Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywędrował do nas z Azji. Jenot zamieszkał w polskich lasach, czasem wpada do miasta. Jest groźny?

Justyna Madan
Justyna Madan
Jenoty przywędrowały do Polski kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego są groźne?
Jenoty przywędrowały do Polski kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego są groźne? pixabay.com
Jest ich w Polsce coraz więcej. Co prawda jego obecność w naszym kraju po raz pierwszy odnotowano już w 1955 roku w Puszczy Białowieskiej, to w ostatnich latach tych zwierząt w polskich lasach jest coraz więcej. Przywędrował do nas z terenów dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. To drapieżnik i gatunek obcy, wszystko jednak wskazuje, że jest mu u nas całkiem nieźle. Czy jenoty są dla nas zagrożeniem?

Spis treści

- Jenot należy w Polsce, jak i w całej Europie, do gatunków obcych - pierwotnie zamieszkiwał on wschodnią Azję, natomiast zasięg geograficzny powiększył wskutek introdukcji prowadzonej na terenie byłego ZSRR, gdzie hodowany był w fermach zwierząt futerkowych. W konsekwencji, u nas pierwsze osobniki pojawiły się, emigrując z litewskich, białoruskich lub ukraińskich lasów – wyjaśnia Nadleśnictwo Katowice.

Jenot – co to jest za zwierzę?

To drapieżny ssak z rodziny psowatych. Żyje przede wszystkim w lasach liściastych, najlepiej aby były urozmaicone bagnami lub jeziorami, częściej wybiera lasy w okolicach zbiorników wodnych. Jest mniejszy od lisa i potrafi wędrować bardzo daleko.
Wiedzie nocny tryb życia, zimą przez krótki czas śpi, więc spotkanie go na żywo nie jest wcale takie proste. Dzień spędza w jaskiniach, dziuplach i norach po lisie lub borsuku, gęstych zaroślach, czy wyłomach skalnych. Żyje średnio 3 lata.

Ma puszyste szare futro z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Ma charakterystyczne „bokobrody”, czyli odstające pasma włosów po bokach głowy, a na pysku czarną plamę. Wygląda to jak maska, bo plama obejmuje oczy, policzki i wcześniej wspomniane bokobrody.

- W razie niebezpieczeństwa waruje, starając się wtopić w tło otoczenia. Czasem zamyka oczy i udaje martwe, by przy nadarzającej się okazji szybko i niespodziewanie uciec – podaje Nadleśnictwo Dojlidy.

W skład menu jenota wchodzą ptaki, żaby, jaszczurki, małe gryzonie, owady, ślimaki, a zimą przede wszystkim padlina. Zadowoli się też żołędziami, jagodami i nasionami. Są zwierzętami monogamicznymi, wraz z partnerem zamieszkują wspólny obszar i razem wychowują potomstwo.

Czy jednoty nam zagrażają?

- Choć jenot nie konkuruje o pokarm czy schronienie z naszymi rodzimymi drapieżnikami (borsukiem i lisem), to jednak przyczynia się do spadku populacji cietrzewia, kaczek i innych gatunków ptactwa wodno-błotnego – podaje Nadleśnictwo Katowice.

Jak wskazuje Instytut Ochrony Przyrody PAN „zasiedlanie przez jenoty nor borsuków zimą i w sezonie rozrodczym może prowadzić do przenoszenia pasożytów i chorób. Jenoty są nosicielami wścieklizny, świerzbu, bąblowców Echinococcuss multilocularis i włośni Trichinella sp.. Jenoty często są zabijane przez duże drapieżniki i wałęsające się psy, co może prowadzić do zarażania tych zwierząt chorobami zakaźnymi i pasożytami”.

I to właśnie jenoty są jednym z głównych wektorów roznoszenia chorób i pasożytów, które zagrażają również ludziom. - W Rekomendacji nr 77 Konwencji Berneńskiej jenoty są wymieniane pośród gatunków inwazyjnych, stanowiących zagrożenia różnorodności biologicznej i powinny podlegać zwalczaniu – podaje IOP PAN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przywędrował do nas z Azji. Jenot zamieszkał w polskich lasach, czasem wpada do miasta. Jest groźny? - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24