kraje bałtyckie, opowiadają się za całkowitym zerwaniem relacji z Moskwą i za "rzuceniem Rosji na kolana", mówi dwóch wysokich rangą zachodnich urzędników, na których powołuje się "NYT". Kraje te uważają, że wszystko, co Rosja może przedstawić jako zwycięstwo, poważnie zaszkodzi bezpieczeństwu europejskiemu.

Inne kraje Sojuszu uważają z kolei, że Rosji nie da się łatwo ujarzmić i że wynik wojny będzie prawdopodobnie nieciekawy. Spodziewają się raczej zawieszenia broni spowodowanego wyczerpaniem sił niż głośnego zwycięstwa którejś ze stron. Kraje takie jak Francja, Niemcy i Turcja chcą pozostać w kontakcie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, pomimo zarzutów o zbrodnie wojenne popełnione przez jego żołnierzy.

Według źródeł "The New York Timesa" w Sojuszu panuje jednak powszechna zgoda, że ​​Rosja nie jest już strategicznym partnerem NATO, a więc limity wojsk zapisane w umowie Rosja-NATO z 1997 r. już nie obowiązują i należy zdecydowanie wzmocnić siły militarne Sojuszu, aby skutecznie odstraszać konfrontacyjnie nastawioną Rosję. Kraje NATO nadal chcą też wspierać Ukrainę. Dwie trzecie państw Sojuszu już dostarcza siłom ukraińskim broń.

NATO uważa, że ​​wojna jest daleka od zakończenia i że Rosjanie będą próbowali uzyskać kontrolę nad terenami na wschodzie Ukrainy. Rosyjska ofensywa w Donbasie ma się rozpocząć za kilka tygodni, kiedy Rosja uzupełni wojska, przegrupuje je i przeniesie na wschodnią Ukrainę.

Źródło: nytimes.com

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: New York Times: NATO podzielone na dwa obozy. Kraje wschodniej flanki chcą "rzucić Rosję na kolana" - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24