Nie chcieli krwi od kibiców Polonii Przemyśl

  Nie chcieli krwi od kibiców Polonii Przemyśl

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  50 kibiców Polonii Przemyśl chciało honorowo oddać krew. Spotkali się z odmową.

  50 kibiców Polonii Przemyśl chciało honorowo oddać krew. Spotkali się z odmową. ©Norbert Ziętal

  Pięćdziesięciu kibiców Polonii Przemyśl chciało honorowo oddać krew. To miał być ich gest solidarności z sympatykami Lechii Gdańsk, którzy ucierpieli w wypadku drogowym.
  50 kibiców Polonii Przemyśl chciało honorowo oddać krew. Spotkali się z odmową.

  50 kibiców Polonii Przemyśl chciało honorowo oddać krew. Spotkali się z odmową. ©Norbert Ziętal

  We wtorek rano, w okolicach Włocławka, autobus z ponad 50 kibicami Lechii Gdańsk wypadł z drogi i przewrócił się na bok. Dwie osoby zginęły na miejscu, kilkadziesiąt zostało rannych, w tym kilka ciężko.

  - Pomimo, że to kibice innej drużyny, to postanowiliśmy, że w geście solidarności, honorowo oddamy krew - opowiada kibic Polonii Przemyśl.

  Przemyślanie zdawali sobie sprawę, że nie byłoby szans, aby oddawana krew w Przemyślu była wykorzystana dla rannych kibiców gdańskiego klubu. Jednak twierdzą, że im bardziej chodziło o gest.

  - Przecież nasza krew i tak pomogłaby uratować komuś zdrowie a może i życie. A byłby to przyjazny akcent dla rannych sympatyków piłki nożnej - mówi przemyślanin.

  Kibice zadzwonili do mieszczącego się w Wojewódzkim Szpitalu przemyskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Chcieli się umówić na konkretny termin. Twierdzą, że usłyszeli odmowę.

  - Bardzo nas to zdziwiło, wręcz zbulwersowało. Odnieśliśmy wrażenie, że nikomu nie chce się pobrać od nas krwi, że za dużo byłoby z nami roboty, że za dużo nas. Jesteśmy rozżaleni, bo zewsząd są apele, że brakuje krwi i honorowych dawców, a tymczasem od nas nikt jej nie chciał - mówi przemyślanin.

  Okazuje się, że w poniedziałek rzeszowskie RCKiK wydało komunikat o wstrzymaniu pobierania krwi grup O Rh+ i B Rh+. Powód? Magazyny są pełne. Decyzja rzeszowskiej centrali dotyczy również oddziałów terenowych.

  - O tej porze roku mamy spore zapasy krwi. Jej brakuje zazwyczaj latem, gdy zapotrzebowanie w związku z częstszymi wypadkami jest większe, a krwiodawców mniej. Krew musi być zużyta do 42 dni po pobraniu, potem jest niszczona. Dawniej pobierane były duże ilości krwi, a przeterminowana była niszczona. Teraz nie stosujemy już takiej praktyki. Zgłaszającym się do nas kibicom poradziliśmy kontakt z naszą rzeszowską centralą. Odpowiedzieliśmy, że kilka osób z inną grupą krwi, możemy przyjąć. Pozostałym zaproponowaliśmy, aby sukcesywnie oddawali krew w innych okresach. Wtedy na pewno byłaby ona spożytkowana - poinformowano Nowiny w przemyskim oddziale terenowym RCKiK w Rzeszowie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (50) forum.nowiny24.pl

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO