Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienni goście na Wisłoku. Polują grupą, są postrachem dla ryb [ZDJĘCIA]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Stado kormoranów niemal codziennie można podziwiać na Wisłoku na wysokości Olszynek.
Stado kormoranów niemal codziennie można podziwiać na Wisłoku na wysokości Olszynek. Krzysztof Kapica
- Od kilku tygodniu na Wisłoku w rejonie rzeszowskich Olszynek przebywają ptaki, których dotychczas tu nie było. Przegoniły na dobre kaczki, łowią mnóstwo ryb i budzą zaciekawienie wśród przechodniów. Co to za gatunek? – pyta mieszkanka Rzeszowa.

Wisłok poniżej Mostu Karpackiego, czyli popularnej zapory od lat jest miejscem w którym zimą przebywają głównie kaczki i łabędzie. Zwierzęta są przyzwyczajone, że w tym miejscu mieszkańcy je dokarmiają. Sprzyjają temu warunki w wodzie, która w przeciwieństwie do zalewu, znacznie wolniej zamarza. Jak zaobserwowali nasi czytelnicy, na wysokości Olszynek od kilku tygodnia gromadzą się jednak inne ptaki.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kormorany na dobre zadomowiły się nad Wisłokiem w Rzeszowie

Kormorany zadomowiły się nad Wisłokiem w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

- Są większe od kaczek, wydają charakterystyczne odgłosy, znakomicie nurkują. Nie pozwalają podejść zbyt blisko siebie. Podczas gdy kaczki są przyzwyczajone nawet do jedzenia z ręki, te ptaki momentalnie uciekają, kiedy tylko człowiek zbliży się do brzegu. Nurkują i wypływają znacznie dalej – opisuje nasza czytelniczka.

Charakterystyczny odgłos, o którym mówi nasza czytelniczka jest nazywany klangiem, a ptaki to kormorany. Rafał Szczerbik z Podkarpackiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków tłumaczy, że ich obecność w tym miejscu nie jest przypadkowa. Ptaki szukają miejsca, w którym mogą polować na ryby, a na zamarzniętym zalewie to w tej chwili trudne.

- Szukają miejsc odsłoniętych od lodu. Są znakomitymi i bardzo skutecznymi łowcami. Często polują w grupach, zapędzają ryby w ślepy zaułek i tam dokańczają dzieła. Co ciekawe, żywią się wyłącznie żywymi rybami, jeśli złapią przypadkowo w dziób padniętą sztukę, odrzucają ją - mówi Rafał Szczerbik.

I dodaje, że kormorany to ptaki koczujące w grupach, wędrujące między zbiornikami wodnymi. Część populacji odlatuje na zimę w inne miejsca, ale kolejne przybywają do nas, m.in. ze wschodu. Wiele pozostaje na miejscu, co wynika m.in. z łagodnych zim. Kormorany nie są lubiane szczególnie przez właścicieli gospodarstw rybnych i wędkarzy. Ale zdaniem Rafała Szczerbika niechęć do nich nie do końca ma prawdziwe podłoże.

- Owszem, one wyjadają ryby, ale najczęściej niewielkie osobniki. Dlatego trudno mówić o ich wielkiej szkodliwości dla hodowców. Niestety przez lata z tego powodu kormorany były regularnie tępione. Dzisiaj są pod ochroną, ale mimo to łatwo jest uzyskać zgodę na ich odstrzał. Organizacje działające na rzecz ochrony ptaków starają się, aby przepisy zaostrzyć – mówi Rafał Szczerbik.

Ornitolodzy przekonują, że kaczki i łabędzie nie boją się kormoranów i nie przeszkadza im towarzystwo tego gatunku. Dlatego nie należy wiązać z ich obecnością na rzece faktu, że pozostałe gatunki przebywają aktualnie w innych miejscach Wisłoka, głównie w rejonie kładki dla pieszych na bulwarach.

Krajobraz jak z bajki. Rzeszowski zalew skiuty lodem

Rzeszowski zalew skuty lodem. Wystarczyło kilka dni mrozów [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24