Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bój się udzielać pierwszej pomocy

Ewa Kurzyńska
Radzimy jak zachować się, gdy na naszych oczach dochodzi do takiego zdarzenia.
Radzimy jak zachować się, gdy na naszych oczach dochodzi do takiego zdarzenia. FOT. TADEUSZ POŹNIAK
Wzrastający ruch, fatalny stan infrastruktury komunikacyjnej i lekceważenie przepisów przez kierowców powoduje, że na naszych drogach trudno ustrzec się wypadków.

* Zatrzymaj samochód w miejscu powodującym zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz w odległości wystarczającej w przypadku zaistnienia pożaru pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu drogowym i zaciągnij hamulec ręczny. Włącz światła awaryjne i ustaw za nim trójkąt ostrzegawczy w odległości przewidzianej przepisami prawa o ruchu drogowym.

* Jeżeli posiadasz, włóż na siebie kamizelkę odblaskową. To ważne zwłaszcza w nocy. Jeżeli nie masz kamizelki włóż coś jasnego, najlepiej posiadającego elementy odblaskowe, weź gaśnicę i apteczkę samochodową oraz zamknij swój samochód.

* Jeżeli w pobliżu miejsca wypadku znajdują się inni ludzie poproś, by świadkowie zdarzenia zostali na miejscu, mogą oni być ci również potrzebni jeżeli jest kilku poszkodowanych. Sprawdź, czy wezwano pomoc.

* Podejdź do osób (piesi, rowerzyści i motocykliści) oraz pojazdów uczestniczącego w zdarzeniu drogowym. Sprawdź, czy nie ma zagrożenia pożarem (wycieki paliwa pod pojazdami, dodatkowe karnistry z paliwem, niedopałki). Jeśli takie znajdziemy, wyciągamy je z samochodu.

* Następnie wyciąg kluczyki ze stacyjki pojazdu, rzuć je na wycieraczkę. Zaciągnij hamulec ręczny. Zamknij dopływ paliwa w motocyklach.

* Szybko oceń ilość i stan poszkodowanych powiadom właściwe służby dzwoniąc pod numery telefonów 997, 998, 999 lub 112.
* Z samochodu wyciągaj pasażerów tylko w niżej wymienionych sytuacjach: kiedy poszkodowani są niewydolni krążeniowo-oddechowo (brak funkcji życiowych), gdy istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się pojazdu bądź jego przemieszczenia (np. urwisko). W pierwszej kolejności zajmij się tymi, których życie jest zagrożone. Przeszukaj teren, żeby nie pozostawić ofiar rzuconych gdzieś dalej od miejsca wypadku lub, które same oddaliły się będąc w szoku powypadkowym.

* Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, a serce bije - nie wyciągamy go z samochodu, tylko zakładamy kołnierz ratunkowy usztywniający odcinek szyjny kręgosłupa i czekamy na przyjazd karetki. Do czasu przybycia służb ratunkowych sprawdzamy jednak, czy stan ofiary się nie pogorszył.

* Jeżeli poszkodowany nie oddycha i ma zatrzymana akcje serca przystąp do resuscytacji: 30 uciśnięć następnie 2 wdechy. U dzieci pierwsze uciski poprzedź 5 wdechami powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24